Denizciler Bakanı vazgeçmeye çağırdı

Yarımada Gazetesi 10/01/2019 - 07:27:43 Bu haber 972 kere okundu
Denizciler Bakanı  vazgeçmeye çağırdı

Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Adalıyalı’da Turizm Bakanı Ersoy’un şirketine tahsisi yapılan araziye otel yapımının, birçok açıdan olamazlığını açıklayan bir basın toplantısı düzenleyerek, bakanı kararından vaz geçmeye çağırdı.
 
Bodrum Denizciler Derneği’nde gerçekleşen  toplantıya  Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği avukatı Betül Sümer Cinmen, dernek üyeleri, CHP Bodrum Belediye Başkan Aday Adayı Ali Öztürk ve vatandaşlar katıldı.
 
Kissebükü girişindeki Adalıyalı koyunda daha önce kendi şirketine  95 dönüm arazi tahsis edilmişken, Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı olmasının ardından ilave olarak bu şirket ( Ersoy Otelcilik A.Ş.) adına 25 dönüm daha arazi tahsisi yapılıp, ÇED gerekli değildir kararı çıkartması ve daha önce iptal edilen 1/25binlik imar planının tekrar askıya çıkarılması denizciler tarafından büyük tepkiyle karşılandı.
 
“BAKANLIK GÜCÜNÜ KULLANMAMALI”
 
Demiröz “2005 yılında  Adalıyalı’nın turizm teşvik kanunu kapsamında  tahsisine karşı, Bodrum Denizciler Derneği ve Bodrum Deniz Ticaret Odası olarak iptal davası açtık ve tahsisleri iptal ettirmiştik. Bilirkişi raporları da bizim itirazlarımız doğrultusundaydı. Ancak, 2018  Ekim ayında 1/1000’lik ve 1/5000’lik planların iptal edilmesine rağmen, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy  Kasım ayında yeni bir  1/25 binlik plan yaparak bunu Muğla İl Çevre Müdürlüğü’nde askıya çıkarttı ve  Ersoy Otelcilik A.Ş.  tarafından yapılacak tesisler için 95 dönümlük tahsisli araziye 25 dönüm daha ek istiyor. Biz Çökertme’de 1/25 binlik plana aynı gerekçelerle itiraz ettik ve kazandık. Aynı dayanaklar burası için de geçerli. Bilirkişi raporları da buranın yapılaşmaya uygun olmadığına dair. 7-8 Heyet raporu var. Ersoy Holding’in itirazı ile yeni bilirkişi atandı ve onun da düzenlediği rapor buranın uygun olmadığına dair. Bu tahsise ve orada yapılmak istenen tesise sadece biz değil, bilirkişi incelemesini yapan profesörler, doçentler, öğretim görevlilerinin verdiği rapor arkeolojik açıdan, şehircilik ilkeleri ve planlama açısından, tarım açısından, biyo çeşitlilik açısından, orman açısından, ulaşım açısından, çevre mühendisliği açısından burada kapsamlı ÇED incelemesi yapılmalıdır yönünde. Adalıyalı bu yapılaşmayı kaldıramaz diye mahkeme kararları var. Biz itirazlarımı yaptık, 60 gün içinde cevap alamazsak, tekrar dava açacağız” dedi.
 
Demiröz, bakanın bir TV Kanalında  sahibi olduğu Ersoy firmasını dile getirmesi ve savunması nedeni ile konunun direkt tarafı olduğunu beyan ettiğinden yola çıkarak “Artık bütün bu mücadelemiz turizm bakanına karşı yapılmaktadır. Turizm Bakanı bu ülkenin turizminin geleceğini, gelişmesini ve korumasını sağlayacak olan kurumun başındadır. Ama baktığımızda gördüğümüz şudur ki, kendi çıkarları ve menfaatleri doğrultusunda, herkesin karşı çıkmasına rağmen, mahkemelerin de aynı şeyi söylemesine rağmen hala bu ısrarında devam ediyor. Bakanlık gücünü kullanarak burada ek tahsis olarak geçtik 95 dönümü, 25 dönüm daha kamu malından tahsis alanı istiyor. Bunlar kabul edilebilen şeyler değildir. Elimizde kala kala sadece Gökovamız kaldı. “Bütün dünya üzerinde cennet arıyorsanız orası Gökova’dır “diyen dünya denizcilerine rağmen, bugün Gökova’nın tamamı tehdit altındadır.”
 
DEVLET YERİNE VATANDAŞLAR KORUMAYA ÇALIŞIYOR
 
“Sayın bakan bu yanlıştan dönün, bedelini ödemiş olabilirsiniz ve bu bedel  ne olursa olsun, kaybedilecek olan değerin bunun yanında hiç bir değeri yoktur. Tanrının verdiği bu güzelliği bozmayalım. Siz turizme Bodrum’dan başladınız. Gelin, konuşalım, size başka bir yer bulunsun, yatırımınızı orada yapın.  Sayın Turizm Bakanı şu anda Turizm bakanlığı gibi kimliğiniz var, ülkemizin turizmini düşünmek, geliştirmek, mavi yolu deniz turizmini düşünmek sizin göreviniz. Siz bunları yok edici bozucu davranışlar içinde oluyorsunuz. İş adamı olarak yaptıklarınız anlaşılabilir ama bakan olarak turizm alanlarını korumanız gerekiyor.Koruyucu olan ana güç Devlettir. Devlet bunları engeller ama bu hadisede vatandaş olarak bizler korumaya çalışıyoruz kime, devlete karşı, bu anlaşılır bir şey değildir.  Güzelim koylarımızı Kissebükümüzü, Adalıyalımızı, Gökovamızı yapılaşmadan uzak tutalım. Sürdürülebilir turizm için bunlar bizim yastık altına koyduğumuz altınlarımızdır. Gerektiğinde hiç bozmadan kullanacağız. Gelecek kuşaklara bırakacağız.. Gelin Bodrum’a ülke Turizmine bu zararı verecek yatırımınızdan vazgeçin”dedi.
 
“Kendimizi Çaresiz Hissetmiyoruz…”
 
Mustafa Demiröz, Bodrum Gündem’in  “Turizm bakanına Karşı mücadele ederken kendinizi çaresiz hissediyor musunuz” şeklindeki sorusuna ise  “Kendimizi çaresiz hissetmiyoruz. Hukuksal yönden de baktığımızda bu süreç gayet güzel bir şekilde devam ediyor. Uzmanlar bu alanda yapılacak tesisin çevreye, mavi yolculuğa zarar vereceğini söylüyor. Bunlar mahkemece dikkate alınacak. Sadece dikkate alınmadığı yer Turizm Bakanı veya Bakanlığı” şeklinde cevap verdi. .

Yorum