Yüzde 45, partisini arıyor!

Nevzat Çağlar Tüfekçi 09/04/2018 - 09:47:19

Giriş

CHP’de parti içi demokrasi, çoğulculuk, adayların önseçimle belirlenilmesi çok önemli. “Ben yaptım oldu” anlayışıyla, parti tabanının kabullenmediği adaylarla seçime gitmek, seçim kaybettirir veya oy oranlarında düşmelere neden olur. Seçmen tercihlerini etkileyen unsurlardan birisi bu!.. İkincisi ise, partili belediyelerin bulunduğu yerlerde, hizmette aksaklıklar, yapılmayan günlük işler, kent içi trafiğin düzensizlikleri, yoldaki yağmur suyu ızgarasının olmayan bölümü ve düşüp yaralanmalar, bir yerde kanalizasyon sızıntısının yarattığı pis kokular vd. hepsi basit ama zamanında giderilmeyen, sürüncemede bırakılan şeyler… Bunlar, seçmen davranışlarını olumsuz etkileyen unsurlardır. Kentli, kente yaşamanın konforuna sahip olmak istiyor! İlçelerde; Büyükşehir Belediyesinin sorumlu olduğu cadde ve bulvarlarda, sürüncemede kalan işler biraz daha fazla oluyor. Aslında İlçe ve Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin, arada bir sorumluluk bölgelerinde kontrol gezilerine çıkmalarında yarar var! CHP’ye ve sürece ışık tutması açısından Cumhuriyet’in haberini köşeme alıyorum…

***

KONDA’nın CHP’ye sunumu!

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır; CHP Genel Merkezinde, Genel Başkan Kılıçdaroğu, PM ve YDK üyelerine, hazırladığı “TÜSES - 2019’a Doğru Stratejik Değerlendirmeler’’ başlıklı raporunu sundu… Sunumda 2002’den bu yana toplumsal ve siyasal değişimler ele alındı. Yaklaşık 2 saat süren sunumun ardından da PM toplantısı yapıldı. Ağırdır sunumunda, bir kutuplaşma gerçeği olduğunu ve bunun yalnızca Türkiye’de değil, tüm dünyada yaşandığını anlattı. Ağırdır, “Buna rağmen yüzde 45 dilimlik oy geçişkenliği var. Bu yüzde 45’in bir partisi yok. Çok yüksek bir oran… Bu sizin avantajınız. Bu kişilerin değişim özlemi var ama umut vaat eden bir yapı da bulamıyorlar. CHP umut vermeli, CHP’nin bir ütopyası olmalı,” dedi.

Gençlere kapı açın!

"Türkiye’nin hangi ülke olmasını istersiniz?” sorusuna, yüzde 80’in bir Avrupa ülkesi adını verdiği, sadece yüzde 2’lik bir kesimin şeriatla yönetilen bir Ortadoğu ülkesinin adını söylediğini aktaran Ağırdır’ın, “Sisteme karşı demokratikleşme mücadelesi vermelisiniz. Özgürlüğü seslendirmelisiniz, toplumun yüzde 80’inin temel beklentisi adaletin tesis edilmesi. Toplum adalet, özgürlük ve eşitlik istiyor,” dedi.

CHP’ye yönelik eleştirilerini de dile getiren Ağırdır’ın, “Sizin seçmeniniz belediye başkanını da, milletvekilini de, parti yöneticilerini de kendisi belirlemek istiyor. Siyasetten uzak duran, hiyerarşik yapıya uymak istemeyen gençlere ‘benim adayım budur’ diye önüne koyarsanız, sizden uzak durur. Kapılarınızı, pencerelerinizi sonuna kadar açın, partiye gençleri alın, yeni düşüncelerin partiye gelmesinden korkmayın,” ifadelerini kullandı.

CHP’lilere, “Şunu dersem şu şekilde damgalanırım, iktidar bizi şöyle tarif eder” gibi korkuları aşmaları tavsiyesinde bulunan Ağırdır, bu korkuların hiçbir karşılığı olmadığının belirtti. Ağırdır, “İktidar size siyaset sınırını çizmesin, siyaset yapma alanı zaten daralıyor. Bu alanı yeni fikirlerle, radikal kararlarla, dinamik bir yapı ile çözebilirsiniz,” diye konuştu.

Politika konuşmak!

İl ve ilçe başkanlarının da genel başkan gibi güvenilir, temsil yeteneği olan ve politika konuşan kişilerden oluşması gerektiğini söyleyen Ağırdır, “Seçmen yalnızca Kılıçdaroğlu’na bakmıyor. İl ve İlçe yöneticisine de bakıyor,” dedi. Ağırdır’ın CHP’lilerin seçim güvenliğine ilişkin olarak ,“Bunlar oy çalacak” söyleminden kaçınması gerektiğini anlattığı, “Hem gerçekliği yok, hem de seçmeni sandıktan uzaklaştırıyor. Topluma umut ve güven vermeniz gerekir,” uyarısında bulundu. (Kaynak: Cumhuriyet, 06 Nisan 2018)