Komedyenlikten Ülke Tarihinin En Zor Görevine: Volodymyr Zelensky

Erhan Ayaz 31/03/2022 - 09:07:57

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky seçimleri kazandıktan sonra işin bu kadar yoğun olacağını kesinlikle hayal etmemişti. Kendisinin şu anda ne için can attığını tahmin de etmek hiç zor değil: normal bir gün.
Zelensky göreve başladığından beri bir çok sorunla uğraştı: 
 
1- İlk olarak, Donald Trump'ın muhtemel görevden alınması kriziyle uğraştı. Demokratların adaylarından biri olan, şimdiki Başkan Joe Biden ve oğluna yolsuzluk soruşturması açması Trump'ın baskısıyla mücadele etti. 
 
2- Ardından Covid-19 pandemisi ile uğraşmak zorunda kaldı. 
 
3-Ve şimdi Rusya tarafından tam ölçekli bir istila ve savaş ile karşı karşıya.
 
Hayatının büyük bir dönemini komedyen olarak geçirmiş Zelensky ise başarıyla ve cesaretle ülkesinin haklarını korumaya çalışıyor. Ve bizzat Vladimir Putin tarafından hedefe konmuş bir Devlet Başkanı. 
 
Skandallar ve yolsuzluğa tolerans, Zelensky'nin popülaritesini azalttı. Krizden önce Ukraynalıların yüzde 62'si onun yeniden seçilmek için aday olmasını istemiyordu. O günlerde bir seçim olsa ilk turda kolayca kazandığı yüzde 30'dan aşağı, yüzde 25 oy alacaktı. Muhtemelen ikinci turda aldığı tarihi yüzde 73 oyu alamayacaktı ancak yine de seçilmesi kuvvetliydi. Şimdi ise Rusya'nın hedefinde olan Ukrayna'daki rejim değişikliğinde koltuğunu kaybedecek bir lider. 
 
Zelensky bu günlerde canla, başla ülkesinin haklarını savunmaya çalışıyor olsa da batı tarafından vazgeçilmiş bir ülkeyi kurtarmaya çalışıyor. Ne yazık ki krizin bu duruma gelmesinde kendisinin de payı var. 
 
Zelensky en büyük hatayı Batıya fazla güvenmekle yaptı ancak beklediği desteği bulamamasıya karşı karşıya kaldı. Son günlerdeki açıklamaları ise yaşadığı derin hayal kırıklığını gösteriyor. Zaman ne gösterir bilinmez ancak Zelensky için maliyeti yüksek ama bir o kadar da başarılı uluslararası ilişkiler stajı olduğu ortada. Kesin olan şu ana kadar cesur bir iradeye sahip olduğunu gösterdi. 
 
Eğer ateşkes sağlanır ve müzakerelerde yol alınırsa çok daha zor bir göreve başlayacak; ülkesinin haklarını, güç dengelerinin adil olmadığı bir müzakere masasında savunmaya çalışacak. Bu görev belki de savaşmaktan çok daha zor olacak. Müzakereler boyunca ve sonrasında alacağı çok zor kararlar ülkesinin geleceğini belirleyecek ve tarih hep Volodymyr Zelensky’i anacak.