HER YERDE KAN VAR

TURGAY MUTLU 21/01/2020 - 07:53:35

              Yazının başlığı her ne kadar ürkütücü olsa da Ayşe Kulin’in yazdığı son romanının adıdır ‘’Her Yerde Kan Var.’’ İzmir Konakpier Remzi Kitabevinde raflardaki yeni kitapları incelerken adı ilgimi çektiği için satın aldım bu romanı. Tarihi romanları okumayı sevdiğim için ilk iki üç sayfayı göz atınca okumaya değer bulduğum için de satın aldım. Tarih denilince benim için edebiyat dünyasında akan sular durur.  Bayılırım tarihe ve tarihi olayları okumaya.  Yazarın daha önce birçok kitabını da severek okumuştum: Adı Aylin, Sevdalinka, Köprü, Nefes Nefese ve Türkan.

          Ayşe Kulin, Osmanlı’nın en tartışmalı dönemlerinden birine ayna tutarak; Abdulaziz’in tahttan indirilmesinden, sır dolu ölümüne kadarki yedi günü yazdığı yeni romanı Her Yerde Kan Var’da yaşananları tüm cepheleriyle anlatıyor. Everest Yayınları tarafından basımı yapılan bu romanı mutlaka okuyunuz. Yazar Ayşe Kulin, Alan Palmer’in yazdığı Osmanlı İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’ni okuduktan sonra esinlenerek bu kitabı yazmış. Sarayların tekin yerler olmadığını bu romanı okuyunca anlıyorsunuz. Osmanlı döneminde kardeş kavgaları çoğu kez kanla sonlanıyor.

Aksaray’dan kar geliyor

Ben sandım ki yar geliyor

Çıktım baktım pencereye

Çerkez Hasan can veriyor

Beyazıt’ın meydan yeri

Hanımların seyran yeri

Çerkez Hasan’ı astılar

Sol yanında ferman yeri

            Sultan Abdulaziz’in sır dolu ölümüyle sonuçlanan bir dönemi, saraydaki birçok önemli kahramanların gözünden okudukça tüyleriniz ürperiyor. Her Yerde Kan Var yakın tarihin aslında bugüne ne denli benzediğinin, tarihin sadece eskidiğini değil, eskide kalmışlığını da vurguluyor. O dönemi bütün olarak bilmek ve ders almak içinde bu tür romanları okumalıyız.

Seni tahttan indirdiler

Üç çifteye bindirdiler

Topkapı’ya gönderdiler

Uyan Sultan Aziz uyan

Kan ağlıyor şimdi cihan

                   Keyifli okumalar dilerim…

                                 Cumhuriyetimizin ve Atatürk Devrimlerimizin de kıymetini bilelim…