“Muhalif partiden yerel yönetim adayı olmak”

Erdil Ünsal 22/01/2024 - 08:29:42

Türkiye'de TBMM seçimlerinde olsun yerel belediye seçimlerinde olsun etkin parti sayısı genellikle aynı kalmakta, tabela parti sayısı her yıl artarak değişkenlik göstermektedir.

Mart 2024 yerel seçimine 36 parti katılacağı YSK tarafından açıklanmıştır. Dört yıl içinde çok parti kurulurken, bazıları da çeşitli nedenlerle siyasetten çekilmişdir. Tek adam partisi dahil en küçük ilçe ile büyük ilçe ve illerde çok sayıda  yerel yönetime talep olan belediye başkan aday adayları açıklanıyor. Çoğunlukla parti genel merkezinin göstereceği “Hamili kart yakinem olur” adaynını etkili olacağı yörelerde çok sayıda aday adayı başvurusu var. Tek adamın kendi partisinden olmayana bütçe  veya ek bütçe vermediği Büyükşehir Belediyesinin ilçe gelirlerinden pay aldığı ve ipinin elinde olduğu önlemlerle dolu bir ortamda, mevcut belediye başkanını isteyipte yapamadığı; ihale kayırmacılığı , rant peşinde olanlarla mücadele, şaçak inşaat yapmaya devamtgibi hangi sorunu kendilerinin daha iyi  halledeceklerini hesap ettiler de mi bu kadar çok aday aday başvurusu izlenmekte. Ancak, özellikle bölünmüş muhalif partilerden aday adayı olan kişiler mevcut mesleklerinden memnun değiller miyi akla getirmekteyim. İl ilçe belediye başkanlığıTBMM de oturduğun yerde parti tercihi paralelinde oturduğun yerde  el kaldıran  milletvekili olmaktan çok  daha zor insanlarla uğraşı gerektiren töhmet altında bırakan/bıraktırılan riskli iş.  Ülkemizde belediye başkanı olup ta zan alında bırakılmayan  belediye başkanı sayısıni hatırlayan var mı?

Mevcut belediye başkanı muhalif partiden seçilmişse ve bir ipi de  BŞBelediyesinin elinde ise iktidarın muhalif parti belediyeye ek bütce para verdiği bu zamana kadar görülmemiştir. Belediye başkanı olup mevcut duruma nasıl sihirli bir değnek dokunduracaklar alt yapı su kanalizasyon gibi temel sorunlar vb. yetmeyen bütçe karşısında nasıl ve nereden para bularak ilçeyi refaha kavuşturacaklarına dair  aday adayı olarak yaptıkları tanıtım konuşmalarında değinen aday adayı belediye başkanı olmadı. Yine de, tek adamın kaotik seçim sisteminde yerel seçim aday adayı olmak ya tuturursam lotteri işi olmayıp para ve zaman kaybıdır derim.

Bu kadar kutuplaşan, ülkenin sorunlarına sadece kendi  penceresinden bakan tek adam iktidarı varken, TBMM de muhalif partilerin önergeleri cumhur ittifakından red görürken, ya da bölünmüş  muhalefet parti zihniyetiyle demokratik toplum hayatı kurulabilir mi?  Kaçak inşaatı önleme ve alt yapı onarım başarısı olamayan yürümeyen karmaşık bir kaotik siyasi sistemde yine de muhalif parti aday adaylarına başarılar dilerim.