MUÇEP DATÇA’DAN BİR KEZ DAHA “MUĞLA CENNET KALSIN” DEDİ

Yarımada Gazetesi 27/11/2019 - 07:57:42 Bu haber 3015 kere okundu
MUÇEP DATÇA’DAN BİR KEZ DAHA “MUĞLA CENNET KALSIN” DEDİ

 

MUĞLA’da, doğanın ve ortak yaşam alanlarının korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla bir grup doğa sever ve bazı sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının katılımıyla 3 yıl önce kurulan Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) olağan meclis toplantısı Datça’da yapıldı.

Datça ilçe merkezine 6 kilometre mesafede Hızırşah Mahallesi yakınlarında iki yıl önce restore edilerek, Hızırşah Kültür Evi olarak yeniden kullanıma açılan 19’uncu yüzyıldan kalma tarihi Taksiarhon Kilisesi’nde düzenlenen toplantıya Datça, Marmaris, Bodrum, Menteşe ve Akyaka meclislerinden temsilciler katıldı.

 
 

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2016 yılında yürürlüğe konulan ve Gökova Körfezi’ni kapsayan doğal SİT alanlarının yeniden belirleyen uygulamanın iptal edilmesi amacıyla, Muğla İdare Mahkemesi’ne 2017 Eylül ayında dava açtık. MUÇEP’in birleşenleri arasında yer alan Muğla Mimarlar Odası tarafından takip edilen uygulamanın iptal davası henüz sürüyor.  Bakanlığın bu uygulaması maalesef ekolojik yıkım tehdidi içeriyor. Yeni uygulamayla, doğanının acımasızca tahrip edilmesinden endişeliyiz. Umarız, bu dava lehimize sonuçlanır, Muğla, cennet kalır” diye konuştu.

 

 

Yorum