KADIN AZMAĞI

TURGAY MUTLU 10/03/2020 - 09:13:16

Sevgili Abimiz yazar Nevzat Çakır’ın yazdığı ‘’Ege Üçlemesi’’nin son romanı ‘’Kadın Azmağı’’ Eksik Parça Yayınları tarafından yayımlanarak piyasaya çıktı. Çıkar çıkmaz adresime imzalı olarak gönderdiği için Nevzat Çakır’a çok teşekkür ederim. Zevkle, ağır ağır, sindire sindire, keyifle okudum. Çünkü yöremizi tanıtan, anlatan bir romanı bir çırpıda hızla okuyup bitiremezdim. İlçemiz Yatağan’ın  ve Hanımköy Eskihisar- Stratonikiea’nın adı sık sık kitapta geçiyor. Muğla yöresinde bulunan birçok yerleşim ve antik kentlerin isimlerini de bu eserinde yer vermiş yazarımız. Ege Üçlemesi’nin ilk kitabı ‘’Sabır Çıkmazı’’nı ve ikinci kitabı ‘’Üç Kar Tanrıçası’’nı siz sevgili okurlarıma okuyup buradan geçen yıllarda tanıtmıştım. Üçlemenin tek ortak noktası Muğla’yı anlatıyor olması. Her bir roman birbirinden bağımsız olarak kolaylıkla okunabilmektedir. Azmak, su kaynağı demektir. Suyun akıntısının çok kuvvetli olması, debisinden kaynaklı azgın olması itibarıyla azmak adını almıştır. Gökova-Akyaka Azmak nehrinin asıl adı Kadın Azmağı’dır. Hikayesi, eskiden köylerde su olmadığından köylü kadınlar bu nehirde yıkarmış çamaşırlarını. Azmak, 2 km boyunda, 8 metre derinliğinde olup birçok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gökova, Muğla’mızın cenneti, Prof Dr Şadan Gökovalı’nın doğduğu yerdir. Hocam kulakların çınlasın. Ömrün uzun olsun.

                  Muğla’da doğup büyüyen yazar Nevzat Çakır, 1967 yılında İstanbul Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar diş hekimi olarak çalıştıysa da asıl tutkusu fotoğraftı. 1970 yılında başlayan fotoğrafçılık macerası hız kesmeden devam ediyor ve onu birçok ulusal ve uluslararası etkinliklere taşıyor. Bu dalda birçok ödüller aldı, sergiler açtı. 1965 yılında, Şakir Eczacıbaşı’nın ölümüne kadar ‘’Eczacıbaşı Fotoğraf Yıllığı’’ adı altında, her yıl yayımlanan ve ülke fotoğrafına yön veren bu önemli çalışmaya otuz yılı aşkın bir süre fotoğraflarıyla katılması en onurlandığı etkinliktir. Kendisiyle birçok kez fotoğraf çekimlerine katıldım. Çalışmalarını ilgiyle izledim.

              Nevzat Çakır, bu romanında bir yerin, bir mekanın, köklerine dönerek yaşanan zamanın değişim ve dönüşümünü anlatıyor. İnsanın insanla varoluşunu, tükenişle gelen çözülmenin iç içeliğini yalın, etkileyici bir anlatımla dile getiriyor. Arkadaşlıklar, dostluklar ve bir yerin, coğrafyanın renkleriyle buluşan öyküler adeta sırdaş zamanların dili olarak karşımıza çıkıyor bu eserinde. Yerin, insanın doğanın öyküsünü yaşayarak adlandırılan zamanların göz kamaştırıcılığını bize taşıyor. Görsel bir seyre dönüştürüyor yansıttıklarını. Kitabın kahramanı Murat Bey, etrafında gelişen olumsuz olayların üstesinden gelebilmek için çok mücadele eder. Ata mirası topraklarını korumak için en yakın arkadaşı İlhan Vardarlı ile ters düşse de şansı yaver gider ve topraklarını satmaz. Okuyacağınız kentin zamanından insanın zamanlarına uzanan tanıdık öykülerde var Kadın Azmağı’nda. Son elli yılda Muğla- Akyaka’da yaşanan mucizeyi Nevzat Çakır bu son romanında bütün çıplaklığıyla anlatıyor. Kadın Azmağı, sizi etkisi altına alıp, inançlarınıza, amaçlarınıza bir ışık tutacaktır. Bu kitabın adı, aslında romanda da ismi çokça geçen otel ‘’Gök  Mavi’’ olacaktı, öyle konuşmuştuk ama sonradan yazarı Nevzat Çakır Kadın Azmağı’nı uygun görmüş. Bence de adı çok yakışmış. Okuru bol olsun. Mutlaka alıp okuyunuz. Keyifle severek okuyacağınıza inanıyorum. Sürükleyici ve akıcı bir eser. Özellikle yöremizdeki tüm kitapseverlere tavsiye ediyorum. Okuyunuz. Çünkü bizleri  anlatıyor.

                    Eserden alıntı: ‘’Sistem, gücünü yalnızca iktidarını uzatmak ve çıkarlarını sağlamak için kullanıyorsa, o ülkede işlerin iyiye gideceği nasıl düşünülür ki?’’

                                                                                                15. Bölüm.