ABD’nin Doğu Akdeniz’deki Yunanistan Tercihi ve Türkiye için Yansımaları-1

Erhan Ayaz 03/03/2021 - 08:31:34

Her haftanın başlangıcında güzel memleketim için dış politikada neler oluyor hakında yaklaşık 9 yıldır yaptığım gibi naçizane analizimi göndermek istiyorum. Yoğunluk nedeniyle ancak bu hafta fırsat bulabildim. En son yazımı gönderebildiğim zamandan bugüne yaklaşık 2.5 ay geçmiş ki küresel siyaset için aslında gayet uzun bir zaman.
 
Bu süre zarfında dünyada Türkiye’nin de dikkatle takip etmesi gereken birçok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerin en önemlisi ABD’de Trump döneminin sona ermesiyle birlikte başlayan Joe Biden ve Demokrat Parti dönemi. Biden’ın seçilmesinin üzerinden ciddi zaman geçmesine rağmen Türkiye ile ABD arasında yüksek düzeyli temas henüz gerçekleşmedi. Trump döneminde kişisel ilişkiler üzerinden kurulan ABD ile ilişkiler, Başkan Biden ve Dışişleri Bakanı Blinken döneminde aynı mecrada ilerleyemeyecek. Bir başka yazıda Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri detaylarıyla değerlendirmek istiyorum. Ancak, Biden ve ekibinin öncelikleri arasında Türkiye’nin yer almadığı dış politika gündeminde Yunanistan ile ABD arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha da derinleştiğini görmekteyiz.
 
Atina’nın son dönemde geliştirdiği ilişkiler ve diplomasi atağının sonuçları bölgede yalnız şekilde diplomasi yürüten Türkiye için önümüzdeki yıllarda sorun olabilir. Yunanistan’ın başta Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Suudi Arabistan, Bahreyn, Fransa gibi ülkelerle geliştirdiği ilişki bölgede Türkiye karşıtı bir eksenin oluşmasını sağladı. Tüm bu gelişmelere ek olarak Yunanistan’ın başta ABD olmak üzere Fransa, İngiltere ve İsrail ile geliştirdiği askeri ve savunma sanayi ağırlıklı ilişki her geçen gün daha yüksek düzeyde ilerliyor. ABD’nin Yunanistan’ın Dedeağaç şehrine ve Girit adasında konuşlandırdığı askeri varlıklarını düşününce durum gerçekten dikkatle değerlendirilmeli. ABD bu üslerdeki askeri varlığı ile Ege’yi tümüyle kontrol ediyor, Boğazlar ve Marmara Bölgesi’yle Batı Karadeniz üzerinde hakimiyet sağlıyor, Çin’in kuşak ve yol projesinin Avrupa’ya açılan kapısında çok ciddi büyüklükte askeri varlık oluşturuyor. ABD askeri kuvvetlerinin bölgeye gerçekleştirdiği son ikmal dahi devasa boyutta. NATO çerçevesinde Orta Doğu ve Avrupa’da yapılacak “Defender Europe 21” tatbikatı için ABD, Yunanistan’ın Dedeağaç Limanı’na adeta çıkarma yaptı.
 
Türkiye sınırına 55 km uzaklıktaki Dedeağaç Limanı’na 110 Blakc Hawck helikopteri, 25 adet AH-64 Apache taarruz helikopteri, 10 CH-47 Chinook ağır nakliye helikopteri ve toplamda 1800 adet tank da dahil olmak üzere çeşitli askeri araçlar ABD tarafından getirildi. ABD’nin Türkiye’ye S-400 meselesi nedeniyle satmadığı F-35 uçaklarından Yunanistan’a satacak olması Ege’deki hava hakimiyeti açısından da dikkatle değerlendirilmesi gerekir. Hatırlayalım, ABD Dışişleri eski Bakanı Mike Pompeo da görev süresinin son günlerinde Yunanistan'a özel bir ziyaret gerçekleştirmişti. Popmeo Kuzeydeki Selanik'ten güneydeki Girit'e kadar uzanan ziyareti sırasında Suda Üssü'nü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'le birlikte ziyaret etmişti. Atina yönetimine açık şekilde destek veren ABD'nin, Suda Üssü'ne bir savaş gemisi konuşlandıracağı yine Yunan medyasında yer almıştı. 
 
Pompeo örneği ABD’nin bölgedeki Yunanistan tercihinin nedeninin sadece Biden ve Blinken yönetiminin tercihi değil, partilerüstü bir karar ve tercih olmasından dolayıdır. Son olarak yine hatırlatmak isterim ki Yunanistan ile İsrail içinde birçok detayı barındıran 1.68 milyar dolarlık bir savunma anlaşmasına imza attılar.
 
Bölgedeki gelişmeler çok hızlandı ve Yunanistan’ın hem bölge ülkeleri hem de küresel güçlerle kurduğu ilişki Türkiye için gün geçtikçe daha karmaşık bir duruma sebebiyet verebilecek potansiyeli içinde barındıryor. Bu hafta bir yazı daha kaleme alarak konuyu detaylandırmaya çalışacağım. Sağlıklı günler dilerim.