Temiz Denizler İçin Çalışıyorlar

Yarımada Gazetesi 15/08/2023 - 09:05:18 Bu haber 3584 kere okundu
Temiz Denizler İçin Çalışıyorlar

İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube bünyesindeki tekneler, koylarda konaklama yapan teknelerden katı atık toplamaya devam ediyor.
 
Konu ile ilgili açıklama yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, 2019 sezonunda hizmete alınan Mavi Hizmet 1 (eski adı Riva Hizmet-1) isimli atık alım gemisiyle 2019 ve 2022 yılları arasında 37 bin 971 poşet çöp toplandığını ve toplanan atıklar mahallinde ayrılarak geri dönüşüme kazandırıldığını söyledi. 
 
İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi girişimleri ile hizmete giren “Mavi Hizmet 2” adlı atık alım gemisinin de aynı yeterliliklerle atık alım lisansını aldığını aktaran Dinç, sözlerini şöyle sürdürdü;
 
“Mavi Hizmet 2, geleceğimizin ve yıllardır bölgemizin sosyo-ekonomik yapısının en temel taşı olan denizlerimizin temiz tutulması için Mavi Hizmet 1 gemimiz ile herhangi bir kar amacı gütmeden ücretsiz bir şekilde Bodrum civarı koylar ve Gökova Körfezi girişinde çalışmalarını artan kapasite ile sürdürecektir. Ayrıca, göreve geldiğimiz yıl Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası ve Bodrum Denizciler Derneği ile Odamızca işletilmekte olan Venüs isimli katı atık alım gemisi de hizmetlerine devam etmiş, 2018 yılından günümüze yıllık ortalama 5 bin 500 poşet çöp toplamıştır. 
 
Doğayı korumak ve gelecek nesillere aynı güzellikte aktarmak en önemli değerlerimiz olup, bu değerlere talip olduğumuzu İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Yönetimine geldiğimiz 2018 yılından itibaren her platformda vurguluyoruz. Deniz temizliği ve sürdürülebilirliği günümüzün popüler konularından, ancak biz bu işi popüler olduğu için üstlenmedik ve bizzat görevimiz olarak görmekteyiz.
 Bu haklı girişimimizde bizlere destek olan Muğla Valimiz Sayın Orhan Tavlı başta olmak üzere Bodrum Kaymakamımız Sayın Bilgehan Bayar’a, Bodrum Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Aras’a, devletimizin ilgili tüm kademelerine ve ekmek teknemiz denizlerimiz ve koylarımızı temiz tutmayı gönülden kendine görev etmiş tüm isimsiz çevre koruyucularına teşekkür ederim. 2 atık alım gemisi de faal ve çalışmalarını titizlikle sürdürmekle beraber, denizde atık alım kapasitesinin arttırılması ve bütün Bodrum Yarımadasında bu hizmeti ücretsiz vermek hususunda da gerekli çalışmayı yaptığımızı tüm Bodrum ve deniz severle paylaşmak isterim” dedi. 
 

Yorum