GÜMÜŞLÜK’TEN “ACİL İKLİM ÇAĞRISI” YAPACAKLAR

Yarımada Gazetesi 04/12/2019 - 07:54:18 Bu haber 3224 kere okundu
GÜMÜŞLÜK’TEN “ACİL İKLİM ÇAĞRISI” YAPACAKLAR

Bodrum Acil İklim Çağrısı Grubu, 06 Aralık Cuma Günü  iklim değişikliğine dikkat çekmek için  Gümüşlük’te olacak.

“Bodrum Acil İklim Çağrısı” adlı grup yaklaşık iki ay önce beş kadının bir araya gelmesi ile oluştu. Her Cuma Bodrum Belediye Meydanı’nda “Kömüre hayır”, “Havamı, geleceğimi kirletme”, “Yeşil enerji istiyoruz”, “Güneş, rüzgar bize yeter”, “Tek kullanımlık plastiğe hayır” yazılı dövizlerle   iklim değişikliğine dikkat çektiler. Çocuklarla renkli görüntüler ve  müzik eşliğinde  yaptıkları eylemlerle farkındalık yaratan  grup, 8 haftanın sonunda  Bodrum Kent Konseyi bünyesinde kurdukları çalışma grubu ile daha da güçlü eylemlere imza atmaya başladı. “Greta Thunberg” adlı genç kızın başlattığı etkinlik, bütün dünyada çeşitli biçimlerde gerçekleştiriliyor.

BU KEZ DE GÜMÜŞLÜK

Bodrum Acil İklim Çağrısı gelecek program ve amaçlarını şöyle açıklıyor:

“Etkinliklerimiz önümüzdeki haftalarda daha yerel konulara değinecek şekilde biçimlenecektir. Bodrum Belediyesi bünyesinde yapmak istediklerimiz var. Bodrum tüm Türkiye’ye örnek olacak acil iklim eylem planlarıyla ortaya çıkması gereken bir belediye olduğu için ortaklaşa çalışmalar yürütmeye çalışacağız. Türkiye’de başka noktalarda da yapılan eylemlerin halka halka yayılarak her kente, her kasabaya ulaşmasını ve içinde bulunduğumuz iklim krizi durumu konusunda daha duyarlı olunmasını sağlamasını ümit ediyoruz.

6 Aralık 2019 Cuma günü  Gümüşlük Forumu ‘nun düzenleyeceği etkinliğe, Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu olarak destek vereceğiz. Katılımlarınızı bekliyoruz. 6 Aralık 2019 sonrası yapacağımız etkinliklerimiz ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir ve duyurulacaktır.”

 

Yorum