SEÇİM SONUÇLARINA DAİR NOTLAR

Prof. Dr. Kemal Kocabaş 03/07/2018 - 08:34:49

Türkiye,  yaklaşık yüzde 88  katılımla gerçekleşen  24 Haziran seçimleriyle kuvvetler ayrılığını öne çıkaran demokratik parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçti.  Bu geçiş ile ilgili artan endişeler, umutsuzluklar hayatın her alanında  dillendirilirken seçim sonuçları ve ülkenin geleceğine dair yeni tartışmalar ülke gündeminde yerini almaya başladı. 
 
Önce, seçim süreçlerine yönelik bir gözlemimizi ve değerlendirmemizi paylaşmak gerekiyor. Bu seçim,  anti-demokratik OHAL koşullarında, adaletsiz ve eşitsiz koşullarda yapılmıştır. Siyasal iktidar,  tüm kamu kaynaklarını kullanmış, medyayı ve TRT’yi kontrol etmiş, muhalefetin sesini adeta kapamıştır. Parti devleti anlayışla valiler, kaymakamlar, rektörler, yüksek yargı mensupları twitleriyle, davranışlarıyla adeta parti devletinin propaganda aracı olmuşlardır. Muhalefet çok zor ve eşitsiz koşullarda kendisini ifade etmeye çalışmıştır. Adaletsiz seçim süreci bu anlamda vicdanları yaralamıştır.
 
Seçim sonuçlarına bakıldığında AKP’nin  yüzde yedilik oy kaybına rağmen TBMM’nde Cumhur İttifakıyla ancak çoğunluğu sağladığını, CHP’nin bir önceki seçimlere göre yüzde üçlük oy kaybı yaşadığı, İyi Parti’nin beklenen oyu almamasına rağmen mecliste grup kurabilecek bir sayıya ulaştığı, HDP’nin batıdan aldığı oylarla TBMM’nde temsil edildiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de CHP adayı Muharrem İnce’nin partisinden 5 milyon fazla oy alarak yüzde 30’luk kritik eşiği geçtiği, AKP adayı Tayyip Erdoğan’ın da MHP desteği ile ilk turda Cumhurbaşkanı olduğu görüldü.
 
CHP’nin başkan Muharrem İnce’nin tüm yurtta, büyük katılımlarla gerçekleştirdiği mitingler ve özellikle son İzmir, Ankara ve İstanbul mitingleri sonrası başkanlık sistemine hayır diyen blokta,  başkanlık seçiminin ikinci tura kalacağı, TBMM’nde siyasal iktidarın veya Cumhur  İttifakının çoğunluğu sağlayamayacağı fikri egemendi. Seçim gecesi, Anadolu Ajansının sonuçları verme yöntemi, CHP Genel Merkezinin çelişkili açıklamaları, seçim sonuçlarının topluma sunulmasına  yönelik beceriksizliği büyük hayal kırıklığı yarattı. Gece saat 24.00 sularında sonuçlar netti. Suruç ve Erzurum’daki küçük seçim kavgaları dışında seçim büyük bir olgunlukla gerçekleşmişti. AKP, yüzde yedilik oy kaybına  rağmen MHP ile meclis çoğunluğunu sağlamıştı.
 
