Özel Bodrum’dan annelere özel seminer: “Sağlıklı nesillerin formülü”

Yarımada Gazetesi 17/02/2017 - 14:04:52 Bu haber 705 kere okundu
Özel Bodrum’dan annelere özel seminer: “Sağlıklı nesillerin formülü”

 
Özel Bodrum Hastanesi, , “Hareket ederek büyüyen sağlıklı nesiller sloganıyla gerçekleştirdiği annelere özel seminerle çocukluk döneminde dengesiz ve düzensiz beslenme ile ortaya çıkan sorunları anlattı.
Özel Bodrum Hastanesi Diyetisyeni Billur Çalıkteknolojinin gelişmesi ile evlerde, ulaşımda ve hayatın birçok alanında fiziksel aktivitenin azaldığını bununla birlikte yemek tüketiminin “ucuz ve kolay” hazırlanabilir olduğundan arttığını belirtti. Annelerin pür dikkat dinlediği seminerde Çalık şunları dile getirdi:
Obeziteye dikkat
“Obezite günümüzde çocuklarda çok sık görülüyor. Obezite ise diyabet (şeker hastalığı), hiperlipidemi, kalp hastalıkları, tıkayıcı apne, astım ve diğer solunum sorunları, sırt ağrısı ve birçok ortopedik problem, karaciğer yağlanması, mutsuzluk-depresyon gibi sağlık sorunları için risk teşkil ediyor. Çocukluk çağında kazandırılan sağlıklı beslenme alışkanlığı sağlıklı yetişkinler olmaları için çok önemli. Çocuklardaki obezite ile mücadelede diyet alışkanlıklarının geliştirilmesi, fiziksel aktivitenin artırılması, sedanter yaşam tarzının azaltılması ve aile davranış değişikliği eğitimi büyük önem taşıyor.”
Altın öğün kahvaltı
“Altın öğün olan kahvaltı alışkanlığının mutlaka küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerekiyor. Kahvaltıda süt, yumurta peynir, mevsime uygun sebze, bal, ceviz badem gibi kuruyemişler tüketilebilir. Pekmez ve sütün aynı öğünde tüketilmemesi gerekir. Ekmek olarak ise beyaz ekmek yerine tam tahıllı, tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Çocuklarda kepekli yiyecekler önerilmez.”
Çocukları yemeye zorlamayın
“Anneler çocukları yemek yemediği zaman kendilerini suçlu ve yetersiz hissederler. Ancak çocukları sevmedikleri şeyleri yemek konusunda zorlamak anne çocuk ilişkisine zarar verdiği gibi, çocukta ters tepki yaparak yemekten iyice uzaklaşmasına neden oluyor. Bunun yerine birbirinin yerine geçebilecek besinleri tercih etmek gerekiyor. Örneğin çocuğunuz süt içmiyorsa muhallebi yiyebilir. Yumurta yemiyorsa krep yapabilirsiniz v.b. Ayrıca sunumu çocuklar için zevkli bir hale getirmek ve birlikte yemek yapmak da çocuklar üzerinde etkili.”
Haber Merkezi

Benzer Haberler

Yorum