Muğla'nın spor turizmi potansiyeli

Yarımada Gazetesi 27/12/2019 - 07:58:39 Bu haber 1016 kere okundu
Muğla'nın spor turizmi potansiyeli

Muğla'da da yılın tamamında çeşitli spor organizasyonları gerçekleştiriliyor. 
 
Türkiye Kiteboard Şampiyonası, Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası, Dünya Ralli Şampiyonası'nın (WRC) 11. ayağı, yelken yarışları organizasyonlarına ev sahipliği yapan Muğla'da sportif faaliyetlerin artırılarak bölge ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.
 
Türkiye'nin gözde turizm merkezlerinden Muğla, özellikle kış aylarında kano ile kürek takımlarının kamp merkezi olurken, Bodrum, Marmaris, Fethiye ilçeleri de çok sayıda yelken, yat yarışına ev sahipliği yapıyor.
 
Kano ile kürek takımları, bölgedeki elverişli iklim, uygun tesisler dolayısıyla son yıllarda Köyceğiz Gölü'nü tercih ediyor.
 
Bodrum'da son yıllarda düzenli olarak gerçekleştirilen, her yıl 500'e yakın sporcunun yer aldığı Uluslararası Optimist Yarışı, katılımcılarına büyük keyif veriyor. Yarışlara Türkiye'nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden katılan sporcular, hem denizde mücadele veriyor hem de bölgenin tanıtımını yapıp, ekonomisine katkı sağlıyor. 
 
The Bodrum Cup Uluslararası Denizcilik Festivali ve Yat Yarışları da ilgi çeken organizasyonlardan birisi. Bölgede 30 yılı aşkın bir süredir gerçekleştirilen etkinlikte yarışmacılar, eşsiz koylarda Bodrum guletlerinin çoğunlukta olduğu teknelerle mücadele etme heyecanını doyasıya yaşıyor.
 
Ölüdeniz Mahallesi'ndeki Babadağ Hava Sporları ve Rekreasyon Merkezi, farklı hava koşullarında uçuşa imkan veren dört pistiyle yerli ve yabancı misafirlere ev sahipliği yapıyor.
 
Babadağ'dan yamaç paraşütüyle tandem (ikili) uçuş yapan turistler, eşsiz manzaranın yanı sıra pilotların gökyüzünde yaptığı akrobasi hareketleriyle adrenalin dolu dakikalar geçiriyor.
 
Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali'ne 70 ülkeden bin 200 paraşütçünün yanı sıra dünyanın en iyi akrobasi pilotları da katılıyor. Pistlerden 2019 yılında 160 bin uçuş gerçekleştirildi.
 
Kış ve bahar aylarında Marmaris Uluslararası Yat Kulübünün (MIYC) düzenlendiği Marmaris ERGO-MIYC Kış Trofesi Yat Yarışları da bölgeye yoğun şekilde ziyaretçi çekiyor. Milyon dolarlık yatların katıldığı yarışlarda sporcular kıyasıya mücadele ediyor.
 
Dünya Ralli Şampiyonası'nın 11. ayağı olan Türkiye Rallisi'ne iki yıldır ev sahipliği yaparak dünyaca ünlü pilotları ağırlayan Marmaris'te, organizasyonun ekonomiye, turizme, ilçenin tanıtımına katkısı yüz güldürdü. Ralli tutkunları, Marmaris merkezli olarak Muğla çevresinde gerçekleştirilen şampiyonada, 4 gün boyunca dünyaca ünlü pilotları izleyip, yeşil ile mavinin buluştuğu bölgede heyecanlı anlar yaşadı. Organizasyon, üçüncü kez 2020 yılında yine Marmaris'te gerçekleştirilecek.
 
- "Muğla, spor turizminde de bir cazibe merkezi"
 
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman, Türkiye'nin 1484 kilometreyle en uzun kıyı şeridine sahip Muğla'nın spor turizminde lider kentlerden olduğunu söyledi.
 
Kentin, yemyeşil doğası, masmavi denizleri ile spor turizmi açısından çok zengin olduğuna dikkati çeken İlman, "Muğla, her türlü sportif etkinliğin yapılmasına elverişli uygun bir coğrafyaya sahip. Turizmde marka bir kent olan Muğla, spor turizminde de bir cazibe merkezi. Muğla'nın önümüzdeki yıllarda sporda da marka bir kent olması amacıyla çok büyük yatırım yapıyoruz." dedi.
 
Muğla'nın, sadece deniz, güneş, kumdan ibaret olmadığını vurgulayan İlman, kentin tarihi, kültürel, ekoturizm yönünden, denizlerinde, kıyılarında her türlü su sporu yapılabilecek düzeyde olduğunu, gelenlerin her alanda istediği sporu yapabildiğini ifade etti.
 
Kentin dört mevsim her türlü turizm ve spor etkinliklerinin yapılabildiğine değinen İlman, şöyle konuştu:
 
"Yıl içerisinde çok sayıda ulusal ve uluslararası organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Amacımız Muğla'yı sporda da vazgeçilmez yapmak. Böylelikle organizasyonların artmasıyla otellerimizi de 12 ay dolu kalacak. Turizmin Muğla'da 12 ay yapılabilmesi için spor yatırımları büyük önem taşıyor. Bu amaçla biz de hız kesmeden yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Gençlerimizin daha iyi şartlarda spor yapmalarını sağlayarak ulusal, uluslararası organizasyonların kentimizden yapılmasını sağlıyoruz. Özellikle su sporlarında daha büyük yatırımlar yaparak Türkiye'nin en uzun kıyı şeridine sahip Muğla'yı su sporları merkezi haline getirmeye çalışıyoruz." 

Yorum