Bu seçimlerde CHP adayı Sayın İnce’nin  toplum ile iletişim kurmakta, onlara dokunmakta başarılı bir performans gösterdiği çok açık. Özellikle “81 milyonun Cumhurbaşkanı Olacağım” söylemi yoğun kutuplaşma ortamında çok değerliydi.  İnce, zaman zaman tekrara düşmesine rağmen  ironi dilini çok iyi kullanarak, konuşmalarına mizah da katarak  akıl ve bilimin penceresini meydanlara taşıyarak pek çok kesimden oy almıştır.  CHP Genel merkezi ülke yönetiminde  liyakatı savunurken, milletvekili listelerinde liyakatı  ve kadınları dışlamasının  tabanda büyük rahatsızlık yattığı bir gerçektir.  CHP’ye oy veren kesimler; duyarlı, naif, iyi eğitimli, anında tepki veren bir doğası vardır ve asla sürü de değildir. CHP Genel merkezinin, seçmenlerine rağmen bu süreçteki davranışı tepki üretmiştir.  Bu nedenledir ki bazı oyların CHP’den HDP’ye ve  İyi Parti’ye kaymasını önleyememiştir. CHP Genel Merkezi ve örgütlerin, başkanlık seçim sürecinde İnce’ye katkı vermekle ilgili bazı sıkıntıların olduğu da seçim sürecinde görülmüştür. Bu seçim süreci göstermiştir ki, CHP’de ciddi bir ARGE çalışmasına benzer ve  teknolojiyi iyi  kullanan ciddi bir veri analiz birimi yoktur.  Bu seçim süreci sonunda CHP üst yönetimi, tüm süreçleri yeniden değerlendirerek olağanüstü kurultay takvimini işletmeli, seçim sonuçlarını dar bir grupla değil, önce örgütlerde  sonra partinin en üst organıyla tartışmalı ve halkın umudunun, beklentisinin önünü açmalıdır. CHP, örgüt yapısını yeniden gözden geçirmeli, partide demokratik kanallar daha da  geliştirilmeli ve parti tabanına kontrol etmeyi alışkanlık hale getiren güç odakları  engellenmelidir. 
 
Seçmenler, bu seçimlerde de  HDP’nin demokratik zeminde kalması, bir sol parti duyarlılığında olması için  yeni bir kredi açmıştır. HDP’nin önümüzdeki süreçlerde terör ile arasına  mutlaka mesafe  koyması gerekiyor.  Batı illerinden aldığı emanet oyların değerini bilmelidir.  Demokratik siyaset içinde kalarak,  demokratik haklar  adına yapılacak pek çok şey olduğu unutulmamalıdır.  Ülkenin  24 Haziran seçimlerinden sonra tek gündemi vardır;  o da “Yeniden Demokrasi ve Cumhuriyet”.  Bu unutulmamalıdır.  Meclisteki çok seslilik ve ülkenin tüm renklerinin temsili anlamında HDP’nin mecliste olması  bu anlamda önemlidir.
 
Seçmenlerin bir bölümünde yaklaşık 16 yıldır yaşadıkları ötekileşme nedeniyle bu seçimlere büyük önem verdikleri ve  sonuçlar nedenle de büyük hayal kırıklığı yaşadıkları  çok açık. Kısa sürede her tür yılgınlık ve umutsuzluğu aşarak dayanışmacı, üretken projelerle hayatı yeniden örmemiz yaşamsal değerdedir.  Seçim  sonuçlarını, tüm kurumları, davranışları açık yüreklilikle yeniden sorgulanmalıdır.   Oy verdiğimiz partilerin  yanlışlıklarını söyleyerek, yazarak yurttaşlık görevimizi yapacağız.  Her süreç, yeni durumda yeni umutları mutlaka yaratacaktır. Ülkenin yarısını dışlayarak hiçbir yönetim, ülkenin geleceğini  dilediği gibi kurgulayamaz.  Ülkenin en iyi yetişmiş insanlarının, akıl ve bilimle, sanatla ülkenin geleceğini yaratacaklarına olan inancım tamdır. Bizler de, eğitimdeki dinselleştirme ve piyasalaştırmaya hayır diyerek, “eğitim hakkını,   laik, demokratik bilimsel eğitimin” önemini, Köy Enstitülerinin kazanımlarını,  topluma anlatmaya kaldığımız yerden devam edeceğiz. 
 
Son söz Nazım’da. Hapishanelerde hep umudu yeşerterek, şiirlerini yazan büyük şair diyor ki: “Yani içerde on yıl, on beş yıl, / Daha da fazla hatta / Geçirilmez değil, / Geçirilir, / Kararmasın yeter ki / Sol memenin altındaki cevahir!"