İYİ PARTİ MUĞLA’DA HEDEF EN AZ 3 MİLLETVEKİLİ

Yarımada Gazetesi 27/04/2023 - 09:14:53 Bu haber 2101 kere okundu
İYİ PARTİ MUĞLA’DA HEDEF EN AZ 3 MİLLETVEKİLİ

                Muğla siyaset tarihinde son 32 yıldır TBMM’de Bodrumlu vekil hiç yokken, İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mahalli İdareler Şehircilik ve Trafik Planlama Uzmanı Harita Kadastro Mühendisi Bodrumlu Mehmet Tosun 14 Mayıs Seçimlerinde, 32 yıl sonra bir ilk olmaya hazırlanıyor.


                İYİ Parti’nin kuruluşundan bu yana partide aktif görev alan ve halen Kalkınma Politikaları Turizmden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini sürdüren Mehmet Tosun bu kez Marmarisli vatandaşlarla buluştu.


                 Marmaris’te iki gün süren seçim çalışmaları öncesinde beraberinde İYİ Parti’nin Menteşeli Milletvekili adayı Gülgün Çolakoğlu ve İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali Toksoy ile birlikte basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelen İYİ Partili Mehmet Tosun “Adil, saygılı, nitelikli, liyakatlı, demokratik ve güçlü bir Türkiye” için 14 Mayıs seçimlerinde öncelikli hedeflerinin, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı seçtirmek olduğuna dikkat çektiği konuşmasında; “Bir diğer hedefimiz de İYİ Parti olarak Muğla’da en fazla sayıda milletvekilini Ankara’ya göndererek kentimizin sesi, gözü ve kulağı olmak. Aday listemizde Sayın Metin Ergun, Behçet Saatçı, 3. Sırada ben, 4. Sırada Gülgün Çolakoğlu ablamız, hatta buradan  Marmaris’in sevilen isimlerinden Engelli ve Aileleri Birliği Derneği Genel Başkanı Tulgay Hasar gibi sahada bilinen, dikkat çeken isimlerle seçimlere gidiyoruz. Halk arasında sahada konuşulan ve bize gelen bilgi İYİ Parti’nin Muğla’da en az 3 Milletvekili çıkaracağıdır.  Gittiğim yerlerde de bu teveccühü görüyorum. Asıl olan millettir. Biz milletimizin bir süreliğine vekilliğini yürütmek, görev yapmak üzere yola çıktık. 85 milyon insanımız için inşallah 15 Mayıs’tan itibaren artık Atatürk’ümüz, dini ve manevi değerlerimiz üzerinden siyaset yapılmadığı, gerçek sorunların TBMM’de konuşulup çözüm bulunduğu bir Türkiye için çalışıyoruz. Hukukun gittikçe rafa kaldırıldığı, adalet mekanizmasının işlemediği ve sorun biriktirerek geleceğe doğru gittiğimiz böyle bir dönemde, sorumlu siyasetin ivedilikle bu endişeleri ortadan kaldıracak çözümlerle yönetime gelmesi gerekiyor. Bu nokta, Muğla’nın geleceği adına da kaygılanmamıza yol açıyor. Bugün Muğla’nın doğası, kıyıları, tarihi ve kültürel zenginlikleri rant tehdidi altında. Ormanlarımız, zeytinliklerimiz, doğal SİT alanlarımız, vahşi yapılaşma ve vahşi madencilikle, yasalar da ihlal edilerek sermaye sahiplerine peşkeş çekiliyor.  Artık bu gidişe bir ‘dur’ deme vakti geldi.


RANT DEĞİL MUĞLA DOĞASI KAZANACAK


                 Muğla’mızın doğasını, ranta kurban etmeyeceğiz. Bu amaçla çizdiğimiz yol haritamızı açıkladık ve hatta seçim beyannamemizi interaktif hale getirerek, 85 milyon insanımızın imzasına sunduk. Ne var bu beyannamede? Turizm bölgelerinde ve Muğla'mızda var olan imar planlarını tekrar gözden geçirerek, imar rantı ve istismarına son vermek var. Özellikle sahillerde baş gösteren konut ve barınma sorununu çözmek var. Düşük gelir grupları için sosyal konut üretimini artırmak, ya da insanlarımıza kira desteği sağlamak var. Eğitimden, sağlığa, istihdam ve gelir adaletinden, altyapı ve ulaşıma kadar kapsamlı bir “yapılacaklar” listesi hazırladık. Muğla’mızın her köşesinde, bunları anlatıyoruz. Tarım ve turizmi entegre ederek, yıllardır konuşulan fakat bir türlü hayata geçirilemeyen 12 ay turizm hedefine ulaşmamızı sağlayacak master planımızı anlatıyoruz.  Köy okullarını açıp, öğrenicilere yurt imkanları sağlayacağımızı, tarımda ve turizmde çeşitliliği, dolayısıyla katma değeri artıracak somut çözüm önerilerimizi anlatıyoruz. Bu ildeki tarım arazilerinin amacı dışında kullanılmasını kesinlikle önleyeceğimizi, orman yangınlarını tümüyle gündemden çıkaracak tedbirleri alacağımızı, turizmi, sektörle ve yerinden yöneteceğimizi söylüyoruz. Sonuç olarak biz, Muğla'yı tarımda, turizmde ve ticarette hak ettiği yere çıkaracağız. Bunu her bir hemşehrimize anlatana kadar çalışacağız.” dedi. Ata 

İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun Kimdir?


                “Mehmet Tosun; 1970 yılında Muğla’nın Bodrum ilçesi Kemer Köyü’nde dünyaya geldi.
İlk ve ortaöğretimini Bodrum Mumcular Karaova Ortaokulu’nda, liseyi Milas’ta tamamladı.    
                Tosun; 1989 yılında Akdeniz Üniversitesi Antalya MYO Harita Kadastro Bölümünden, 1996 yılında ise Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Harita-Kadastro Mühendisliği bölümünden mezun oldu.
                2004 Yerel Seçimlerinde Konacık Belediye Başkanı seçilen Mehmet Tosun; iki dönem (10 yıl) üst üste Bodrum’a hizmet etti.  2011 yılında, ‘’Karayolu Kaza Kara Noktalarının Tespiti ve Çözüm Önerileri: Bodrum Yarımadası D-330 Devlet Karayolu Örneği’’ tez konusu ile ilk yüksek lisans eğitimini, 2017 yılında da “Mahalli İdareler ve Şehircilik Bölümü”nde ikinci yüksek lisans eğitimini tamamladı.
                İYİ Parti Muğla Milletvekili Adayı Mehmet Tosun; 25 Ekim 2017 tarihinde İYİ Parti’nin kurulmasıyla birlikte aktif siyasete İYİ Parti saflarında devam etme kararı aldı ve 2019 yerel seçimlerine kadar partisinin “Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı” görevini sürdürdü. 2019 Yerel Seçimlerinde İYİ Parti’den Bodrum Belediye Başkan Adayı oldu. İYİ Parti’nin 2019 yılında gerçekleşen büyük kongresinin ardından, Genel Merkez’de yeni oluşturulan Kalkınma Politikaları Başkanlığında Turizmden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.
                Kendi şirketinde harita mühendisliği, planlama, inşaat ve danışmanlık alanlarında faaliyetlerini sürdüren Tosun; Türkiye’nin pek çok bölgesinde belediyeler, Karayolları ve İller Bankası gibi kurumların planlama, imar, kadastro ve altyapı projelerinde hizmet vermiştir.
Tosun aynı zamanda BODTO, BESİAD, ADD ve Bodrum Yaşam Vakfı üyesidir.”

 

 

Yorum