BODRUM TANITMA VAKFI (BOTAV) OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Yarımada Gazetesi 13/07/2020 - 09:15:33 Bu haber 7210 kere okundu
BODRUM TANITMA VAKFI (BOTAV) OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 
Herodot Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıya Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Halil Özyurt, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, IMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ve BOTAV Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.
 
BOTAV Genel Kurulu olağan gündemiyle divan heyetinin oluşturulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. BOTAV Genel Sekreteri Serkan Ceylan 2019 yılı faaliyet raporunu sunarak katıldıkları fuarlar hakkında bilgiler verdi. Pandemi dolayısıyla birçok fuarın iptal edildiğini belirten Ceylan, "Gelecek yıl büyük ihtimalle, yurtdışında mevcut fuarların bir kısmı açılmayacak. Bu da tanıtım faaliyetlerinin dijitale kayması anlamına geliyor. Bu süreci en iyi şekilde geçirebilmek için, hep birlikte yeni normale uygun bir strateji belirleyip, yeni bir altyapı kurarak birlikte üstesinden geleceğimize inanıyorum" dedi. 
 
Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Aras; konuşmasında "Bodrum Tanıtma Vakfı, ülkemizin global turizm değeri olan Bodrum için çok büyük önem arz etmektedir.Ben de bu kurumun başında olmaktan gurur duyarken, önümüzdeki süreçte bu kurumun daha ileri giderek, Bodrum'a daha fazla katkı sağlaması için çalışacağımın sözünü  veriyorum. 24 yıllık bu vakıfta bodrum turizmcileri, Bodrum'un tanıtımı için çok büyük emekler vermiştir. Bu salonda bulunan herkes, Bodrum turizmi için çabalayan, taşın altına elini koyan insanlar. Geçmişte şu eksik yapıldı diye bir iddiamız olamaz. Ancak günün şartlarına tekrar uyum sağlamak için yeni trendlere uygun çalışmalar ve güncellemeler yapmak lazım" dedi.
 
Bodrum'un güçlü harflerle tanımlanması gerektiğini ve kendini doğru bir şekilde ifade edebilmesi gerekliliği olduğunu söyleyen Başkan Aras, "3 bin 500 yıldır yaşamın var olduğu bir kentten bahsediyoruz. birçok antik kentte yaşam ölür ve orası bir kenarda kalır. Ancak Bodrum'da 3 bin 500 yıldır yaşam var.Her şey hala canlı, ne kadar önemli bir mirasın üzerinde oturduğumuzu hepimizin bilmesi lazım. Ve bunu dünyaya doğru bir şekilde anlatabilmemiz lazım.İnsanlar Bodrum'a aşıklar, burada yaşamayı seviyorlar. Bodrum'da bir mutluluk iklimi var, insanlarımız Bodrum'da yaşamaktan mutlular. Burada yaşayan insanlar Bodrum'un değerlerine sonuna kadar sahip çıkmak istiyorlar, korumak ve yaşatmak istiyorlar. Biz de bu insanların Bodrum'da varoluş nedenlerini BOTAV'ın yeni tanıtım stratejisi olarak ortaya koymak istiyoruz. Bodrum'un birçok potansiyeli var ama önemli olan bunu anlatabilmek. Doğru ifadelerle bunu ülkemize ve dünyaya anlatabilmektir. işte biz yeni stratejimizi bu temeller üzerine kurduk. Öncelikle bir logo değişikliğine gittik. Yeni logomuzda BOTAV'ı Bodrum'un tantım gücü olarak tanımlamaya başladık" diye konuştu.
 
