“Göğe yükselen merdiven”

Erdil Ünsal 04/08/2023 - 09:04:43

Merdiven tekerleğin bulunmasından sonra hayatımıza giren en önemli araçlardan birisidir. Yetişemediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olan bir araç. Aynı zamanda da inmemize yardımcı olur. Daha çok çıkmak için kulanılır
 
“Her çıkışın bir inişi vardır”.
 
Vahşi batı kowboy filmlerinde Aphaçiler kale içine girmek için kale duvarlarına merdiven dayarlar. Tulumbacıların yangın söndürmek için ellerinde ahşap merdivenle koşmalarını hatırlarsınız. Merdiven hayatımızın her safasında baş vuracağımız bir araç. Küçük olanı büyük olanı döner olanı yürüyeni daha bir çok yerde karşınıza çıkar.“Meslekte merdivenleri ağır ağır çıkacaksın” sözünün bittiğini çalınan sınav sorularında atamalarda liyakatın kalmadığını izlemekteyiz. “yükselmek için bakan akrabasını basamak yaptı.”sözünde merdivenin tek bir basamağının nelere kadir olduğudur. Bir yere çıkmaya veya bir yerden inmeye yarayan basamaklar dizisi liyakatin boş olduğu değerlerin aşındırıldığı bir devre geçiriyoruz..
 
Ukranya livy de sokak arasında  bir sergi damdan göğe doğru kurulu merdiven tablosu (resim 1) gördüğümde ressama sordum.
 
“Göğe yükselen merdivenin anlamı nedir.?”
 
“İnsan hayatında her zaman  çıkışlar ve inişler vardır. Hiç bir sonuç alamazsan asla vaz geçme ümidini kaybetme tanrıya merdivenle mutlak ulaşırsın.”
 
Bu düşüncenin benzerini Letonya başkenti Riga’da bir evin damında elinde merdivenle tanrıya ulaşmak isteyen adam görünce resmini çektim.(resim 2)
 
“Ümid ümüdini gelecekte arar. Ümide dünya işlerinde erişilemediğinde, tanrıya ulaşmanın insanlara ne kadar gerekli olduğunu olaylar göstermekte ise de tanrıdan öteye de merdiven dayayan olur mu bilemem. Şu zamanlarda ülke insanlarının karşılaştıkları zorluklar göç etme isteği doğurmakta. Merdiven bulmaları rast gelsin.