"Tribünde Türk bayrağı sahada yabancı oyuncu”

Erdil Ünsal 25/05/2022 - 09:03:59

Basketbol Liginde 2 si Avrupa şampiyonluğu olmak üzere en çok şampiyon olan takımı 15 kez şampiyonlukla Anadolu Efes'tir. Anadolu Efes'i 9 şampiyonlukla Fenerbahçe izlemektedir. Arka arkaya en çok şampiyon olan takım ise 1970-73 yılları arasında dört kez şampiyon olan İTÜ dür. Anılan tarihlerde yabancı sporcu istihdamı yoktu.

THY Ligi Avrupa Basketbol 2022 Şampiyonu Anadolu Efes’i tebrik etmemek mümkün değil. Ancak, şampiyon olan takımın hepsi yabancı basketbolcu olmamalıydı.: Micic 23, Larkin 10, Anderson, Moerman, Pleiss 19, Dunston 2, Bryant, Singleton 4 sayı.

Türkiye Basketbol Ligi'nde daha önce 3+2 olarak uygulanan yabancı oyuncu sayısı, 5+1 olarak değiştirildi. Takımlar maç kadrolarında 6 yabancı oyuncu bulundurabiliyor, aynı anda 5 yabancı oyuncuyu sahaya sürebiliyor. Müsabaka kadrosunda yer vermek istedikleri 5 yabancı uyruklu sporcuya ilave yabancı oyuncuyu da bulundurmak isteyen kulüpler 125 bin ABD Doları tutarındaki bedeli yatırarak 6. yabancıyı müsabaka kadrolarında tutuyor. Süper Ligde de mücadele eden 16 futbol takımında 18 ayrı ülkeden toplam 92 yabancı oyuncu forma giyiyor.

Osmanlı zamanında 35 padişah görev yapmış ve bu padişahlar zamanında da Istanbul’da 365 adet köşk yapılmış. Bu köşklerin yapımı yurtdışı kredilerle olmuş. Alınan krediler bu kez köşklerin tefrişi için kredi alınan ülkelere mobilya, perde gibi iç tefriş masrafı olarak geri ödenmiş. (Turan Akıncı).

2022 yılında iç ve dış borcumuz 600 milyar dolar  iken alınan dış kredilerle füze, roket atar F-35 ve silah alarak hredi aldığımız ülkelere aldığımız krediyi geri ödüyoruz. En popüler spor külüpleri geçinemiyoruz diyerek bankalardan kredi alıyorlar.  

AVM lerde çalışanlar Türk. Mağaza ismi ise yabancı,

Kebabçı Türk. Kebabcı tabelası “Dürümland”

Yönetci titri Moderatör.

Sporcu gayreti “performance” olarak kullanılıyor.Türkçesi bak ne güzel “beceri” Beceri yi TV spikerleri kullansa ya. Vatandaş Türkçe kullanmaya özen göster. Okulada, “Yerli Malı Kullan Haftası yapardık.”

Sonra yabancı hayranlığından para ile vatandaşlık sat, emlak sat, toprak sat, fabrika sat, bir yandan da 100 den fazla belediyespor futbol ve basketbol takımında oynayan yabancı oyunculara sattığın arazi, vatandaşlık parasının çoğunu yabancı sporcu satın alımı için cepten harca ve/veya belediye bütçesinden finansmanda bulun. Belediyespor adını kullanmayan İttifak Holding, Aktaş Hatay Futbol takımlarının kurdukları spor kulübü ismi kendi firma reklamı olsun para kazanalım diye konmuş. İyi de, Belediye adını kullanan spor kulüpleri Belediyelere para mı kazandırıyorlar da Belediyenin adın en başta yazmaktalar? İttifak Holding, Aktaş Hatay Futbol takımları niye Belediye kaynaklarından faydalanmıyorlar kendi finansör ismi kullanıyorlar.

Para ister devlet kesesinden ister özel şahıs ve özel kurumdan çıksın borç millidir. Sonra da arabana Türk Bayrağı as sokaklarda milliyetçiğim diye dolaş. Globalleşme imiş olacak iş değil.