BURSA AYDINLANMA BULUŞMASININ ARDINDAN…

Prof. Dr. Kemal Kocabaş 14/10/2019 - 08:57:50

            Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED), 2010 yılından beri önce "Akdeniz Buluşmaları" adıyla ve son üç yılda  da "Aydınlanma Buluşmaları" adıyla her sonbaharda şubelerimiz aracılığıyla "Aydınlanma Okulu" işlevi gören beraberlikler düzenliyor. 2017 yılında Lüleburgaz, 2018 yılında Eskişehir'deki buluşmadan sonra  4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında YKKED-Bursa şubemizin Nilüfer Belediyesi ile birlikte  düzenlediği beraberlik için Bursa'daydık.

            Bu buluşmalar,  YKKED şubelerini ve etkinliği düzenlediğimiz bölgedeki dostları  yan yana getirerek  ülkenin eğitim sorunlarını ve ne yapmalıyı konuşmak-ortaklaşmak,   kültürel ve sanatsal anlamda birlikte çoğalmak, ortak bir bilinç üretmek ve ülkenin yeni bir köşesini tüm boyutlarıyla  tanımayı amaçlıyor, okul işlevi görüyor. Bursa buluşması da  tam bunu sağladı. İzmir'den 4 Ekim 2019 Cuma sabahı  YKKED Genel Merkez, Manisa Şubesi ve YKKED-Mandolin Topluluğu  ile yola çıkan otobüste Bursa'nın olağanüstü doğal güzelliklerine sahip  Gölyazı'ya gelene kadar  bir kültür şöleni yaşandı adeta...  Bursa’da ilk yaptığımız aylardır bir hastanede yatmakta olan yol arkadaşımız, dostumuz  Mehmet Hekim’e  küçük bir grupla ziyaret etmek, ona dokunmak  oldu.  4 Ekim 2019 günü akşamı bütün şubelerden gelen arkadaşlarla bir restoranda  Bursa şubemizin organize ettiği müzikli yemek; türküler, halaylar ve zeybeklerle  yağmura rağmen sıcacık  bir kucaklaşma hayata geçti adeta…

            5 Ekim 2019 günü sabah 9.00’da Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi'ndeki görkemli alandaydık.  Bir yandan  YKKED Bursa, Eskişehir, Lüleburgaz ve Genel Merkez mandolin topluluklarından oluşan mandolin orkestramız  salonda ön çalışma yaparken, salon girişindeki alanda kitap stantları kuruldu, YKKED-genel Merkezinin hazırladığı “Türkiye’nin Geçmişindeki Yarın:  Köy Enstitüleri”  fotoğraf sergisi şubelerden gelen arkadaşların  imecesi ile  duvarlara asıldı.  Saat 11.00’de herkes salondaydı saygı duşu ve açılış konuşmalarıyla etkinlik başladı. YKKED-Bursa Şube Başkanımız Jülide Akköprü, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem sonrası YKKED Genel Başkanı olarak söz aldım.  Konuşmamda YKKED tarihinde Akdeniz ve Aydınlanma Buluşmalarının anlamı, 2019 Türkiye ve Eğitim istatistikleri, eğitim hakkı, eğitimdeki nitelik kaybı, eğitimdeki dinselleştirme-piyasalaştırma ve 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması ve aramızdan ayrılışının 19. Yılında TÖS Başkanı Fakir Baykurt’u selamlayarak  sözlerimizi tamamladık. Açılış konuşmaları sonunda sahnede olağanüstü bir performansla YKKED-Mandolin Orkestrası vardı. Cumhuriyet Müzik devriminin tınıları, ulusaldan evrensele müzik dağarcığımızdan örnekler ve halk müziğimizin ezgileriyle konser tamamlandığında tüm salon ayakta orkestrayı alkışlayarak selamlıyordu. Bu satırlardan orkestrada yer alan tüm arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum.

