İPEK SABAHLIK

TURGAY MUTLU 31/07/2019 - 08:54:22

                               İPEK   SABAHLIK

          Sarayda başlayıp yoksullukla biten bir hayat. Yazar Osman Balcıgil, İpekli Sabahlık’ta Suat Derviş’i anlatıyor. Osman Balcıgil, yazdığı biyografik romanlarla Türk Edebiyatına katkı yapmaya devam ediyor. Yazarın daha önce Nazım Hikmet’in annesinin hayatını kaleme aldığı ‘’Ela Gözlü Pars Celile’’ adlı eserini severek okumuş ve siz okurlarıma tanıtımını yapmıştım. Sabattin Ali romanı ‘’ Yeşil Mürekkep’i okumadım. En kısa zamanda okumayı düşünüyorum. Bu romanı da çok güzel. Mutlaka okuyunuz. Kitap bitince çok hüzünlendim, duygulandım. Suat Derviş’in vefatı içimi acıttı. Daha önce kitaplarını severek okuduğum yazarın yoksulluk içinde hayata veda edişi, canımı yaktı. Üzüldüm. Fosforlu Cevriye  harika bir romandı.

        İpek Sabahlık, 431 sayfadan oluşuyor. Balcıgil, kitaplarını biyografiden daha çok roman olarak değerlendiriyor. Kronolojiyi hayalle birlikte kullandığı için de çok başarılı romanlar ortaya çıkıyor. Daha adından söz ettiren sıra dışı insanların hayatlarından bahsediyor yazar. Onların içinde bulunduğu dönemin tarihi arka planlarını anlatıyor. Nasıl bir tarihi zeminin içinde, hangi birikimle oraya düştüklerini irdeliyor. Ne tür ilişkiler onları oraya götürdü anlamaya çalışıyor. O insanlar ne yer ne içerlerdi? Davranış şekilleri, siyasi hayatları nasıldı? Şahsiyetleri yaşadıkları tarihi dönemde, bir hikaye ile anlatmaya çalışıyor. Ve bunu aşkla, macera ile besliyor.

            Kitabın arka kapaktan özeti:  

          Suat Derviş, hayata ağzında altın kaşıkla merhaba dedi. Son nefesini yoksulluk içinde verirken, üzerinde saraylı annesinin hediyesi ipek sabahlık örtülüydü. Ülkesi için en iyiyi isteyen aydınların gördüğü eziyetten nasibini fazlasıyla aldı. Bu yolda, doğurmak üzere olduğu oğlunu kaybetti. Onlarca kez sinemaya ve sahneye uyarlanan ‘’Fosforlu Cevriye’’ isimli romanında ‘’hayatının aşkı’’nı betimledi. Bu eseriyle sadece kendi ülkesinde değil, pek çok ülkede de gönülleri fethetti. Nazım Hikmet’in  ‘’başını eğmedim, gölgesini çiğnediğim’’ diye şiirler yazdığı yıl, Suat Derviş sadece on altı yaşındaydı. Sonra biri güreşçi, biri romancı, öteki gazeteci olmak üzere üç koca eskitti. Mutluluğu dördüncü eşi Reşat Nuri Baraner’de buldu. Bu isimlerin yanı sıra hayatında etkili olan, bir isim daha var ki o da Nazım Hikmet’tir. İlk kez 1. Dünya Savaşı sırasında babasına hastaneye yardım etmeye gittiğinde tanışır ünlü şairle. Arkadaşlıkları tek taraflı aşka dönüşür. Her ne kadar Suat Derviş bu aşka karşılık vermese de hayatının dönüm noktası olur.  Nazım Hikmet ‘ Gölgesi’ isimli şiirini Suat Derviş için yazar. Almanya’da Suzet Doli ismiyle Almanların, Fransa’da Derwish adıyla Fransızların kalbini çaldı.  Yaşadığı dönemin kuşkusuz en iyi gazetecisi ve en çok okunan romancısı olan Suat Derviş’in soluk kesen dramını, İpek Sabahlık’ta sevinerek, gıpta ederek, şaşırarak, acı çekerek okuyacaksınız. Tıpkı Nazım Hikmet’in annesinin hayatının kaleme alındığı Ela Gözlü Pars Celile’yi ve bir Sabahattin Ali romanı olan Yeşil Mürekkep’i okurken olduğu gibi.

            Destek Yayınevi basımı olan bu kitabı okuyunuz. Annesinin hediye ettiği ‘’İpek Sabahlık’’ kimde acaba? İyi okumalar efendim.