Bu kredi NEFES aldıracak

Yarımada Gazetesi 05/04/2018 - 08:58:09 Bu haber 1224 kere okundu
Bu kredi NEFES aldıracak

Düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ'lere can suyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden geliyor. TOBB öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla yeni Nefes Kredisi için imzalar Başbakan Binali Yıldırım, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun katılımlarıyla 31 Mart Cumartesi günü İzmir'de atıldı. Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon söz konusu krediden BODTO üyelerinin yararlanabileceğini açıklayarak bu vesile ile işletmelerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların bir nebze hafiflemesini umduklarını belirtti. 
 
Nefes Kredisinde faizler aylık yüzde 0,99 ve yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendi. Kredi  iadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak.  Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı.
 
Geçtiğimiz sene kredilerde durgunluğun yaşandığı ve faizlerin yüksek olduğu dönemde TOBB, Oda ve Borsalar elini taşın altına koymuş, 9 Aralık 2016'da Nefes Kredisi ve yeni KGF sistemi ile KOBİ kredilerinde yeni bir dönem başlatmıştı.
 
 Bu süreçte, hazine desteğini arkasına alan KGF aracılığıyla toplamda 681 bin firmaya 234 milyar TL kredi imkanı oluşturulmuş, Nefes Kredisi ile 5 milyar TL'lik kredi hacimi yaratılmıştı. 1 senede 30 bin firma TOBB Nefes Kredisinden yararlanmıştı. Bodrum ölçeğinde ise kredi başvurusu onaylanan 117 BODTO üyesi kredi kullanımını gerçekleştirdi. Bu sene ise kredi kullandıracak banka sayısı da 6'ya yükseltilirken bu bankaların, Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubeleri olduğu açıklandı
 
Konuyla ilgili görüş bildiren BODTO Yönetim Kurulu başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Oda üyelerinin 2 Nisan 2018 Pazartesi günü itibariyle Nefes Kredisi kullanmaya başlayabileceklerini belirterek şunları kaydetti: “2016 yılından bu yana yaşanan ekonomik sıkıntılarımızın işletmelerimize olan etkisini bir nebze hafifletmek, Bodrum özelinde turizm sezonu başlamadan, sadece BODTO üyelerinin kullanabileceği bu krediler üyelerimize nefes aldıracak. TOBB'un da katkısıyla üyelerimizi nefes kredisinin avantajlarından yararlanmaya davet ediyoruz. Bu vesile ile Bodrum ekonomisinin canlanmasını bekliyoruz.”
 
Nefes Kredisi: Yıllık faiz oranı yüzde 12'nin altında, 6 ay geri ödemesiz, 18 ay vadeli kredi!
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsalar mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ'lere aylık %0,99 yıllık %11,88 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkanı sağlıyor. TOBB, Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarının üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ'lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85'ine hazine destekli kefalet veriyor. Nefes Kredisi KGF'nin vereceği kefalet ile kullandırılacağı için bankaların risk primleri de sıfırlanmış oluyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler günler içerisinde kredilerini kullanmış olacak.
 
BODTO Üyesi İşletmeler Nefes Kredisine Nasıl Başvuracak?
 
BODTO Üyeleri Odaya gelerek,"TOBB Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine giderek TOBB Nefes Kredisi başvurusu yapabilecek.
 
Bankalar, KOBİ'nin TOBB Nefes Kredisi başvurusunu alacak, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek ve değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye TOBB Nefes Kredisi kullandıracak.
 
Bankaların TOBB Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03'ü (on binde üç) ile sınırlı olacak, dolasıyla bankalar 51 TL'nin üzerinde masraf almayacak, BODTO üyeleri düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.
 

Yorum