MİTSO, “eko-turizm” sorularını yanıtladı

Yarımada Gazetesi 17/06/2017 - 10:56:38 Bu haber 481 kere okundu
MİTSO, “eko-turizm” sorularını yanıtladı

MİTSO, “eko-turizm” sorularını yanıtladı  

Aralarında Dokuz Eylül Üniversitesi'nin de bulunduğu bazı üniversiteler ile British Council iş birliğinde sürdürülen eko-turizmin geliştirilmesi araştırması için Milas’a giden akademisyenler MİTSO’yla görüştü. British Council tarafından başlatılan ve İngiltere'nin Southampton Üniversitesi liderliğinde yürütülmekte olan "Eko-turizm ve sürdürülebilirlik" konulu proje için yapılan görüşmede projenin yürütücülerinden A. Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu, aynı fakülteden Doç. dr. Ayşe Demet Karaman ve Yrd. Doç. Dr. Birsen Kırım ile Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Buca Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emir Özeren, Zeytindostu Derneği'nden Feridun Kaykı  veMİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer yer aldı.

MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer görüşmede Milas'ın çok önemli bir eko turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek "Biz de oda olarak Milas'ın eko-turizm potansiyeli hakkında yöre halkında ve turizmcilerde bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Milas, bu konuda kısa sürede çok daha iyi yerlere gelecek" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Emir Özeren, proje hakkında yaptığı bilgilendirmede şunları söyledi: “Bu proje, Southampton Üniversitesi liderliğinde yürüyen Türkiye’den diğer yükseköğrenim kuruluşları (Adnan Menderes Üniversitesi gibi) ve endüstri partnerlerinin de olduğu çok disiplinli bir araştırma projesidir. Bu araştırmanın hedefleri gıda güvenliği pratikleri ile agro/eko turizm girişimciliği konusunda yeni araştırma ve kanıtlar geliştirmek; endüstri, politika yapıcılar ve bölgedeki yerel topluluklara ulaşmayı kolaylaştırmak ve onların girişimsel pratik ve yönetim stratejilerini ilerletmek; girişimcilik, gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik alanında öğrenme ve eğitim kaynakları geliştirmek ve partner ülke Türkiye’de yerelde dezavantajlı grupların sosyal kapsayıcılığını sağlayabilmektir" dedi.

“Milas'ın çok önemli bir eko turizm potansiyeli var”

Daha sonra Milas yöresindeki eko turizm potansiyeli ve faaliyetleri hakkında çeşitli sorular yönelten Yrd. Doç. Dr. Emir Özeren'in sorularını yanıtlayan MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, Milas'ın çok önemli bir eko turizm potansiyeline sahip olduğunu belirterek "Biz de oda olarak Milas'ın eko turizm potansiyeli hakkında gerek yöre halkında, gerekse turizmcilerde bir farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bunun için her fırsatı değerlendiriyoruz. Geçen yıl Muğla S. K. Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ile Milas'ta “Bafa Gölü ve Herakleia'da eko-turizm" konulu bir proje yaptık. GEKA'dan sağlanan hibe desteği ile bu projeyi tamamladık. Proje kapsamında Bafa Gölü çevresinde eko turizm konusunda neler yapılabileceğini yöre halkına anlattık ve bu konuda bir ölçüde bir bilinçlenme sağladık" dedi.

Milas kültürü turizmcilere anlatılıyor

Milas'ın geleneksel el dokuma halılarıyla, yöresel, organik ürünleriyle, Çomakdağ evleri, düğünleri ve günlük giysileriyle çok önemli bir turizm potansiyeli taşıdığını anlatan Reşit Özer, "Biz de şimdi bunları bir taraftan turizmcilere anlatıp tanıtarak bu bölgelerin turizme kazandırılmasına gayret ediyoruz. Tanıtım için birçok girişimde bulunuyoruz. Bu girişimleri sonuncunda bazı olumlu gelişmeler de gözle görülmeye başlandı. Hiç kuşkusuz Milas, bu konuda kısa sürede çok daha iyi yerlere gelecek" dedi.

Haber Merkezi 

Yorum