Zoran Imsirovic Gümüşlük festivalinin konuğu

Yarımada Gazetesi 13/08/2021 - 09:34:34 Bu haber 727 kere okundu
Zoran Imsirovic Gümüşlük festivalinin konuğu

Bosfor Turizm’in ana sponsorluğunda düzenlenen 18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Sırp piyanist Zoran Imsirovic’in Zefirya Kültür Merkezinde vereceği konserle devam edecek.

 

Bitez Aktur A.Ş. işbirliği ile düzenlenecek konserde Sırp müzisyen J.S. Bach, F. Liszt ve I. Albeniz’in eserlerinden oluşan bir repertuarla Bodrumlu klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak.

 

Baroktan senfonik şiire bir seçkiyle izleyici karşısına çıkacak

Imsirovic, Bitez’de gün batımında başlayacak konsere Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın, “Toccata in D Major BWV912” başlıklı eseriyle başlayacak. Ardından sanatçı Franz Liszt’in beş eserine yer verecek. İlk olarak, Sposalizio “Anne du Pelerinage II” başlıklı eseri seslendirecek olan Zoran Imsirovic, ardından “La lugubre gondola I & II”; “Invocation “Harmonies poetiques et religieuses”; “Valse oubilee no. 1” ve “Consolation no. 3” isimli yapıtlarla programın ilk yarısını sonlandıracak.

 

Gecenin ikinci yarısına İspanyol besteci Isaac Albeniz ile başlayacak olan Sırp piyanist, bestecinin “Iberia Book I” adlı yapıtından seslendireceği üç bölümle izleyici karşısında olacak. Bu eserden seslendirilecek olan bölümler “Evocation”; “El Puerto” ve “Fête – Dieu à Séville” isimlerini taşıyor.

 

Zoran Imsirovic’in müzik yaşamı

1979’da Yugoslavya’da doğdu. On dört yaşındayken müzik eğitimine Niş’te Svetlana Korunović’in sınıfında başladı. Daha sonra Belgrad’da Miroslava Lili Petrović ile çalıştı. 1997 yılında, Münih’teki Richard Strauss Konservatuvarına kabul edildi. Burada Vadim Sukhanov, Michael Leslie, Gernot Sieber, Roxana Steubing ve Olaf Dressler ile çalışma imkânı buldu. Ayrıca Rudolf Kehrer, Michail Voskresensky, Amadeus Vebersinke, Georg Sava, Karl Betz, Naum Starkman, Eliso Virsaladze, Klaus Schilde, Konrad Richter ve Menahem Pressler ile çalışmaları müzikal yolunu şekillendirdi.

 

Çalışmalarını tamamladıktan sonra İtalya, Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, İsviçre, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Malta ve eski Yugoslavya ülkelerinde konserler verdi. Bu konserler arasında bestecinin 200. yıldönümünde gerçekleştirdiği ve Alman devlet televizyonunda yayınlanan Superstar Franz Liszt turnesi, çok olumlu karşılandı.

 

Müziği daha geniş kitlelerle buluşturmak isteyen Zoran Imsirovic, 2014 yılında Piano Summer projesini hayata geçirdi. Klasik müzikte yeni ifade ve iletişim yöntemleri arayışında olan sanatçının bu amaçla dahil olduğu diğer projeler arasında, besteci Steve Reich’ın Pinakothek der Moderne Müzesi’yle ortaklaşa gerçekleştirdiği Music For Six Pianos ile İspanyol pop sanatçısı José María Cano ile bir performansı sayılabilir.

 

Münih’teki gece kulübü Bob Beaman’da düzenlenen Klassik im Klub serisinde ilk konser veren sanatçı olan Zoran Imsirovic, Bahnwärter Thiel ve Wannda Cirkus gibi başka sıra dışı mekanlarda da konserler vermiştir.

 

İtalya’da Veneto Altın Aslanı ile ödüllendirilen Zoran Imsirovic, bugüne kadar, Nürnberg Oda Müziği Festivali, Garmisch-Partenkirchen Piyano Festivali, Musikherbst Radolfzell, Tisa Çiçeği, Belgrad Chopin Festivali, Brahms Festival Heide gibi festivallere katıldı. Ayrıca, Goethe-Institut, Heinrich Böhl Vakfı, Pinakothek der Moderne Münih, Konzerthaus Berlin, Bleibach Konser Salonu, Richard Strauss Villa Garmisch-Partenkirchen, Palazzo Del Gran Guardia Verona, Münih Hubert Burda Salonu ve Nymphenburg Sarayı, Münih Residence, Ars Bosna, Paris Kültür Merkezi, Balkannet, Saraybosna Sanat ve SANU’da düzenli olarak konserler vermektedir.

 

 

Yorum