"Bize böyle söyleyin dendi”

Erdil Ünsal 05/06/2017 - 11:09:52

Hatırlayacaksınız bizim akrobasi pilotlarımız iki ucu açık hangar- büyük uçak onarım kapalı alanlarının içerisinden planör uçakları ile geçerek birçok uluslararası gösterilerde şampiyonluk ve bröveler aldılar. 400 metrede bulunan gerilim hattına takıldığı belirtilen rahmetli helikopter pilotumuz Cudi ve Kato’da onlarca görev almış keskin vadiler arsından geçmiş ve dağlar açmıştır. İnsandır hata yapar. Kara Kuvvetleri'nde 1996'dan bu yana kullanılan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar tipi helikopterlerle ilk kaza, 04 Haziran 1997'de meydana gelmiş, Zap bölgesi'nde 11 asker şehit olmuştu. İkinci kaza, Isparta Eğirdir'de 29 Nisan 2003'te yaşanmış, kazada 4 asker şehit olmuştu. Son olarak Şırnak'taki kazada 13 asker şehit oldu.” Daha önce aynı tip helikopter gene yüksek gerilim hattına takılıp düştü. Kyn: Abdullah Ağar-Güvenlik Uzmanı. Helikopterin kısa aralıklarla 2 kere düştüğü ve düşme sebebi araştırılsaydı bu aynı tip helikopter bu son 13 kurbanla beraber 28 kişinin ölmesi önlenebilirdi. Fıtratlarında vardı söz konusu olmayabilirdi.
Savunma Sanayii Uzmanı Arda Mevlütoğlu, elektronik teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte helikopterler için, bu tür tehditleri tespit ederek pilotu ikaz eden sistemlerin geliştirildiğini söyledi. A.Mevlütoğlu, "Bu sistemlerin temini için 2010 yılında bir yurt içi geliştirme ihalesi açılıp çeşitli firmalardan teklifler toplandı. Daha sonra proje modeli yurt dışı hazır alıma çevrildi, ihtiyacın aciliyetinden dolayı. Ancak bir türlü tedarik yapılamadı. Bunun nedenleri; teknik ihtiyaçların netleştirilememesi, bürokrasi gibi faktörler, tedarik projelerimizdeki genel sorunlar" dedi. Halen, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın sitesinde 172 helikoptere engel tespit sistemi alımı için çalışmaların sürdüğü görülüyor. Mevlütoğlu, şu değerlendirmede de bulundu: "Gelişen teknoloji sayesinde aktif olsun pasif olsun bu tip engel tespit sistemlerinin geliştirilmeleri ve entegrasyonları oldukça ucuzlamış durumda. Bu sistemler şüphesiz bu gibi riskleri sıfırlamaz, ancak önemli ölçüde azaltılmalarını sağlar." 1970 yılında en son 2 sene askerliğimi Bitlis Askerlik şubesinde görev yaparak tamamladım. Askerlik şubesinin içinde dip tarafta camı kırmızıya boyanmış ve “Jandarma’ya Aittir” yazılı bir kapı bulunur. Burada Jandarmaya ait tüfek mermileri saklanır. Kapının üzerinde yazılı talimatın bir maddesinde, “Burada mermiler rutubetten işlemez duruma gelmemesi için, 6 ayda bir Jandarma Komutanlığınca denetlenir ve rutubet kapanlar ayıklanır” yazmaktaydı. 2 senede o kapı hep kapalı kaldı ne gelen oldu ne kontrol eden. Yangın söndürme müdürü,”Etfayecileri partici diye görevden aldılar. Antalya orman yangınına yeni geçici işlerin eline kazma kürek verip yolladık” umarsızlığından bahsediyor. Eskiden kurumların girişinde ek resimdeki kazma kürek ve kova yangın söndürmede kullanılırdı. Tulumbacılar vardı. Eski daha mı iyi idi ne?. Bize kötüyü iyi diye alıştırdılar mı ne? Yangın merdiveni olmayan bina, yangın merdiveni var ama bağlantı kapısı kilitli. Kurumlara konmuş kırmızı büyük tüp yangın söndürme aletleri var. Tarihleri geçmiş ve içi boşalmış. Kentsel dönüşümle balkonu bile olmayan en az 13 katlı evlerde balkon yok. Yangın merdiveni yok.
Bu kadar gerilimli bir hayatın içinde yaşarken, daha önce de olduğu gibi helikopter gerilim hattına da takılmış olunabilir. Ancak, kötülüklerle her şeyin iyi olacağını düşünmemiz istenen bir ortam yaşatılıyor. Çok lüks uçaklar, yapılar yapma yerine yeni oluşturulan TSK personelini modern teknolojik bakım ve onarım üniteleri daha dikkatli çalıştırılacak hale getirilemez miydi? Eşref Bitlis paşanın helikopteri düştüğünde gerçek uzun bir süre bilinemedi sonradan zamanın Genel Kurmay Başkanı helikopterin esas düşme sebebini geçenlerde medyaya zaytung medya haberi değilse açıklama yaptı. Dönemin Genelkurmay Başkanı Doğan Güreş, 1993 yılındaki olayın uçak motorundaki buzlanmadan dolayı meydana geldiğini söyledi. 19 yıl sonra, Doğan Güreş, “üretici firmanın "Uçak satmayız" tehdidi karşısında kazada uçak hatası ihtimalini araştırmadıklarını söylediği öğrenildi. Kazada, pilotaj hatasına da rastlayamadıklarını ifade eden Güreş'in, bunun üzerine "buzlanma" gibi bir ara bir yol bulduklarını söylediği öğrenildi. “Bize böyle söyleyin dendi” diye açıklamada bulunması göz göre göre ihmalcilik. Konu, Suriye Rakka Dakka falan değil tamamen umarsızlık, bir Orgenaralin, bir Tümgenaralin pırıl pırıl subay ve eratın hayatının ne kadar ucuz olduğunun göstergesi.