Turizmde Gençliğin Önemi…

N/A 12/07/2017 - 09:12:33

Değerli okuyucu, Bodrum’dan MERHABA!
 
Yıllar geçiyor, sistemler değişiyor, önceliklerimiz değişiyor, seçimlerimiz değişiyor. Batılı ülkelerde genellikle sosyal haklar ve sistemler iyiye giderken, güzide ülkemizin siyasi ve ekonomik yoğunluğunda birçok şeyi gözden kaçırıyoruz. Gözden kaçırdıklarımızın içinde öyle bir detay var ki, gençlerimizi düşünmeden yaşamamız, bizlerin geleceğine neden oluyor!
 
Devir teknoloji devri, haliyle de teknolojiye sahip sistemler her geçen gün değişirken, bu teknolojileri kullanan nesiller de hızla değişiyor. Kim bu nesiller ve kısaca çalışanlar nasıl dağılmış;
-Builders - başlangıç
-Baby boomers (1946-64) – turizmdeki çalışan oranı %2
-X jenerasyonu (1965-82) – turizmdeki çalışan oranı %32
-Y jenerasyonu (1983-99) – turizmdeki çalışan oranı %65
-Z jenerasyonu (2000-…) – turizmdeki çalışan oranı %1
Yüzdesel kaynak; http://turizmguncel.com/makale/turizm-sektorunde-kusak-catismasi-m1640.html
 
Peki son gelişen kuşaktaki durum nedir?
 
Hızlıca değinecek olursak, birkaçını hemen sıralayalım;
-Y kuşağının internet popülasyonu içindeki oranı % 55’in üzerinde. Bu oran Z kuşağı için %90 civarında olacak. 
-Y ve Z kuşağı, e-posta ve SMS ile iletişim kurmayı yüz yüze görüşmeye tercih ediyor. 
-Özgür ve dahil edildiğini hissettiren, çok yönlü, basit, net, kolay anlaşılır, dürüst, şeffaf, samimi ve faydacı yaklaşımlar, Y ve Z kuşağına dokunan noktalar arasında öne çıkacak.
Kaynak;https://indigodergisi.com/2017/03/y-z-kusagi-turizm-sektoru/
Tüm bu gelişmeler neticesinde, birçok zincir ve üst segment otel gurupları, geleceğin turizminde Y ve Z Kuşağına hitap eden tarzda yeni markalar oluşturacağını beyan etmiş durumda. (Shangri-La JEN, Radisson RED, ACCOR JOE&JOE gibi) Yönetim kademelerine de baktığımızda ise, hala X Jenerasyonunun, yani azınlığın, yönetim bölümünde olduğunu düşünürsek, yeni neslin yakın gelecekte sektörü devralıp geliştirme sırası gelmiş durumda. Tüm bunlar, turizm sektörü içerisindeki gençlerimizin az çok nerelerde olduğunu ve nerelere gelip vizyonunu ne kadar yukarı çıkarması gerektiğini, kendisinden önceki nesilden alacağı çok şey olduğunu açıkça göstermekte. 
 
Gençler Hazır Mı?
 
Gençlerin turizm eğitimlerinin artması ile birlikte bir handikap mevcut; tüm gençlerimizi eğitim aşamasında, geleceğin genel müdürü ya da üst düzey yönetici adayı gibi tanımlamalar verilerek yetiştiriliyor, bundan dolayı sektörde çalışacak olan gençler kimlik karmaşası içerisinde mezun olduklarında hemen yükseleceklerini düşünüyorlar. Bu tarz bir eğitim yönlendirmesi ara eleman açığına vurgu yapmadığından dolayı, ara eleman açığını alanında yetersiz farklı sektörlerden devşirme çalışanlara bırakıyoruz, kalifiye gençlerimiz de kuşaklarının vermiş olduğu sabırsızlık özelliği ile başka sektörlerde gelecek arıyorlar ve sektörel olarak kısır döngüye düşüyoruz. 
 
Bunun yanında üst düzey yöneticilerin de gençleri sadece stajyerden ibaret görmesi ve verilmesi gereken hakları geçiştirmesi, biz gençler üzerinde olumsuz biz baskıya ve isteksizliğe dönüşmekte. Dünyanın yaşamış olduğu bu kuşak değişiminde sistemlerin de değişmesi kaçınılmaz iken, gençlere az şans verilip güvenilmemesi bizlerde hayal kırıklığı yaratmakta. Bu gidişatın bu şekilde gitmesi uzun süreçte artık mümkün olmayacak ve yakın bir zamanda değişeceğini ümit ediyorum.
 
Değerli genç turizmci adayı arkadaşlar, unutmayalım ki siz gençler bu ülkenin ve sektörün geleceği olarak her türlü zorluğa ve iş detayına hakim, alttan gelerek ilerlemeniz gerekmektedir, sabır ve azim sizlerin çekeceği zorluk yerine deneyimdir. Nasıl ki, ülkemizin ve Cumhuriyet’in kurucusu Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK bu vatanı sizlere emanet ettiyse, turizm sektörünün kalkınması da sizler tarafından olacağı şüphesizdir.