Rezervasyonlar Daha İyiye Gidecek

Yarımada Gazetesi 21/08/2021 - 09:32:18 Bu haber 4052 kere okundu
Rezervasyonlar Daha İyiye Gidecek

Bodrum Turistik Otel İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği’nden (BODER) yapılan yazılı basın açıklamasında ilçede çıkan yangın sonrası rezervasyonların olumsuz etkilendiği ifade edilerek “Ağustos ortasından sonra işlerin tekrar normale dönmesini bekliyoruz. Bizim vatandaşlara çağrımız şu, Bodrum’da, Bodrum merkezde onların güvenliğini tehlikeye atabilecek veya onların tatillerini etkileyebilecek herhangi bir unsur gerçekleşmedi. Güvenlik içerisinde, gönül rahatlığı ile Bodrum’daki tatillerine devam edebilirler” denildi. Yönetim Kurulu Adına BODER Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Yiğit Girgin tarafından yapılan basın açıklamasında “Yangın esnasında dernek başkanı Ömer Faruk Dengiz bilgisinde gerek sıcak bölgede, gerekse de operasyon planlamasında yer aldık. Yangının ilk gününden itibaren Bodrum Umurça Parkı’nda kurulmuş olan bir kriz masamız ve yardım toplama alanımız vardı. Yetkililerle hep diyalog halinde kaldık. Daha sonra bu alanı Konacık Heredot Kültür Merkezi’ne taşıdık. Bu kriz masasında yangının ilk gününden itibaren BODER’i temsilen hizmet vermiş bulunmaktayız. Burada hem yangına müdahale eden ekiplerin koordinasyonu hem de gelen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması anlamında çok iyi koordine olduk. Şu anda da Bodrum yarımadasında devam eden olumsuz bir durum yok, çok şükür. Fakat yangın sonrası hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Yine aynı şekilde BODER olarak bu çalışmalara da destek vermiş durumdayız. Kriz masasında da bu eksikleri tamamlayıp elimizden gelen tüm desteklerimizi vermiş bulunmaktayız” denildi. 
 
Bundan sonraki süreçte rezervasyonların daha iyi olacağını sözlerine ekleyen Yiğit Girgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rezervasyonlar konusunda sürecin olumsuz etkilenmediğini diyemeyiz. Öncelikle ilk tepki olarak buradaki tatillerini sonlandırmak isteyen kişiler az da olsa oldu. Mevcut rezervasyonları iptal etmek isteyenler de oldu ve ileriye dönük rezervasyon akışımız az da olsa sekteye uğradı. Geçtiğimiz günlerde Bodrum turizm sektörü Bakanlık düzeyinde bir araya geldi. Bu konularda yetkililer ile koordine şekilde bilgi alış verişinde bulunduk. Onların söylediği de şu oldu: Geri dönüşümüz başladı, Bodrum özelinde rezervasyonlar hem iç pazarda hem dış pazarda artış gösteriyor, eski düzeyine gelmesini bekliyoruz. Bu noktada Ağustos ortasından sonra işlerin tekrar normale dönmesini bekliyoruz. Bizim vatandaşlara çağrımız şu, Bodrum’da, Bodrum merkezde onların güvenliğini tehlikeye atabilecek veya onların tatillerini etkileyebilecek herhangi bir unsur gerçekleşmedi. Güvenlik içerisinde, gönül rahatlığı ile Bodrum’daki tatillerine devam edebilirler. Tatilden kastımız şu, insanlar tatile dinlenmek için, kültürel etkinliklere katılmak için, bölgeyi tanımak için çıkıyorlar. Bu noktada tatillerini gerçekleştirebilirler. Tüm bu durum bittiğinden itibaren de düşüncemiz şudur ki; Bodrum’un Türk halkında ve dünyada özel ve güzel bir yeri var. Biz Bodrum’un tekrar bu konuma gelmesi için gerekli çalışmaları başlattık. Artık buradaki süreç tamamlandığı için şu anda bir turizm noktası olarak nasıl daha ileriye gideriz, en zor zamanda dahi en iyi hizmeti nasıl veririz, kendimizi nasıl en iyi şekilde temsil ederiz bunların düşüncesindeyiz. Bu noktada olumsuz konuların konuşulmasını istemiyoruz.
 
