Ayça Tekindor Yasak Irk’larla dost oldu

Yarımada Gazetesi 22/11/2019 - 07:51:31 Bu haber 17165 kere okundu
Ayça Tekindor Yasak Irk’larla dost oldu

Uzun zamandır Bodrum’da yaşamını sürdüren müzisyen Ayça Tekindor, Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın talimatıyla rehabilite edilen ve patili dostlar için yaşam koşulları iyileştirilen Torba’daki geçici hayvan bakım merkezini ziyaret etti. Tekindor, Türkiye’de ‘yasak ırk’ olarak kabul edildikleri için sahiplendirilemeyen köpeklerle vakit geçirerek “Bundan sonra her gün buradayım” dedi.
 
Türkiye’de üretilmesi, sahiplenilmesi, satışı ve bulundurulması yasak olan ırklar, Bodrum Belediyesi’nin Torba ve Turgutreis barınaklarında kendilerine uzanacak bir dost eli bekliyor. Yaklaşık 66 adet ‘yasak ırk’ tabir edilen can dost, sahiplendirilemedikleri için barınağın sürekli sakinleri oldu. Çoğu eğitimli olan köpekler, barınağa gelen hayvanseverlerin de gözbebeği haline geldi. 
 
Bodrum’da yaşayan ve hayvansever kimliğiyle tanınan müzisyen Ayça Tekindor, Bodrum Belediyesi’nin Torba’daki barınağını ziyaret ederek buradaki patili dostlarla tanıştı. Belediye’nin sokak hayvanlarına yönelik geliştirdiği projelerin sıkı takipçisi olan Tekindor, barınaktaki yaşam koşullarını ve son dönemde yapılan değişiklikleri yerinde görmek ve buradaki can dostlarla vakit geçirmek için geldiği Torba barınağında, yasak ırk tabir edilen cinslere büyük ilgi gösterdi. 
 
TEKİNDOR: YÜREĞİM PARÇALANIYOR
 
Türkiye’de üretimi, satışı yasak olduğu halde merdiven altı yöntemlerle üretilmeye devam eden bu ırkların büyüdüklerinde aileleri tarafından terk edildiğini ve bunun büyük bir haksızlık olduğunu söyleyen ünlü şarkıcı, “Bir canı ‘üretmek’ ne kadar yanlışsa, onları müebbet hapse mahkum etmek de o kadar büyük bir yanlış. Torba’daki barınakta durumları çok iyi, onlara çok güzel bakılıyor. Ancak onların da bizler gibi zekası, özlem duyguları var. Onlar da birer çocuk gibi koşup oynamak, sevilmek istiyor. Sahiplenilemedikleri için ufacık bir yerde müebbet cezası yemiş gibi yaşamlarını sürdürmek zorunda kalıyorlar. Neden buraya bırakıldıklarını anlayamıyorlar. Yüreğim parçalanıyor” dedi.
 
SAHİPLENME KONUSUNDA BAŞKALDIRALIM
 
Yasak ırk tabir edilen cinslerin de en az diğer patili dostlar kadar cana yakın ve zeki olduğunu, yurt dışında ise özellikle dogo cinsi köpeklerin ‘bebek bakıcısı’ olarak yetiştirildiklerini anlatan Ayça Tekindor, “Sahiplendirilmelerinin yasal olmasını istiyoruz. Bu konuda gerekirse tüm hayvanseverler olarak birleşip başkaldıralım. Sesimizi duyuralım. Eğer sahiplenemiyorsak da barınakta ziyaret edip onlarla vakit geçirelim. Ben bundan sonra her gün Belediye’nin barınağına gelip, onlarla ilgileneceğim.  İnsana daha büyük bir sevgi veren başka bir canlı olamaz çünkü” diye konuştu. 

Yorum