BODRUM’A SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTİNASYON TOP 100 ÖDÜLÜ

Yarımada Gazetesi 09/10/2020 - 09:38:53 Bu haber 8488 kere okundu
BODRUM’A SÜRDÜRÜLEBİLİR DESTİNASYON TOP 100 ÖDÜLÜ

Sürdürülebilir turizm alanında dünyanın en büyük ortaklığı olan Green Destinations’ın pandemi dolayısıyla bu yıl online olarak gerçekleştirilen 5. konferansında Bodrum’a “Sürdürülebilir Destinasyon Top 100” ödülü verildi.

Her yıl sürdürülebilir turizm iyi uygulama örneklerini ortaya çıkarmak ve bu alanda farkındalık yaratmak amacıyla organize edilen Top 100 Destinasyon yarışmasının ödülünü, online konferansa katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras aldı. Sürdürülebilir turizm konusunda ciddi çabaları olan ve belirli başarılara imza atan destinasyonları motive etmek amacıyla verilen ödül, ‘kaliteli kıyı’ programına dahil olan Bitez’de Bodrum Belediyesi’nin gerçekleştirdiği uygulamalar dolayısıyla verildi.  Başkan Aras, “Bodrum’u bu ödüle layık gören Green Destinations ekibine, katkılarından dolayı GD Ülke Temsilcisi Prof. Dr. Tuncay Kuleli’ye ve ekibime teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Aras, bu yıl Bodrum’da yapılması planlanan ancak küresel salgın tedbirleri kapsamında, dijital platformda gerçekleştirilen konferansta Bodrum ile ilgili kısa bir sunum yaptı. Bodrum Belediyesi’nin sürdürülebilir kıyı turizmi konusundaki uygulamalarını ve hedeflerini anlatan Aras, daha sonra “Destinasyonların Geliştirilmesi Sürecinde Sertifika Programlarının Önemi” konulu panelin oturum başkanlığını yaptı.

Dünyanın farklı coğrafyalarından sürdürülebilir kıyı kullanımı uygulamalarının anlatıldığı panele, Eco Tourism Avustralya Temsilcisi Rod Hilman, Niue Adası’nda faaliyet gösteren TRC Danışmanı Penny Spoelder, Karadağ Turizm Örgütü Başkanı Danica Banjevic ve Prof. Dr. Tuncay Kuleli konuşmacı olarak katıldı.

Global Green Destinations Days 2021 Konferansı’nın Bodrum’da yapılacağını kaydeden Başkan Aras, konferansa katılan tüm ülke temsilcilerini önümüzdeki yıl Bodrum’a davet etti.

 

 

Yorum