“AB gitsin Katar mı gelsin”

Erdil Ünsal 23/04/2018 - 10:36:52

Bir zamanlarülkemizde,”Amerika gitsin Rusya mı gelsin” sloganları atılıyordu.Durum,“AB gitsin Katar mı gelsin”e dönüştü. Katar’ın yatırımlarınınAB-Avrupa Birliği yatırımları ile bir tutmak uzun vadede kalıcı olmasını bırakın,olası da değildir.

a-Birkaç mal hariç tutulduğunda hemen hemen bütün İslam ülkeleri diğer İslam ülkelerinin ihtiyaç duyduğu malları karşılayacak bir üretim fazlasından yoksundur.

b-Kuran’da kış, sis ve yağmurdan bahis yoktur.Kitap çöl  iklimine göre yazılmıştır. İncil, Tevrat ve Kuran bu bölgelerden doğduğundan Tanrı buraya petrolü gazı ihsan etmesini normal karşılamak gerekir. Ancak,7 Arap ülkesi tarafından dışlanan Katar’ın Türkiye ile uzun vadede bir dayanışma içerisinde olacağı şüphelidir.

c- İİT üyesi ülkeler arasındaki ticaret hacminin toplam dış ticaret hacmine oranı 2011 yılında % 17,3'e ulaşmıştır.  Hiç şüphesiz bu rakam, İslam ülkelerinin sahip olduğu ticari potansiyelini yansıtmaktan çok uzaktır.7 petrol zenginiArap ülkesi aralarındabirlik beklerken durup dururken Katar’ı boykot etmeleri anlaşmamakta anlaşmaya devam ettiklerinin göstergesidir.

ABD Küdus’eB.elçiliğini taşırken aralarında birlik olacağına ayrımcılığı tırmandırmaları gelecek için güvence taşımamaktadır.

d-Avrupa birliği ‘dayanışma ilkesi’ gereğince, ortak bütçe ve yatırım bankası vasıtasıyla üye ülkelere proje karşılığı hibe ve uzun vadeli, ama son derece ekonomik krediler vermektedir. Kredi alıcı ülkeler ise kişi başına milli geliri AB ortalamasının altında olan ülkelerdir.

Katar ın böyle tercihi yoktur derhal firma ve bankayı satın alır. Tv de reklamlara başlar. Sabahleyin işe giderken bakarsınız QNB- katar milli bankası yazılı kocaman bir levha görürsünüz. Avrupalı yatırımı öyle tabela  satın almasıbugüne kadar görülmüş değildir.

Türkiye Arap mı AB mi bocalamasına karşın, AB’nin çeşitli mali yardımlarından faydalanmıştır. 1964’te ortak üye olmasından itibaren 1999 yılındaki aday ülke statüsüne kadar Türkiye’ye yapılan mali yardımlar toplamda bir milyar Euro bile değildir. Bir başka deyişle AB ile herhangi bir organik ilişkisi olmayan bazı ülkelerden daha az yardım Türkiye’ye yapılmıştır. Avrupa da bir açmaz içerisindedir.İslamifobi tehlikesi altında yaşlı Avrupa 2042 yılına kadar doğum oranı yüksek mülteciler ile Arap nüfusu etkisi altına girerek azınlığa düşeceği belirtilmektedir.

Reform ve Rönesans’tan uzaklaşmış 400 yıldır ortaya bir gelişme koyamamış, bankaları, futbol kulüpleri Katar’laşmıştır. Yine de,Avrupa her ne kadar Bretix, Yunan ve İspanya sorunları olsa da her zaman bilgisi birliği ve eğitim düzeyi ile sarsılmaz bir kaledir. Sadece Türkiye’de değil Avrupa’da da şirket, spor kulübü,banka,arsalar aldığı gibi, dünyada 335 milyar dolarlık yatırıma ulaşan Katar’ın Türkiye'deki yatırımlarının büyüklüğü yaklaşık 18 milyar doları buldu.

Avrupa büyük durgunluk içerisinde, siyasi çalkantıları ekonomilerini atıl kılmış durumda. Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) raporuna göre Türkiye'de en çok yatırım yapan ülkeler arasında Katar 7. sırada yer alıyor.İslam coğrafyasının nüfusu, dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 23'ü. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 69'u, dünya doğalgaz rezervlerinin yüzde 57'si İslam ülkelerinde. Coğrafi olarak da muazzam bir avantajımız var. Dünyanın ticaret ve enerji koridorlarını biz tutuyoruz ya " nıngüvenilemeyeceği bir coğrafyadayız. Dünya ticaretinin en yoğun olduğu Asya ile Avrupa arasında kalan coğrafyanın tamamının İslam ülkelerinde olduğuna işaret eden TOBB başkanı Hisarcıklıoğlu, "Hint Okyanusu'nu Akdeniz'e bağlayan Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı, kuzey coğrafyayı güneye bağlayan İstanbul Boğazı da bizde. 57 İslam ülkesi olarak bu zenginliğe ulaşamamışız bütün bu zenginlikten alınana pay sadece yüzde 11. Tek başına ABD dünya zenginliğinin yüzde 19'una, Çin ise yüzde 13'üne sahip." ifadelerini kullandı.

Arap sermayesi kendine fayda sağlamayolunda,Avrupa ve Türkiye’de yatırımları ile dünya siyasetini mali açıdan kontrol ederek dünya ekonomisini etkisi altına alacağını planlamakta.Ancak, şimdilik Körfez Ülkeleri yatırımlarına ses çıkarmadanArap petrol gelirini kullanan batı,nasıl Irak’a nükleer silahıvar.Kaddafi bizi dinlemedi. Esad Kimyasal silah kullandı. Arap sermayesi bankacılık ilkelerini ihlal ediyor diyerek .Arap’lara da “hadi yallah habibti” demeleri şaşırtıcı olmayacaktır.