Küpe ve dövmeniz var mı?

Erdil Ünsal 10/12/2019 - 07:49:05

Birisinden bir şey istediğin, bir iş görüşmesine gittiğin zaman eğer kendini baştan kaybetmiş biri gibi gösterirsen ondan hiçbir şey alamazsın. Karşısında bir iş talep eden biri gibi durabilirsen o zaman kazanma şansın artacaktır. Bir yerde beyaz önlük giymiş birisini gördüğün zaman onun doktor veya eczacı olduğunu düşünürsün. Ya da subay üniformalı birisini gördüğünde onun eğitimini sorgulamak aklının ucundan geçmez. Kolu bacağı dövmeli kulakları küpeli, pantolonu kirli ve yırtık bir erkek görürsen onun işsiz birisi olduğunu düşünürsün. Kendi tercihin olan bu çakma dövme ve küpeli görüntün hiçbir işverenin hatta kendi kendinin işvereni de olsan karşıya güven vermeyeceği kesin.

“Dış görünüş ilk planda insanın aynasıdır” boşa söylenmemiş. Eskiden köle olduğu anlaşılsın diye kölelerin kulağına küpe takılırmış. “Kulağına küpe olsun” söylemi dışında kulağa küpe takmanın kuyumcularda steril delme kullanılmadığından tıbbi açıdan tehlikesi var hele göbeğe piercing iltihap yapıyor.

Amazon yerlileri yüzünü gözünü boyayıp elinde mızrak çıplak dolaşmasına karışan görüşen var mıydı. İskoç erkekleri etek giyiyor da tatoo, küpe takan erkeklere niye ayrımcı gözle bakılıyor. Saçı at kuyruğu kulağında küpe kolunda baştan aşağı dövme üstünde soluk bir t-shirt altında yırtık pırtık bir short giymiş bir delikanlıya niye ayrımcı bakalım. Sakal bırakma Akademisyen prof lardan sonra Full Sakal dini simge olarak kullanana bir getirisi var ki bütün esnaf kılıklı adamlar sakallı. Sakal erkekte özgürlük eşitlik ve adaletle özdeş bir bağlantısı yok ama bir tercih.

“Tanrı heykelleri saçı dağınık ve sakallı. Neden bakımlı, traşlı, takım elbiseli, modern bir erkek gibi değiller. O zaman jilet yoktu olsaydı öyle saçlı sakallı halkın karşısına çıkarlar mıydı?

“Tanrı demek simge örnek alınan kişi demekti.“yorumu yapanımız çıkar. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın erkek, her meslek ve yaş grubundan insan arasında dövme ve piercing yaptırmak çok moda. Yaygınlaşan piercing ve dövme modası artık orta ve ileri yaştaki insanları da etkisi altına almış görünüyor. Geçici bir duygu durumunu kalıcı kıldığının farkında bile olmadan kimi aşkını, kimi nefretini kazıtıyor bedenine. Hiçbir şeyi sebepsiz yere yapmıyoruz. Attığımız her adımın, verdiğimiz her kararın iç dünyamızda bir karşılığı var. At kuyruğu saç, full sakal ve kotla Askeri Mahvel’e girip gazoz içmeye izin var. Ama, daha askeri alanlara küpe ve yarı çıplak vücuduna dövme yaptırarak girene iktidarca bir izin çıkarılma aşamasına gelmedik.

Ünlü Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, dövme ve piercing çılgınlığını “görüntü uğruna hayatı riske atma” olarak nitelemekte. Dövme yaptırma isteği psikolojik kimlik sorunu mu? Yoksa bir hastalık mıdır?

“Erkeğin dövme yaptırma ve küpe takma ilgili araştırmalara bilimsel açıdan bakıldığı zaman, ergenlikte çok fazla olduğu görülüyor. Dövme ve küpenin erkeğin ve bayanın vücut dekorasyonu, yani estetik görünüşünü etkilediğini söyleyenler var.

“Ben vücudumu böyle daha çok beğeniyorum. Bu benim için bir aksesuar. Ben kendimi dekore ediyorum. Yavuz Sulan Selim resminde küpe takmış benim küpe takmamın sakıncası ne. Kendimi iyi hissettiriyor.Bana estetik bir güzellik kazandırıyor.” diyenler var. Araştırmada bakmışlar bizim ülkemizde değil ama başka ülkelerde dini gruplara bağlı olanların yaptırdığı bir işlem olarak ya da bazı ortak özellikleri olan grupların yaptırdığı bir işlem olarak da göze çarpmakta. İletişim ya da olması gereken bir amblem gibi de kullananlar olmuş.
Şimdi dövme ve piercing yaptıranlarda yapılan çalışmalarda ayrıca psikiyatrik rahatsızlıklar var mı ya da başka psikolojik nedenler var mı diye baktıklarında; tekrarlayıcı kompleks davranışlar, antisosyal özellik gösteren ve aynı zamanda cinsel isteğinde artış olan kesimler ortaya çıkmış. Yani bu bir cinsellik objesi olarak da kullanılmış. Ken­di vü­cut­la­rı­nı be­ğen­mi­yor­lar, in­ti­ha­ra kal­kı­şa­bi­li­yorlar, bayanlar er­ken yaş­ta ha­mi­le ka­la­bi­li­yor­lar. Grupların içinde alkol ve uyuşturucu bağlantılı çıkmış. Yani bu gruplara bakıldığında bazı psikiyatrik rahatsızlıklar yüksek oranda görülmüş. 
“Sen ne diyorsun, özensiz giyinmek benim bileceğim bir iş. Sistemin nasıl işlediğini biliyorum bana beyhude bir karşı duruş bildirmenin hiçbir anlamı yok.”diyenler de çoğunlukta. “Ne o erkek gibi kulağına küpe koluna bacağına dövme yaptıran  bayanlardan hoşlanmıyorum” söylemi medyada dolaşmakta.

Bir zamanların bob still ,bol paça pantolon giyme ve şimdilerin yırtık kot giymenin AISD'ten Hepatit B ve Hepatit C'ye, tetanoza kadar ölümcül nedene sebep olabilecek birçok rahatsızlığı kapmaya yol açmayacağı kesin..