            Kısa bir yemek molası sonrası panellerdeydik. İlk panelde YKKED-Saymanı arkadaşımız Prof.Dr.Ethem Duygulu yönlendirici, Prof.Dr.Binnur Yeşilyaprak, Dr.Ceyhun İrgil ve Prof. Dr. Yakup Kepenek konuşmacıydı. Kepenek Hoca rahatsızlığı nedeniyle gelemediği için Arifiye Köy Enstitüsü çıkışlı Kadriye Yeşilyaprak Öğretmenimiz bütün güzelliği ve  sahiciliğiyle paneldeydi. Binnur Hoca, bireyin gelişimi ve eğitimin tanımı ile başladığı konuşmasını Türkiye’de son 20 yıldır yapılanları bir eğitbilimci olarak eleştirilerini katarak  yorumladı. CHP eski milletvekili arkadaşımız Dr.Ceyhun İrgil, Köy Enstitüleri, eğitim kooperatifleri, aydınlanma ve x.y.z kuşakları penceresinden günümüzdeki eğitim kavramını anlatmaya çabaladı. Köy Enstitülü Kadriye Öğretmen enstitülerdeki yaşamı, eğitimi ve öğretmen olarak okullarda yaptıklarını büyük bir özenle kurduğu cümlelerle aktardı.  Çay arası sonrası ikinci paneldeydik. YKKED-Genel Başkan Yardımcısı Dr. Semiha Günal’ın yönlendiricilik yaptığı panelde Köy Enstitüleri ve yerel yönetimler konuşulacaktı.  Nilüfer eski belediye başkanı Mustafa Bozbey Nilüfer Belediyesinde Köy Enstitülerini referans alan insan odaklı ürettikleri projeleri anlattı, yine eski Balçova Belediye başkanı Mehmet Ali Çalkaya da Balçova’da Belediye başkanlığı döneminde ürettikleri semt evleri projesi, eğitime ve okullara verdikleri  önemi bir video eşliğinde anlattı. Son konuşmacı Prof. Dr. Adil Türkoğlu da “Kent Enstitüleri” projesini anlattı ve bunu tüm yerel yönetimlerde hayata geçirmenin önemini aktardı. Paneller sonrası  YKKED ailesi “Danışma Kurulu” için beraberdi. Dernek iç işleri ile ilgili bilgi alışverişi ve yapılacak işler görüşüldükten sonra Bursa’dan çok sayıda arkadaşımızın da  katıldığı gala yemeğindeydik. YKKED Ailesi gala yemeğinde  müzik, halk oyunları ve  halaylarla günün yorgunluğunu atıyordu. YKKED-2020 Aydınlanma Buluşmasının İstanbul’da  İstanbul şubemizin ev sahipliğinde yapılması kararlaştırıldı.

6 Ekim sabahı kahvaltı sonrası otobüslerdeydik ve hedef Mudanya idi. Hava çiseliyordu, Mudanya’nın tarihsel dokusunu korumuş caddelerindeydik. Olağanüstü bir güzellik ve sadelikte, huzur veren  bir Marmara kasabası hepimizi büyülemişti.   Öğle saatlerinde yaklaşık 300  arkadaşla Mudanya Belediyesi kültür merkezindeydik. Mudanya Belediye Başkanı Sayın Hayri Türkyılmaz  Mudanya’nın önemini ve Mudanya’da yaptıkları sosyal demokrat yerel yönetim anlayışla ürettikleri insan merkezli projeleri ve çalışmaları aktardı. Daha sonra Mudanya Belediyesi ikramı tavuklu pilav ve ayran bir yatılı okul beraberliği anlayışıyla yenildi. Gezilen bir müze sonrası  otobüslerle Trilye’deydik ve olağanüstü doğal güzellikleriyle  bir deniz kasabasıyla tanışıyorduk. Tirilye Zeytinbağı Ortaokulu Bursa 2019 Aydınlanma buluşmamızın en önemli duraklarından biriydi. Beşikdüzü Köy Enstitü çıkışlı bir  babanın oğlu olan okul müdürü Tayfun Şahin bir kamu okulunda başardığı güzellikleriyle tanışıyorduk. Okulun eğitim süreçlerinde demokratik kültürün, sanat ve müziğin ne denli işlevsel olabileceğinin somut örneklerini görmekten onur duyarak ayrıldık.

İzmir’e dönüyorduk ve otobüste üç günlük süreci konuşarak tartışarak döndük. Bu etkinliğe ev sahipliği yapan YKKED-Bursa şubesi yönetim kuruluna sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendika üyelerinin bu etkinliğe katılmamalarını anlamak zordu. Eğitin konuşulduğu böyle bir platformda her iki sendika da yoktu. Tüm buluşmalar her daim ilericidir, yeni kazanımlar üretir. YKKED-Bursa Aydınlanma Buluşması YKKED ailesinde beraberliğin, dostluğun, dayanışmanın ve  ortaklaştırdığımız demokrat-aydınlık Türkiye tutkusunu yaşama geçirmek için  çok önemli bir kilometre taşı oldu.

Aydınlanma Işığını sönmediği bir ülke umuduyla…