Sağ olsunlar, Vatandaşlarımız bizi sürekli arayarak Bodrum’a nasıl destek olabileceklerini soruyorlar… Bizler de diyoruz ki, Bodrum’da tatil yapmayı sürdürerek, turizme bağlı 50-60 diğer iş kolunun döngüsünü sürdürmek üzere buraya gelmeye devam ederek, tatilinizi burada güvenli ve sağlıklı bir şekilde sürdürerek bu sürece katkı yapabilirsiniz. Özellikle Mazı bölgesindeki restoranların toparlanması, orada hasar görmüş birkaç pansiyon ve alanın faaliyetine toparlanarak devam edebilmesi için oradaki restoranlara da gitmeyi sürdürmelerini halkımızdan ve tatilci dostlarımızdan bekliyoruz. Bizim BODER olarak yaptığımız çağrı ve çalışmalar da bu yönde… Bodrum’da herhangi bir olumsuz durum olmadığı için kimsenin tatilini ertelemesini ve iptal etmesini istemiyoruz.Bu noktada da bütün vatandaşlarımızı ya da tatile çıkacak misafirlerimizi Bodrum’da, Mazı’da, Ören’de tatile davet ediyoruz.”
 
Dış pazardaki rezervasyonlar da kısmen etkilendi fakat zaten Bodrum’a uçuşların detayları Covid önlemleri çerçevesinde belirleniyor. Bu noktada rezervasyonların durumu yangın özelinde değil, daha çok salgın çerçevesinde ortaya çıkıyor. Maalesef ülkemizde vaka artışları devam ediyor. Umuyoruz ki bunu kontrol altına alacağız ve tekrar dış pazarlarda etkili çalışmalar yapacağız. Şu anki Turizm Bakanlığı düzeyindeki tanıtım faaliyetleri halen dış pazarda iştahı canlı tutmakta. Bizler de bu sürece kendi bölgelerimizde olabildiğine destek olup sürecin devam etmesini istiyoruz. Bodrum’a uçuşlar devam ediyor ve özellikle ana pazarların burada bulunmasını çok istiyoruz.
 
Yangınlar sonucu doğanın aldığı zarar noktasında, yaptığımız görüşmelere istinaden söyleyebiliriz ki ıslah çalışmaları başladı. Zarar gören alanların temizliği devam ediyor. Zaten geçirilmesi gereken doğal süreçler var. Bu süreçlerin dışına çıkmadan katkımız nasıl olur, noktasında çalışmalar sürüyor. Bakanlığımız da bu konuda gerekli açıklamayı yaptı. Olması gereken ıslah çalışması neyse, onu yapacaklar. Öncelik Mavi Tur bölgelerine ve turizm açısından etkilenmiş bölgelere verilecek.  Buradaki halkımızı ve doğal hayatı destekleyici faaliyetler ilk olarak buralardan başlayacak diye düşünüyoruz. Sürecin nasıl geçeceğine doğa karar verecek, ama iyileşme sürecinin hızlanması için 2 yıl sürecekse 1 yıl sürmesi, 3 yıl sürecekse 2 yıl sürmesi için çalışılacak.
 
Bölgede çalışan ekiplere gerek malzeme anlamında gerek kumanya gerekse de konaklama anlamında desteğimizi sürdürdük. Bundan sonraki durumlarda da BODER ve Bodrum konaklama sektörü olarak sahada olacağımızı ve gönüllü olduğumuzu yetkililere bildirdik. Umarız bir daha böyle bir durum yaşanmaz ama her halükarda bizler gerekli hazırlığı ve koordinasyonu sağlayıp en sıkıntılı anlarda da desteğimizi sürdüreceğiz. 

Yorum