Milas'ta Bir İlk Olan, Kadın Belediye Başkan Adayını Tanıyalım !.

GÜLDEN SÖKELİOĞLU 16/02/2024 - 08:23:15

Milas'ta, ilk defa bir kadın, Türkiye İşçi Partisi (TİP) tarafından Milas Belediye Başkanlığı'na aday gösterildi.
       Milas'ta bir ilk olan, Belediye Başkanı adayı olarak gösterilen Bade Dudu Takım'ı, O'nunla yaptığım söyleşiyi okuyunca daha yakından tanıyacaksınız. 
 
          *
 
       "Bade Hanım, özgeçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?"
- "1980 yılında, Milas- Dörttepe Köyü'nde doğdum ve çocukluğum köyde geçti. Kıbrıs gazisi ve sevilen esnaf bir babanın kızıyım. Annem, ev hanımı."
 
       "Eğitim durumunuz nedir?"
- "İlkokulu Dörttepe Köyü'nde okudum. Ortaokulu ve Liseyi sonradan Açık öğretim ile bitirdim."
 
       " Bade Hanım, medeni durumunuz nedir?"
 
- " İki erkek evladım var. Çocuklarımı tek başıma yetiştirdim."
 
       " Mesleğiniz nedir? 
- "Plates, Yoga eğitmenliği ve Spor Koçluğu( Kişilere yaşamlarında sağlık, beslenme ve iyi yaşam konusunda rehberlik) yapıyorum."
 
       "31 Mart'ta yapılacak Yerel Seçim'de hangi partiden adaysınız?"
 
- "Türkiye İşçi Partisi'nin Milas Belediye Başkanı adayıyım."
 
       "Bade Hanım, Milas'ın ilk kadın Belediye Başkanı adayı olarak duygularınız nelerdir?"
 
- " Zengin tarihi geçmişe sahip olan, doğup büyüdüğüm Milas'ta, partimin genel merkezi tarafından Belediye Başkanlığı'na aday gösterilmem nedeniyle Milas'ta yapmak istediğim projelerimin önünü açmış olduğu için çok mutluyum. 
       Milas ve köylerindeki kadınlarımıza, gençlerimize rol medel olmak, benim için gurur verici bir durum. Milaslı kadınların yaratıcı, çalışkan, özverili ve üretken olmalarına rağmen eğitim, siyaset, ekonomi, kültür ve kısaca hayatın her alanında geride olmaları beni çok üzüyor. Milaslı kadınlar olarak; gücümüzün ve yapabileceklerimizin farkında olmamızı istiyorum. Öncelikle kendi kişisel değerlerimize sahip çıkıp, sonrasında yaşadığımız yerleri sosyal, kültürel, ekonomik yaşam olarak daha iyi bir seviyeye getirmenin arayışı içindeyim... Ve, bunu Milaslı kadınlarla ve Milas halkıyla yapacağıma inanıyorum."
 
       "Bade Hanım, TİP Milas Belediye Başkan adayı olarak yapmak istediğiniz projeler nelerdir?"
 
- "Öncelikle gençlerin, kadınların ve toplumun her kesiminin, 'Sosyal Belediyecilik' anlayışıyla ; en temel yaşam hakkını, insan onuruna yakışır bir şekilde güvenli, huzurlu ve ekonomik olarak refah içinde yaşamalarını sağlamak."
- "Tüm halkımız için sosyal alanlara, bakım evlerine ve kreşlere ağırlık vereceğiz. Farklı yaş gruplarına hitap eden sosyal alanlar ve parklar oluşturacağız. Ücretsiz oyun ve spor platformları kuracağız."
 
- "Kentimizin yoksulları için aşevleri açacağız."
-" Her köyümüzün coğrafi yapısına ve kültürel özelliğine göre gelişim kurslarını açacağım. Eskiden çok meşhur olan  ipekli dokumacılık ve
halı- kilim dokumacılığının tekrar canlandırılmasıyla köylü kadınlarımız, emeklerinin karşılığını alacak ve ekonomiye katkıları artacak. 
Kendi kaderine terkedilmiş olan köylerimizin alt yapısını daha sağlıklı hale getireceğiz. 
Köylerimizde tarımı  geliştirmek için Ata tohumculuğuna önem vereceğiz.
Köyler arasında ulaşımı sağlamak için dolmuş, taksi ve kollektif kullanım gibi acil çözümler üreteceğiz."
 
- " Binlerce yıldan beri çeşitli uygarlıklara başkentlik yapan Milas'ta, pek çok eski evin yıkılmasına çok üzülüyorum. Eğer Milas Belediye Başkanı olarak seçilirsem, yıkılmak üzere olan bu eski evleri kamulaştırarak restorasyonunu yaptırmak ve 'Safranbolu Evleri' gibi turizme kazandırmak istiyorum."
 
- "Milas'ın çok zengin olan tarihine ve kültür birikimine rağmen yeterli tanıtımı yapılmadığı için turizm gelirinden yeterli pay alamadığını düşünüyorum. Yerel, ulusal ve uluslararası alanda Milas'ın tanıtımını yapacak ekibimizle Milas'ı tüm Türkiye'de ve dünyada marka şehir yapmaya söz veriyorum."
 
       " Bade Hanım, 'çevrecilik' konusunda ne düşünüyorsunuz?"
 
- " Çok zengin yeraltı kaynaklarına ve doğal güzellikteki kıyılara sahip olan Milas, çok ciddi bir tehdit altında. Kıyılarımızın yağmalanmaması ve yeraltı kaynaklarının yok edilmemesi, ÇED süreçlerinde kamu yararının gözetilmesi konusunda baskı mekanizmalarının kurulmasını, süreçlerin buna yürütülmesini sağlayacağız. 
İklim değişikliğinin etkisiyle susuzluk çok acil bir sorun haline geldi. Milas ve çevresinin şu ihtiyacını karşılayan yeraltı su kaynaklarının doğru şekilde kullanılması ve korunması için acil çözümleri uzmanlar eşliğinde hayata geçireceğiz."
 
       " Bade Hanım, sokak hayvanları konusundaki düşünceleriniz nedir? "
 
-" Hayatımızın bir parçası olan sokak hayvanları için mevcut olan barınağın daha da geliştirilerek; gönüllüler  aracılığıyla bakımlarının ve mama  desteğinin yapılarak daha sağlıklı bir ortamda barınmaları, kısırlaştırma işlemlerinin yapılarak sahiplendirilmelerini sağlayacağız. Ayrıca mobil hayvan nakil araçlarıyla evlerdeki can dostlarımıza da hizmet vereceğiz."
 
       - "Bade Hanım, son olarak ne söylemek istersiniz?"
 
- "Türkiye İşçi Partisi Milas örgütü olarak; geçtiğimiz günlerde, 'Milas'ın Kırmızı Çizgileri' hakkında bir çalıştay gerçekleştirdik. Milas'a gönül vermiş, her meslekten uzman kişilerin katılımıyla yapılan bu çalıştayda alınan kararları hayata geçireceğiz; daha yaşanılır ve güzel bir Milas'ı birlikte yaratacağız. 
 
Milas'ta bir kadın Belediye Başkan adayına destek verildiği takdirde Milas'ta ne gibi değişiklikler olacağını hep birlikte göreceğiz...
 
Geleceğimizi ve yarınlara olan güvenimizi hep birlikte inşaa edeceğiz."