Bodrum için koydukları hedeflerden bahseden Başkan Aras,  konuşmasını şöyle sürdürdü: 
"Önceliğimiz potansiyel pazar ülkelerle aramızdaki direk uçuşları artırmak. Aynı zamanda Kasım-Nisan arasında direkt uçuşları aktif hale getirerek dış hatlar terminalini 12 ay kullanılabilir duruma getirmek de öncelikli hedeflerimizden. Kruvaziyer turizminde uluslararası hatlara dahil olmalı ve deniz turizmi, termal turizm, spor turizmi, ekoturizm,tarım turizmi, sağlık turizmi gibi alternatif alanlara yönelmek zorundayız. Tüm bunları yaparken Bodrum'daki tüm paydaşları da bu stratejiye dahil etmeliyiz. Turist profili de değişiyor. 60 yaş üzeri gümüş saçlı dediğimiz turistlerin sayısı artıyor. Belirli bir gelire sahipler ve dünyayı dolaşmak istiyorlar. Y ve Z kuşağı bir diğer grup. 2040 yılına kadar bu gruba hitap eden destinasyonlar öne çıkacak. Gastronomi odaklı, macera ve nostalji arayan, kişisel hizmet beklentisi içinde olan bir grup. Teknolojiyi kullanmaya yatkın. Dijital kanalları kullanarak tatil arayışı içinde olan bir diğer grup ise bugün ‘influencer’ olarak adlandırdığımız kesim. Bu grup sadece turist değil, aynı zamanda tanıtım aracı olarak değerlendirilecek."
 
Küresel salgın dolayısıyla turistlerin de beklentilerinin değiştiğini belirten Başkan Aras; "Hijyen, sağlık ve güvenli tatil ihtiyaç sıralamasının üst sıralarına yerleşti. Yeni turistler artık kitle turizmi ya da deniz-kum-güneş tatili aramıyor. Otantik yerel deneyimler,macera ve farklılık istiyor. Şimdi YENİ NORMAL DÜZEN dediğimiz sürece evrilen dünyada, yeni bir turizm anlayışı doğdu. Bu süreci tanıyıp, bu düzene uygun stratejiler benimsediğimiz takdirde kazanacağız. Bu yeni stratejiye; Bodrum Turizminin Kalkınma Planı adını verebiliriz. Her kalkınma planının, bir de ihtisas komisyonu olur. BOTAV, Bodrum turizmi için belirlediğimiz kalkınma planının ihtisas komisyonudur. Hedefimiz; tüm dünyanın tanıdığı, turizm çeşitliliğiyle 12 ay boyunca talep edilen bir destinasyon olmak. Değişen turizm algısına hitap edecek, dijital platformlarla uyumlu bir tanıtım stratejisini hayata geçirmek durumundayız. 
Ulaşım, trafik diğer altyapı imkanlarıyla birlikte üzerimize düşenleri yapacağız. Bodrum'un altyapısını üst yapısını sürekli geliştireceğiz. Bu konuda bütün halkımızdan anlayış ve hoşgörü de bekliyoruz. BOTAV ve Belediye çatısı altında, turizm ve yan sektörlerinden ekmeğini kazanan tüm esnaf ve girişimcilerle, doğru yatırımcılarla ve Bodrum halkı ile birlikte yapacağız" dedi.
 
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de 24 yıl önce kurulan bu vakfa çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, Bodrum'un sorunlarını gidermek için büyükşehir belediyesi olarak büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini, gelen misafirlere daha güzel bir Bodrum sunabilmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Başkan Gürün, yapılan genel kurulun Bodrum için hayırlı olmasını diledi. 
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, "Yeni yönetim kuruluna başarılar diliyorum. Geçmiş dönemde görev alan arkadaşlarımı da teşekkür ediyorum. Mücadele ettiğimiz bir salgın var. Bodrum olarak bu süreçten fazlasıyla etkilendik. Ama şükürler olsun ki bu mücadelede önemli bir yol kat ettik. Bundan sonra normalleşme sürecinde tedbiri elden bırakmayarak hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Bodrum'da yaşayan vatandaşlarımıza hizmet anlamında yapılan her şeyde birlikte hareket etmeye hazırız. İnşallah her konuda olduğu gibi bu konuda da birlikte hareket ederek düzlüğe çıkacağımıza inanıyorum. İlçemize katkıda bulunan ve destek olan her bir vatandaşımıza teşekkür ediyorum, genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.
 
Konuşmaların ardından, Recai Çakır, Emir Bağ, Dursun Külcü ve Ahmet Biçer'e BOTAV Onur üyeliği unvanı ile birlikte plaket takdim edildi. Genel kurul, yeni tanıtım stratejisinin anlatıldığı sunumun gösterimi ile son buldu.
 

Yorum