DİTTO Akademi gençleri 19 Mayıs’ta Bodrum’u salladı

Yarımada Gazetesi 24/05/2022 - 09:16:18 Bu haber 633 kere okundu
DİTTO Akademi gençleri  19 Mayıs’ta Bodrum’u salladı

Ünlü oyuncu Erdal Cindoruk ve Duygu Akşen Cindoruk'un kurucusu olduğu Ditto Oyunculuk Akademisi yetiştirdiği oyuncular ve ürettiği eserlerle Bodrum halkını büyülemeye devam ediyor.
 
Son olarak Duygu Akşen Cindoruk'un yazıp yönettiği 'Hey Gidi Koca Dünya' adlı Müzikli Danslı Dünya Tarihi Komedisinin promiyerini yapan Ditto Tiyatro, salonu dolduran 400 seyirciyi hem kahkahalarla güldürdü hem de yoğun duygularla ağlattı.
 
'GENÇLİK BAYRAMI BÖYLE KUTLANIR, ATATÜRK BÖYLE ANILIR'
 
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramında Ditto Tiyatro, gençlerin oynadığı Gençlik Oyunu 'Hey Gidi Koca Dünya' ile sahneye çıktı, Bodrum sallandı.
 
Tıklım tıklım dolu bir salona oynayan gençler; oyunculukları, enerjileri ve performanslarıyla izleyenleri büyüledi.
 
Dakikalarca ayakta alkışladılar.
 
Selama çıkan genç oyuncuların elinde bir anda beliren Atatürk portresi ve Türk Bayrağı ise çılgınca alkışlandı, izleyicilerin gözleri doldu. Salondan çıkan her izleyicinin ağzından benzer sözler döküldü 'Bu kadarını beklemiyorduk', 'Bodrumda daha önce böyle bir prodüksiyon izlemedik', 'Siz ne yaptınız böyle? Büyülendik', 'Doyamadık tekrar geleceğiz', 'İşte Türk Gençliği budur, Atatürk böyle anılır, Gençlik Bayramı böyle kutlanır'
 
SAYILARLA 'HEY GİDİ KOCA DÜNYA'
 
Tek perde ve bir saat süren oyunda 5 farklı tarihi dönem anlatılıyor, 21 oyuncu sahne alıyor, 70 kostüm kullanılıyor ve değerli müzisyen Deniz Doğançay'ın bu oyun için besteleyip aranje ettiği 3 yeni beste seslendiriliyor.
 
Oyun, tarih boyunca dünyada yaşanan farklı dönemlerde insanoğlunun geçtiği süreçleri ve tarihe damgasını vurmuş ünlü kişileri, güncel esprilerle, eğlenceli ve komik bir tarzda anlatırken, peki şimdi bize bırakılan bu mirası biz nasıl değerlendiriyoruz sorusunu gündeme taşıyor.
 
BODRUM'DA DİTTO TİYATRO DAMGASI
 
2020 yılının başında kurulan Ditto Akademi; çocuk, genç ve yetişkin sınıflarında Tiyatro Eğitimi veriyor. Dittoda verilen eğtimin kapsamı çok geniş; oyunculuk, diksiyon, dans, sanat tarihi, felsefe ve görgü kuralları derslerden bazıları. Eğitiminde belli bir seviyeye ulaşan öğrenciler Ditto Tiyatro ekibi ile sahneye çıkıyor, sergilenen oyunlarda rol alıyor.
 
Ditto Tiyatro, tamamı kendi yetiştirdikleri oyunculardan oluşan kadrolarıyla sergiledikleri oyunlarla 2021 - 2022 Tiyatro sezonuna damgasını vurdu.
 
Yetişkinlerle 'Kaptan Kek ve Balerin Pita'
 
Çocuklarla 'Sirkte Curcuna'
 
Gençlerle 'Hey Gidi Koca Dünya'
 
Okulun kurucu ortağı Duygu Akşen Cindoruk 'Bodrumda binlerce genç var ama onlar için sosyal ortamlar, kültürel etkinlikler yok. Onların potansiyellerini doğru yönde kanalize eden, kendilerini ait hissettikleri bir yuva oldu Ditto. Verdiğimiz eğitim sadece oyunculukla kalmıyor, dekor yapımı, kostüm dikimi, ışık ve ses tasarımı, reji, temel yaşam becerileri, alet kullanımı, görsel tasarımlar, her şeyi öğretiyoruz,  birlikte yapıyoruz. En çok da sosyal bilinç ve etik davranış üzerinde duruyoruz. Bizi birbirimize bu kadar bağlayan, burayı bir okuldan çok bir Yaşam Kulübü yapan fark da bu ve paylaştığımız ortamdaki sevgi, saygı.'
 
Tiyatronun kurucu ortağı ünlü oyuncu Erdal Cindoruk 'Bize duyulan büyük güvenin sebebi kurulduğumuz günden beri önümüze koyduğumuz tüm hedefleri, merkezinde sevgi olan bir ortamda tek tek gerçekleştirmiş olmamız. Şimdi önümüzde yeni hedeflerimiz var. Önümüzdeki sezonun yeni çocuk ve büyük oyunlarını belirledik. Bir yandan eğitimlerimiz devam ederken diğer yandan çalışmalara başlıyoruz.' diye konuştu.
 
'HEY GİDİ KOCA DÜNYA' HER CUMA 20:00DE
 
Bir Ditto Tiyatro prodüksiyonu olan 'Hey Gidi Koca Dünya' oyunu sezon sonuna kadar her cuma saat 20:00de Oasis Nurol Kültür Merkezi Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu sahnesinde sergilenmeye devam edecek.
 
KÜNYE
Hey Gidi Koca Dünya
Yazan - Yöneten: Duygu Akşen Cindoruk
Süpervizör: Erdal Cindoruk 
 
Oyuncular:
Oğuz Arslan
Taylan Kaya
Can Keskin
Evrim Saka
Selenay Yılmaz
Hakan Ömürlüoğlu
Ferhan Reyhanov Arifov
Eda Aktaş
Elif Şen
Ela Su Kayacan
Yusufhan Doğan
Cemre Gündoğan
Betül Kılıç
Ece Kadakal
Melis Karaca
Zeynep Çengelcik
Ege Berke Duran  
Handan Aktürk
Asya Gökdel 
Hatice Deniz Sevim
Nehir Küçük
Berrak Bardakçı 
 
Müzik: Deniz Doğançay
Koreografi: Ecem Günaydın
Işık: Murat Uzun
Ses: Evrim Saka
Dekor: Hakan Ömürlüoğlu & Ditto
Kostüm: Ditto
Afiş Fotoğraf: Cansu Akbayrak
Afiş: Serkan Aktü

Yorum