BODRUM’DA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERE P4C EĞİTİMİ VERİLDİ

Yarımada Gazetesi 29/11/2021 - 08:18:33 Bu haber 178 kere okundu
BODRUM’DA GÖREV YAPAN ÖĞRETMENLERE P4C EĞİTİMİ VERİLDİ

Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iştirakleriyle, TED Bodrum Koleji Felsefe Grubu Öğretmeni P4C Eğitim Uzmanı Damlagül Kıvılcım tarafından Bodrum’da görev yapan farklı branşlardaki öğretmenlere P4C (Çocuklarla Felsefe) eğitimi verildi.

Ana koordinatörlüğünü TED Bodrum Koleji’nin yürüttüğü, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mesut Topaloğlu’nun da katılım gösterdiği programda eğitime katılan öğretmenlere; P4C'nin ne olduğu, P4C pedagojisinin tarihsel ve teorik temelleri anlatıldı. Ayrıca felsefi soruları tanıma ve oluşturma becerisi, soruşturan topluluk metoduyla tanışıklık, öğrenci merkezli eğitimin temeli olan diyalog kurma/yönetme becerisi, yansıtıcı düşünmeyi destekleyen bir öğretim metoduyla tanışarak mesleki gelişim konularında bilgiler aktarıldı.

Eğitim sonunda katılım gösteren öğretmenlere sertifikaları takdim edildi.

 

Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Nedir?

Amerikalı felsefe profesörü Matthew Lipman, 1960’lı yıllarda, derslerinde öğrencilerinin akıl yürütme becerilerinin yetersiz olduğunu gördükten sonra, doğru düşünmeyi öğrenmek için üniversite sıralarının geç olduğunun farkına varır. Bu farkındalıktan hareketle Lipman, Çocuklar İçin Felsefe (P4C) pedagojisini başlatır. Bu yöntemde, başlangıçta karşımızdaki kişinin hiçbir şey bilmediği varsayılır ve ona sorular sorarak düşünmesi ve sorgulaması sağlanır. Öğretmen burada “Kolaylaştırıcı” olarak adlandırılır. Kolaylaştırıcı tarafından yönlendirici sorular sorularak desteklenen soruşturma sırasında, kolaylaştırıcı soruşturmayı kontrol altında tutmaz. Çocuklar soruşturma sırasında, sorular sormaya, sorular üzerinde düşüncelerini ifade etmeye ve birbirlerini dinlemeye yönlendirilirler. Küçük çocuklarla felsefe yapma olanağı sağlayan, hikaye kitapları geliştirmenin yanında, çocuklarla uygulamalar yapmıştır.

 

Yorum