Gümüşlük İklim Krizi Eylemi

Yarımada Gazetesi 11/12/2019 - 07:28:47 Bu haber 3199 kere okundu
Gümüşlük İklim Krizi Eylemi

Bodrum’da yaklaşık 3 aydır her hafta sonu düzenli olarak yapılan iklim krizi eylemi, Gümüşlük Mahallesi’ne taşındı. Eylemciler, karnaval havasındaki gösteride iklim krizine dikkat çektiler. 
 
Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu tarafından Bodrum Belediye Meydanı’nda 3 aydır yapılan iklim krizi eylemi, bu kez Gümüşlük Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Aralarında çok sayıda çocuğun da olduğu eylemciler, rengarenk kıyafetler giyip Gümüşlük sokaklarında yürüdü. 
 
Gümüşlük Forumu üyeleri ve çeşitli STK’ların da destek verdiği eylemde “Yeşil enerji istiyoruz”, “Kömüre hayır”, “Kömürü değil, Paris’i onayla”, “Mars yolcusu kalmasın” yazılı pankart ve dövizler açıldı, iklim değişikliğine dikkat çekmek için sloganlar atıldı. 
 
Eylemciler, daha sonra Gümüşlük Muhtarlık Binası önünde toplandı. Burada müzik dinletileri sunuldu. Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu’ndan ünlü sanatçı Zeynep Casalini, yaptığı konuşmada şunları dile getirdi
“6’ncısı yaşanan iklim değişiminde, durum değişiminde en önemli şey insan eliyle olmasıdır. Yani birileri ‘Dünya kendini yeniler’ diyor ama karbon salınımları, metan gazı gibi insanların pompalayarak büyüttüğü şeyler yüzünden Dünya bir finale doğru gidiyor. Greta Thunberg’i hepiniz biliyorsunuz. Çocuklar ayaklandı. Şu anda binlerce insan selden, yangından dolayı evsiz. Bunların içinde binlerce çocuk var. Bodrum güzel ama eğer böyle giderse 3-5 sene sonra, 10 sene sonra burada yaşayamayacağız.”
 
Eylemde çocuklar da konuşmalar yaptı. 

Yorum