Bodrum Deniz Müzesi, öğrenciler arası ödüllü düzyazı yarışması düzenliyor

Yarımada Gazetesi 04/03/2020 - 07:24:46 Bu haber 596 kere okundu
Bodrum Deniz  Müzesi, öğrenciler  arası ödüllü düzyazı yarışması düzenliyor

Bodrum Deniz Müzesi, öğrenciler arası ödüllü düzyazı yarışması düzenliyor. Bodrum Yarımadası genelinde Ortaokul ve Lise öğrencilerini kapsayan yarışma, müzenin “8 Ay, 8 Okul, 8 Kitap” projesi kapsamında yer alıyor. Yarışmanın ana başlığı ise, "Balıkçı 130 Yaşında/Yeniden Bodrum’da”. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’yle işbirliğinde düzenlenen yarışmaya son katılım tarihi ise 1 Nisan 2020.
         
 Müze yönetiminden yapılan duyuruda, yarışmanın içeriği şu şekilde ifade edilmiştir; “Bodrum’a ilk kez 35 yaşındayken ayak basan Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın sonraki yaşamında kendisini Bodrum’a adamış ve zengin birikimiyle çok değerli katkılarda bulunduğu biliniyor. Bu katkıların ne kadar korunduğu ve hangi yönlere evrildiği ise sorgulanması gereken bir konudur. Bu bağlamda öğrencilerden, Halikarnas Balıkçısı’nın 2020 yılında yeniden aramıza döndüğünü düşlemeleri ve Balıkçı’nın gözüyle Bodrum’un dünü, bugünü ve geleceği arasındaki olumlu ya da olumsuz gelişmeleri yorumlayan metinler yazmaları beklenmektedir. Metinler düzyazının sorgulamaya ve araştırmaya yönelik türlerinde (deneme, makale, eleştiri, inceleme, röportaj, köşe yazısı) olmalıdır.”
          
Yarışma, Halikarnas Balıkçısı 130. doğum günü nedeniyle 17 Nisan 2020 tarihini içine alan haftada düzenlenecek program kapsamında yer almakta olup son başvuru tarihi 1 Nisan 2020 olarak duyurulmuştur. Her iki kategoride (ortaokul ve lise) üçer başarı ödülü verilecektir. Ortaokul Başarı Ödülleri, bisiklet, Ahmet Kırtasiye Hediye Seti, Müze Mağazası Hediye Seti; Lise Başarı Ödülleri ise, yelken kursu, Ahmet Kırtasiye Hediye Seti, Müze Mağazası Hediye Seti olarak açıklanmıştır. Ayrıca, tüm katılımcılar, belirlenecek tarihte Bodrum Okul Gemisi ile günlük geziye katılma hakkına sahip olacaktır. Kazananlar 13 Nisan 2020 günü açıklanacak ve ödülleri 17 Nisan Balıkçı’yı anma etkinliğinde verilecektir. 

Yorum