ŞİİR: KIRIK KÖPRÜ

Nevzat Çağlar Tüfekçi 12/07/2018 - 08:31:21

Kırık Köprü isimli şiir kitabı, 111 şiirden oluşuyor. Şiirler genelde aşk temalı. Şiirler, serbest vezin ve kafiyeli olarak klasik tarzda yazılmış. Şiir kitabının yazarı Yatağan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Hasan Öztürk. Şiirleri, çeşitli edebiyat dergilerde yayınlanılmış. Kendisine sorarsanız; “şiir benim için vazgeçilmez bir duygu yoğunluğudur. Benim yaptığım sadece, duyguların sözcükler ve dizeler halinde anlatılmasıdır, en yalın haliyle. Şiirsiz yapamam. Yazmadan duramam. O, benim yaşam enerjim ve yaşama olan tutkumdur,” diye konuşur.
 
Ozan, kitabının önsözünde, aşka-sevgiye-barışa ve bilgiye dair sanatçı duyarlılığının manifestosunu sunuyor okurlarına;“Ömrümüzde, bunca kırık yanımız, yönümüz varken; göz vereceğiz kırıldığımız yerden, direneceğiz zorluklara; yılmadan, bıkmadan… Ömrümüz takvim sayfalarına açılırken; çileden, hüzünden, dertlerden nasibimizi alırken, mutluluğu arayacağız. Çalışmak olacak hedefimiz. Bilgiye, sevgiye, barışa inanacağız. Yaşarken bileceğiz; yaşamın, yaşama kıymet verenlerin değerini ve küsmeyeceğiz aşka, küsmeyeceğiz aşklara. Çünkü her insan, aramakla mükelleftir. Bu uğurda atılan her adım, bir umut olacaktır.”
 
Ozan, “Bir Vakit Sonra” isimli şiirinde, değişik bir yazım tekniğiyle aşkı anlatmış. Dizelerden bir geometrik şekil oluşturulmuş; “Bir vakit sonrasına / Bahar kokulu çiçeklerden / Kırlangıç yuvası yapacağım / Kanatlanıp kanatlanıp sana / Sonsuzluğundan saracağım / Mevsimsiz aç bir sevdayım / Gamzelerinden susayan / Sesinde sesim tütecek / Gözlerinde gözlerim / Sana gömeceğim / Kendimi aşk ile / Bayram bile / Edeceğim / Kalbinde / Sonra/ Yine / Aşk /… /..”
 
Şair duygusaldır, şiirin teması aşk olunca, ozan her yerde onu arar, gecenin karanlığında bile. Karanlık sevgilidir ve onun dudağından, gözünden ve onun cisimleşmesinden duygular dile gelir ve akar gider. Gecenin Mavi Dudağı isimli şiiri de böyle bir şiirdir: “Sensin/Mavi gecede tutuşan/Duvarlara hasretini çizdiğim/Sessizliğe sıkıca sarıldığım sesli sesim/Ve mısralarımın üstüne dökülen/Savrulan duman gibi/Sensin/Mavi gece bakışlım/Ters görüntülü aynadan yansıyan/Hüzünler eskittiğim, yıktığım darağacı/Işığına bağlandığım, hiç bitmeyen nurum/Ela gözlerine kundaklandığım/ Yüreğimin ferisin/Sensin/Mavi gece yolculuğum/Kestirme düş yolundan kapını çaldığım/Ve sen ki/Avucumda dönen dünya/Dolunayı alnından öptürdüğüm/Gecenin mavi dudağısın.”
 
Aşkın ölümsüzlüğüne ve ölümsüz aşkların insanları yaşatacağına inanan şair sevgilisine kendisi için bir zeytin ağacı dikmesini öğütler “Benim için bir zeytin dik” isimli şiirinde. Belki aşk yarım kaldı ve zeytine bakınca kendisini hatırlamasını ister şiirin dizlerinde; “Diyorum ki/Zeytin gözlüm/Gittiğin yerde hani/İlk Pazar günü erkenden uyan/Güneş daha doğar doğmaz/Benim için bir zeytin dik/Hiç kimseye söyleme/Sende sır kalsın/Sakın ha…/Öyle bir yer seç/Pencereden baktığında görmelisin(..)
 
Şairin “Geçmiş Olsun Kalbim” isimli şiiri, “Ah Kalbim” adıyla Sanatçı Onur Akın tarafından bestelendi: “Ah kalbim;/Hem içinde hem dışında/Aşk bitmeyen savaş, bela başında/Moruna buz, yarana tuz basan yok/Geçmiş olsun kalbim/Acıların çok.”
 
Şiirler; güzel, duygu yüklü, okuru içine alan, okurla bütünleşen şiirler. Her şiirde, mutlaka kendinizi bulacaksınız. Şiirler sizi alıp, bir yerlere götürecektir; kendi özyaşamlarınızın dünyasında…
 
Ozan, ikinci şiir kitabının hazırlığı içinde... Kitabın, yılbaşında çıkarılması düşünülüyor. Ozanın, yeni şiir kitabını sabırsızlıkla bekliyoruz. 
 
xxx
 
İletişim: Hasan Öztürk, Yatağan Belediyesi, Tel: 0542.760 21 30, Yatağan/MUĞLA