“Bayilisiniz boş konişmeye”

Erdil Ünsal 11/01/2017 - 11:25:33

Hesabını iyi yapmışsa her şeyi dış borca,  ithalat ve ihracatını euro veya dolara değil de kendi milli parasına göre yürütüyorsa ekonomik kriz bu ülkeye niye dokunsun ki?..  2016 yılında para batıran sadece bankalar değil. Bankaların batırdığı 48.5 milyar lira yanında factoring, finansal kiralama ve tüketici finansman şirketleri de 5 milyar liraya yakın para kaybetti. Bankalar dahil finansal sisteminin batağı 53.5 milyar liraya ulaştı. Böylece finansal sistem ile çek ve senetlerde oluşan batak toplamı 91 milyar liraya çıkıyor. 1200 TL maaş alanın 4 adet kredi kartı var. 2. kredi kartı veren banka sorgulamıyor. 1. kartınızdan borç var mı yok mu? Banka tak diyor 2. kredi kartını 9 sayfalık sözleşme ekinde eve kargo ile teslim ediyor. 5. bankadan telefon “kredi kartınız hazır evinize gönderelim mi gelir alır mısınız?” Benim bir kart talebim olmadı ki ya. Bu neyin pazarlaması? Borcunu borçla kapatan ve 'bir karttan çek, diğerine yatır' yolunu izleyen tüketici borcunu döndürmekte zorlanıyor. Toplam düzenlenmiş kredi kartı sayısı 58 milyon. Nüfus 79 milyon ve nüfusun % 73,4 ü kredi kartı kullanıyor. Risk Merkezi verilerine göre, 2014 yılı ilk 8 ayı itibariyle Ferdi Kredi ve kredi kartı borçlarını ödememiş toplam kişi sayısı, 913 bin 73 kişi olmuş. Yerli uzmanlar ekonomik kriz bize dokunmaz" diyor...Tabi dokunmaz. Nüfus 79 milyon, akıllı cep telefon kullanan sayısı 73 milyon, nakit paramı yastık altında saklayayım banka kredi kartı kullanayım nasılsa banka sahibi kendi bankasını hortumlar  kredi borcu ödememe gerek  kalmaz.
 
Ekonomik kriz bu ülkeye dokunsa bu kadar işsiz ve aç varken petrol zengini elektriği kesilmeyen Suudi Arabistan ve Katar’ın bile kabul etmediği 3 milyon Sunni mülteciye kapı açılır mıydı?
 
Ekonomik kriz bu ülkeye dokunsa, bırakın Belediye nohut yanında... Makarna veriyoru. Zengin ülke olmasak  kamuda 106 bin, KİT leri ve Belediyeleri de dahil edince 125 bin resmi makam arabası. ayrıca 2013 de emekli olan 69 adet eski hakim savcı ve 135 kişiye özel koruma, toplam 162  emekli komutana lojman tahsis edilir, koruma personelinden tasarruf etmeye gidilmez miydi?
 
Harcanacak benzinimiz, atacak kurşunumuz olmasa,  komşu ülkeden fiili bir tehdit olmadan tankımızı, uçağımızı alıpta gider miydik.?
 
Ekonomik üretim ve kalkınma hızı ve yatırım yerinde olmasa taşa toprağa yola köprüye para döker miydin?
 
İş yeri verimliliğini arttırma yeni kişiye yeni iş vermeye önem verme olmasa, partili diye mevcut etfayecileri işten çıkarıp, hortumla su sıkmak varken, kazma kürek  geçici işçilerle orman yangınını söndürmeye kalkar mıydın?
 
Her dört kişiden biri yoksul. Tek pantolonla yaşıyor, çalınsa donla kalacak....dedikodusunu bırakın. Halkın durumu iyi olmasa Yunan’lının İspanyol’un işssizlik oranı % 25 iken, ülkemizin işsizlik oaranı % 11,3 olarak açıklanır mıydı?
 
Devlet büyükleri ileriyi görmese, Arap Şeyh'lerine taşı toprağı Sevda tepesi Sürmene dağlarını satmaya kalkar mıydı?
 
Opera ve baleye harcanan parayı masraflı bulmasa, Ankara Opera binasını satılığa çıkarır mıydı? Opera’ya atanan müdür sanatta tasarruf ilkelerine bağlı olmasa, Cumhurbaşkanlığı senfoni orkestrasında çalan 9 adet kemancıyı çok bularak bunu tek kemancı ile idare etmeye kalkar mıydı?
 
Yaşam standardını korumayı becersek yaşam standardını biraz yükseltmeye önem vermek istesek , Birleşmiş Milletler'in "yaşam kalitesi"sıralamasına göre Yunanistan 10'uncu, İspanya 22'nci sırada iken Türkiye 50'nci sırada...olur muydu.?
 
Ekonomik kriz bize dokunsa, Türkiye'de bir yılda kapanan  (pardon konu değiştiren) işyeri sayısı 450 bin iken sadece 2016 da Istanbul Beyoğlu ve Bağdad caddesinde 1000 işyeri konu değiştirir miydi?
 
2016 da yaz saatine devam edilmeseydi, 5 milyar kw daha fazla elektrik tasarruf edildiği açıklanır mıydı.?
 
Ekonomiyi döndürmek için 500 milyar dolar dış borç gerekmiş. TL ile öde gitsin. Hem “borç yiğidin kamçısıdır”. bırakın miydi..mıydı boş lafları. Bayilisiniz boş konişmeye.