Tırhandiller 'Kıvırcık Mustafa' anısına yarışacak…

Yarımada Gazetesi 29/06/2021 - 10:02:43 Bu haber 1588 kere okundu
Tırhandiller 'Kıvırcık Mustafa' anısına yarışacak…

İçinde bulunduğumuz salgın nedeniyle geçtiğimiz kış yapılamayan “Tırhandil Cup Kış Trofesi” organizasyonu, önümüzdeki günlerde özel bir yarış gerçekleştirecek.

 

3-4 Temmuz tarihlerinde yapılacak Tırhandil Cup, Nisan ayında kaybettiğimiz tirhandil ustası “Kıvırcık Mustafa” anısına düzenleniyor.

 

Tırhandil Cup’ın fikir babası olan “Kıvırcık Mustafa”, adına ve anısına yapılacak bu anlamlı yarışın destekçisi BODTO, Bodrum Ticaret Odası'na, ev sahipliğiyle Milta Bodrum Marina ve yarışçılara verilecek hediyelerle Bodrum Deniz Müzesi Yayınevi eşlik ediyor

 

Bodrumlu tirhandil sahipleri için özel bir yeri ve anlamı olan bu yarışa -aralarında Kıvırcık Mustafa yapımı da olan- 15 kadar tirhandilin katılması bekleniyor.

 

Yarışta derece alanlara, Kıvırcık Mustafa’nı oğlu İbrahim Cengiz tarafından hazırlanan ahşap el işçiliği ödüller ve BDM Yayınevi tarafından basımı yapılan “Bodrum’un Gayıkları” kitapları verilecek.

 

Kıvırcık Mustafa (Cengiz)

Girit kökenli, Bodrum doğumlu “Kıvırcık Mustafa”, Bodrum’un önemli tirhandil ustalarındandır.

 

Ailesinin yanında İzmir’de yaşarken çırak olarak başladığı mobilya marangozluğunu, Bodrum’a yerleştikten sonra da devam ettiren Mustafa Cengiz’in hayatı, aldığı bir kamara siparişi ile birden bire değişti. 80 li yılların başında, Bodrum ve Tırhandil sevdalısı olan Walter adlı bir İtalyanın istediği 4 tirhandili imal etmek için, Uğur Susam’la birlikte halen aynı yerde bulunan tersaneyi kurdu ve tekne üretimine başladı.

 

On yıl kadar süren ortaklık dostça son bulurken, Kıvırcık Mustafa, üretimini tirhandil üzerine yoğunlaştırdı. Teknolojik gelişmelerin de takipçisi olan Kıvırcık, Bodrum’un ilk lamine tirhandillerini üretenlerden biri oldu.

 

2018 yılında kendi imalatı olan Bastrada tirhandili ile katıldığı Yunanistan-Spetses yat yarışından ses kısıklığı ile dönen Kıvırcık Mustafa’ya aynı yıl içinde gırtlak kanseri teşhisi kondu. Yaşam azmini ve neşesini hiç kaybetmeyen ünlü “Bodrum Gayığı” tirhandillerin ustası Mustafa Cengiz, bu hastalığı yenmeyi başardı ve 2019 Bodrum Cup’ta tirhandilinin dümenindeki yerini aldı.

 

Ancak, melun hastalık bir yıl sonra tekrar ortaya çıktı. “Beni bu hastalık öldürmeyecek” diyerek tekrar tedavi sürecine giren “Kıvırcık Mustafa” 2 Nisan 2021 gecesi, geçirdiği Koah krizi sonrası solunum yetmezliği nedeniyle 69 yaşında aramızdan ayrıldı.

 

“Kıvırcık Tersanesi” ise yoluna devam ediyor. Şimdi işin başında, bayrağı devralan “Kıvırcık Mustafa”nın İTÜ Gemi İnşa Mühendisi olan, oğlu İbrahim Cengiz var.

 

Yorum