“Bir çıkış yolu olamaz mı?”

Erdil Ünsal 12/03/2020 - 07:40:03

Rus ve İran medyası, Soçi’deki Erdoğan-Putin-Ruhani zirvesinde kazananın Suriye Devlet Başkanı Esed olduğunda birleşti. Esed’i özel misafir olarak Soçi’ye çağırıp üçlü toplantı sırasında orada boy göstermesini sağlamanın amacı gayet açıktı. Esed düşerse, Esed’e karşı 10 dan fazla muhalif örgüte gün doğar. Suriye tekrar IŞID leşir ve İran yönetiminde Hizbullah kontroluna girer. Akdeniz’e açılmak için Rusya’nın Suriye’nin Esed idaresinde kalmasına gereksinimi var. Suriye’de Esed’e muhalif örgütleri, Suriye’deki iç savaşta aktif faaliyet gösteren ve Esad Rejimi’ne karşı savaşan muhalif gruplardan en çok öne çıkan Özgür Suriye Ordusu ve Ceyşul İslam.
 
Yok Astana da, yok Cenevre’de yok Soçi’de toplanalım yeni seçim ve Anayasa yapalım tamamen “tavşana kaç tazıya tut” politikasının bir devamı olduğunu sizler tahmin edersiniz. ABD nin Ortadoğu’da bu kadar IŞID tehlikesi varken, Suudi Arabistan’a 200 milyar dolarlık Hindistan aşırı nüfustan gıda yardımına gereksinim duyarken git 3 milyar dolarlık silah satışı anlaşması imzala. ABD nin ve Rusya’nın  amacı belli. 
 
Ortadoğu’da Sunni İslam terörünü sıcak tutmak. Shi İran’a gözdağı vererek silah satmak. Senin de yok “İdlib doğumlular Çanakkale”de savaştı. Bu topraklarda benim de hakkım var” düşündesin al sana S-400 füze satışı.
 
Rusya ve ABD Ortadoğu’da gerçekten barış istiyor ise, Ortadoğu’yu bırak Mısır’a bak için şimdilik yer değiştiren terör yaratmada görevlendirilen IŞID ile Afrika’da Boko Haram’ın arkasında olan finansör devletleri ortaya çıkarması gerekir. Yoksa bu muhalif gurup çözüm toplantıları yapıyor mış gibi yapmacık toplantıları daha çok izleriz. Rusya ve ABD nasıl siber saldırı ve gizli dinleme teknolojisine sahip olarak, Bin Ladin’i,Saddam’ı ve Kaddafi’yi inlerinden nasıl uydularla izleyip bulup çıkardıysa, bu terörü finanse eden devletleri örgütleri bulup bu mezhep savaşlarına son verme erkine de sahiptir. Ortadoğu barışına büyük katkısı olur. Hayatta kalan göçmenlerin peyder pey ülkelerine dönmesine ve bize de Rus devriyesi ile ayrılmış bölgede kol kola devriye gezme masrafını da asgariye indirmemize yardımcı olur.
 
ABD, Ortadoğu’da Kürt devleti kurmak istiyorken YPG den neden vaz geçsin. Rusya da Ortadoğuda hükümranlığını sürdürmek için Araplardan daha seküler olan Kürt YPG i yi o bölgede neden taşaron kullanmasın.
 
Üç büyük devletin ABD, Rusya ve Çin’in dünyada oynadıkları oyunu George Orwell, 1984 adlı eserinde, “her şeyi gören ve bilen bir devlet toplumun tüm denetimine hakimdir” demektedir.. Ülke, Büyük Birader olarak anılan bir lider ve Ingsos (İngiliz Sosyalizmi) Partisi tarafından yönetilmektedir. Parti, iktidarını sürekli gözetim ve muhbirlikle sağlamlaştırmaktadır. Okyanusya (Oceania), Avrasya (Eurasia), Doğu Asya (Eastasia) adlarındaki kıtalar farklı yönetim tarzlarına sahip üç süper gücün kontrolü altındadır. Romanda bu süper güçlerin ne kadar farklı gözükseler de ideolojilerinin aynı olduğu, fakat halkların bunun farkına varamayacak şekilde bastırıldıkları ve bunun da bu üç iktidarın devamı için bir zorunluluk olduğu söylenir. Bu üç süper güç birbirleriyle sürekli bir savaş hali içindedir ve bu süreçte müttefikler sürekli değişmektedir. Savaşların amacı, eskisi gibi bağımsızlıkların korunması değil, ekonomi dengeleri ve iktidar yapılarının korunmasıdır. Roman Okyanusya, Doğu Asya ile müttefiktir. Avrasya’ya karşı savaşırlar. İkinci yarıda ise Avrasya ile Okyanusya müttefik olup, Hindistan’da Doğu Asya’ya karşı savaşırlar. Savaşların bir kurmaca olduğudur. Kimse kazanamayacak, ya da bitiremeyecektir ABD,Almanya,Fransa ve Türkiye ister, Londra Downing Street 10 numarada ister gurup fotosu için bir araya gelip toplanarak, dünyaya şirin görünmeye çalışsınlar.
 
Büyük devletlerin geçerliliği bu kurmaca savaşlara bağlıdır. Peki elimiz kolumuz bağlı mı duracağız. Bu yapılanmaya karşı çıkan bir Türkiye olamaz mı? Olamaz ! Libya ve güvendiğin Arap ülkeleri sana düşman ülkelerle işbirliği yaptıkça, Stratejik dost dediğin ABD Ortadoğu’da Kürt devleti kurma peşinde olduğunda ve YPG konusunda taraf oldukça yalnız bırakılırsın nitekim MSB H.Akar, “yalnız bırakıldık” açıklamasında bulundu. Sen bu zamana kadar kendi iç dinamiklerini geliştirerek GSMH yi arttıramamış, dış borçları ve  işsizliği azaltma yolunu seçmemiş ve savunma sanayiini dışa bağımlı durumdan kurtaramamış ve ekonomini sağlam tutamamışsın. Siyasi çekişme ve partiler arası komplo teorileri üretmekle ile vakit geçirmişsin. Laik ve cumhuriyet ilkelerine bağlı tek güvenilir parti olan CHP de kendi içerisinde iktidar olma peşinde olan üyelerden kendini kurtaramamışsa, elin kolun hep dışa bağımlı kalmaya mahkum görünüyor.