“Ararsan beni cepten ara”

Erdil Ünsal 28/08/2017 - 09:21:00

“Ararsan beni cepten ara”

Bir insan için zeka ve ileriyi görme yetisi varsa o insanın çok eğitimli ve bilgili olması gerekmemektedir. Bir sanatta zeka ve beceri önemlidir. Ama, bir devlet adamlığına gelebilmek için sadece parasal güce sahip olmak ve siyasi oyunları bilmek ve bunları örtüştürmek yeterli olabilmektedir. Devlet adamlığı, ülkesinin, kültürünü, dinini, insan yapısını eğitim seviyesini asgaride çok iyi bilmeyi gerektirir ki, içte ve dışta olan olaylarda doğruya yakın kararlar alabilsin. Kendi vilayetinin ileri gelen varlıklı aile veya ağa çocuğu TBMM ye geldiğinde bir sürü antlar yeminler eder. T.C. ilkelerine bağlı kalacağını vurgular durur.Sümerbank takım elbiseyi çıkarıp Versage elbise giyer. Ceylan derisi koltuklara kavuşur. TBMM restoranında dışarının 1/3 fiyatında yediği şiş kebap yanında kasabasında avukatlıktan aylık olarak kazanamadığı paranın 4 misli YBMM maaşı ile bütün ailesi sağlık yardımından faydalanır. 28 yaşında da olsa, 4 senelik görevin 2 senesinde oturduğu yerden el kaldırıp indirse, TBMM milletvekilliği yaptığından ömür boyu emekli maaşı bağlanır. Bu sistemde çalışana parlementer çalıştığı yere de TBMM denir. İktidar partisi çoğunlukta ise muhalefetin hiçbir önergesinin geçmediği bir sistemi düşünün, 35 m.vekili 44 kere parti değiştirsin ve Yüce Divan’a gidenler beraat ettirilsin.

TBMM 22.döneminde İstanbul Milletvekili Emin Şirin 4, Afyonkarahisar Milletvekili Reyhan Balandı ve Erzurum Milletvekili İbrahim Özdoğan 3 farklı partinin rozetini taşıdı. İstifalar ve parti değiştirmeler o kadar yoğun oldu ki, başlangıçta Meclis'te temsil edilmeyen Anavatan Partisi, sonradan grup kurma imkanı yakaladı. 22. dönem parlamentoda en çok parti değiştiren milletvekili zamanın Genç Parti Genel Başkan Yardımcısı olan İstanbul Milletvekili Emin Şirin oldu. AK Parti'den seçilerek Meclis'e giren Emin Şirin partisinden istifa ederek bir süre bağımsız kaldı. Emin Şirin'den sonra en hareketli milletvekilleri Ümmet Kandoğan, Reyhan Balandı, İbrahim Özdoğan ve Dursun Akdemir oldu.

1 ayda 3 defa parti değiştiren Milletvekili Kubilay Uygun’a toplamda 8 adet parti rozeti takıldı. Eşi evden giderken soraardı.

” Seni hangi parti telefonundan arayayım?”

“Sen en iyisi beni cep telefonumdan ara”

Adaletin bu mu dünya. Son olarak 216 yıl hapis istenen Yüce Divan Heyeti'nin karşısına çıkan Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın, hakkındaki tüm suçlamalardan berat etti. “..Kasım 2004 günü bir Razaman ayında üstelik Kadir Gecesi'nde TBMM'de yapılan bir oylamayla Yüce Divan'a sevk kararım alındı. O gün eve gidip başımı yastığa koyduğumda Allah’ıma şükrettim, bana kendimi ifade etme imkanı verdiği için. Bugün 5 Ekim 2007 yine içerisinde Kadir Gecesi olan Ramazan ayında bir Cuma Günü'nde Cuma namazından sonra Yüce Mahkeme'nin önünde başım dik ve alnım açık olarak bu mahkemeden çıkıyorum” dedi.Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın, Yüce Divan'da beraat edince, ilk kutlamayı aynı akşam yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı bir iftar yemeği ile yaptı. Yurdun çeşitli bölgelerinden ve özellikle memleketi Karadeniz'den akın akın gelen ülkücüler, Aydın'ın Gölbaşı'nda verdiği iftar yemeğine katıldılar. Gölbaşı Gölan Restaurant'ın iki katı ve bahçesi tamamen iftar için kapatılırken, yer bulamayan konuklar için de, Patalya Hotel'de ayrı bir salon ayrıldı. Aydın, “Sık sık kendime neden yargılanıyorum diye sordum. Ama Musa Peygamber, Yusuf peygamber bile yargılanmışlardı; Allaha şükürler olsun ki, aklandım” diye konuştu. 24 Şubat 2004'te yargılanmaya başlanan eski Bakan Aydın, 10 ihaleye ayrı ayrı, 19 ihaleye de zincirleme olarak fesat karıştırmak' ve 'haksız mal edinmek'' suçlamalarının tamamından oy birliğiyle alınan kararla berat etti. MHP den milletvekili seçildi ve şimdi de Meral Akşener’in kurmakta olduğu partinin ön saflarında yer almakta.

Son 20 yılın büyük yolsuzluk dosyaları, 2002 seçimlerinin ardından tek parti iktidarıyla pazarlık konusu olma yolu açıldı. Biri eski başbakan yedisi eski bakan 8 siyasi Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapan Anayasa Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. Ancak bazılarını zaman aşımı, bazılarını yasa değişikliği bazılarını Rahşan Ecevit affı kurtardı. Olan Güneş Motel transferi Hilmi İşgüzar ile Tuncay Mataracı’ya oldu onlar da adlarına tahsis edilen lüks hapishane odasında ikamet ettirilip kısa sürede salıverildiler.

Bakar mısınız, en ufak kamu işinde savcılıktan iyi hal kağıdı, 6x9 vesikalık foto, muhtardan il mi haber kağıdı istenir. 216 yıllık ceza tahakkukunda hiç mi hakimin suçu yoktu. Yüce Divan gönderilip beraat eden ettirilen Türk Büyüklerini yargılarken, alt mahkemelerinin kararları, bilirkişi, ön çalışma kırtasiye, aydınlanma masrafları nereye gitti? Gerçi aakıllarına geldikçe bir şey çıkmayacağı biline biline kurulan gündemi işgal edenTBMM Meclis Araştırma Komisyon Raporlarında da yapılan çalışma harcalamalarından başka bir şey çıkmadı. Ey hukuka layık olmayan Adalet ülkemizde bu çarpıklara karşın nasıl ayakta kalmayı sağladın ve şimdi ne adalet ne parlemento kaldı. CHP, nin 26-30 Ağustos 2017 tarihleri arasında Çanakkale'de yapılacak “Adalet Kuruktay”ının bu malzeme bozukluğunda nasıl sonuçlanacağı ve icraatının ne olacağını hep birlikte ümitle bekleyeceğiz.

Erdil Ünsal