Tirhandiller Kıvırcık ustaları için yarıştı

Yarımada Gazetesi 06/07/2021 - 09:11:37 Bu haber 1713 kere okundu
Tirhandiller Kıvırcık ustaları için yarıştı

Covid 19 salgını nedeniyle, uzun zamandır bir araya gelemeyen tirhandilciler, geçtiğimiz hafta sonu, BODTO, Bodrum Ticaret Odası desteğiyle gerçekleştirilen çok anlamlı bir organizasyon için yelken açtılar. 
 
Bodrum’un değerli tekne ustalarından olan ve Nisan ayında vefat eden, Kıvırcık lakaplı Mustafa Cengiz anısına yapılan yarışlara toplam 9 tirhandil ve 50 yi aşkın tirhandil sever yelkenci katıldı.
 
Yelkenciler, ilk yarış startı öncesi, dostları/arkadaşları/ustaları olan bu güzel insan için saygı duruşunda bulunmayı ihmal etmedi. Kuvvetli rüzgar nedeniyle oldukça çekişmeli ve heyecanlı geçen yarışlarda, hasarlı iki çarpışma olmasına rağmen, hakim olan duygu; dostluk/arkadaşlık ve Kıvırcık Mustafa’nın rüzgarlarla dolaşan neşesi oldu. 
 
Yapılan 2 yarış sonunda –Kıvırcık Mustafa’nın oğlu İbrahim Cengiz tarafından hazırlanan- 1. cilik  ödülünü Hızır 1 tirhandili kazandı.
 
İki gün boyunca ve ödül akşamında tirhandilcilere -adına yakışır şekilde- ev sahipliği yapan Milta Bodrum Marina, verdiği hediyelerle de katılımcıların yüzünü güldürmeyi bildi. 
 
Katılan tüm teknelere, kendi yayını olan ’’Bodrum’un Gayıkları’’ kitaplarında hediye eden, Bodrum Deniz Müzesi de, her daim tirhandilcilerin ve denizcilerin yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.
 
Pazar akşamı yapılan ödül törenine; BODTO Başkanı Mahmut Kocadan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Erol Erdoğan ve Kıvırcık Mustafa’nı eşi Zuhal Cengiz ve çocukları da katıldı. 
 
Ödül töreni, duygusal anlara sahne olurken, Bodrumlu tirhandilciler/tirhandil ustaları, yöresel oyunlarda da ustalıklarını göstererek geceye renk kattı.
 
Toplu Sonuçlar
 
1.     Hızır 1, dümenci Aytuğ Ürer
2.     Gargantua, dümenci Mazlum Ağan
3.     Gara Poşet, dümenci İbrahim Cengiz
4.     Oruç 1, dümenci Edip Ürer
5.     Knidos, dümenci Deniz Mutlu
6.     Kalita, dümenci Yunus Akçalı
7.     Alice, dümenci Uğur Ayaz
8.     Bastarda, dümenci Barış Çağlar
9.     Funda, dümenci Ercan Canuysal
 
Kıvırcık Mustafa (Cengiz)
Girit kökenli, Bodrum doğumlu “Kıvırcık Mustafa”, Bodrum’un önemli tirhandil ustalarındandır.
 
Ailesinin yanında İzmir’de yaşarken çırak olarak başladığı mobilya marangozluğunu, Bodrum’a yerleştikten sonra da devam ettiren Mustafa Cengiz’in hayatı, aldığı bir kamara siparişi ile birden bire değişti. 80 li yılların başında, Bodrum ve Tırhandil sevdalısı olan Walter adlı bir İtalyanın istediği 4 tirhandili imal etmek için, Uğur Susam’la birlikte halen aynı yerde bulunan tersaneyi kurdu ve tekne üretimine başladı. 
 
On yıl kadar süren ortaklık dostça son bulurken, Kıvırcık Mustafa, üretimini tirhandil üzerine yoğunlaştırdı. Teknolojik gelişmelerin de takipçisi olan Kıvırcık, Bodrum’un ilk lamine tirhandillerini üretenlerden biri oldu. 
 
2018 yılında kendi imalatı olan Bastrada tirhandili ile katıldığı Yunanistan-Spetses yat yarışından ses kısıklığı ile dönen Kıvırcık Mustafa’ya aynı yıl içinde gırtlak kanseri teşhisi kondu. Yaşam azmini ve neşesini hiç kaybetmeyen ünlü “Bodrum Gayığı” tirhandillerin ustası Mustafa Cengiz, bu hastalığı yenmeyi başardı ve 2019 Bodrum Cup’ta tirhandilinin dümenindeki yerini aldı. Ancak, melun hastalık bir yıl sonra tekrar ortaya çıktı. “Beni bu hastalık öldürmeyecek” diyerek tekrar tedavi sürecine giren “Kıvırcık Mustafa” 2 Nisan 2021 gecesi, geçirdiği Koah krizi sonrası solunum yetmezliği nedeniyle 69 yaşında aramızdan ayrıldı.
 
 “Kıvırcık Tersanesi” ise yoluna devam ediyor. Şimdi işin başında, bayrağı devralan “Kıvırcık Mustafa”nın İTÜ Gemi İnşa Mühendisi olan, oğlu İbrahim Cengiz var.

Yorum