Bodrum’da Akbelen Protestosu

Yarımada Gazetesi 03/08/2023 - 09:20:32 Bu haber 3744 kere okundu
Bodrum’da Akbelen Protestosu

Bodrum’da bir araya gelen vatandaşlar, Akbelen Ormanı'nda ağaçların kesilmesini protesto etti.

 

Grup adına basın açıklamasını okuyan Belgin Koç, şunları dile getirdi;

"Sevgili Bodrumlular, değerli basın emekçileri, bugün buraya yanı başımızda 4 yıldır sürüp giden bir hak mücadelesine, bir emek mücadelesine, bir yaşam mücadelesine omuz vermek ve bu mücadelenin bir parçası olduğumuzu deklare etmek için toplandık.

Geçen hafta esas görevi orman varlıklarını korumak olduğu halde, şirketi korumak için halkın karşısına dikilen kolluk güçleri halka barikatlar kurarak, itiraz eden yaşam savunucularına biber gazı, toma saldırısı, darpla gözaltılar yaparak ormanı kesmeye başlayana kadar. Ne İkizköylülerin feryatları, ne alandaki arkadaşlarımızın direnişi kesimi durdurmaya yetmedi, asırlık çamları hiç acımadan, hiç düşünmeden bir bir yere serdiler. Hukuksuzluğun boyutunu anlatmaya artık nefesimiz yetmiyor, esas görevleri hepimizin ortak değeri olan ormanları korumak olan orman müdürlükleri iktidardan aldıkları talimatla anayasayı da çiğneyerek bu suça ortak oldular. Bugün burada orman şefliğinin önünde bu açıklamayı yapmamızın bir sebebi de budur.

Arkadaşlar, orman sadece ağaçlardan ibaret değildir, orman içerisinde bulunan orman altı bitki örtüsü, içerisinde birçok mikro yaşam alanı bulunduran toprak örtüsü ve buralarda yaşam bulan binlerce canlı çeşidiyle bir ekosistemdir aslında. Akbelen’nin ağaçlarını kesmiş olabilirler, ancak dün sabah başlattıkları yeni bir saldırıyla ağır iş makinelerinin marifetiyle orman toprağın katledilmesi devam ediyor, traşlama denilen yöntemle geri dönüşsüz şekilde yok edilmeye çalışılıyor. Akbelen direnişi, eko-kırıma karşı bir bayraktır, bu bayrağı yere düşürmek demek, bundan sonra yapılacak talanın kapılarının aralanması ve geleceksiz, ormansız, susuz, tarımsız bir Muğla’ya razı gelmek, binlerce yoksul köylünün yaşam haklarının gasp edilmesi ve sürülmesi demektir." dedi.

Enerji ihtiyacı bahane edilerek ormanları yok etmenin anayasal bir suç olduğunu vurgulayan Koç, rant uğruna doğa talanına karşı mücadeleye devam edeceklerini, herkesi de bu mücadeleye destek olmaya çağırdı.

 

Yorum