ULULARARASI SLOW CHEESE PEYNİR FESTİVALİ OASİS BODRUM’DA

Yarımada Gazetesi 06/04/2022 - 09:36:09 Bu haber 277 kere okundu
ULULARARASI SLOW CHEESE PEYNİR FESTİVALİ OASİS BODRUM’DA

Oasis Bodrum, 7-10 Nisan tarihleri arasında Anadolu’nun yerel ve geleneksel peynirciliğini tanıtmayı hedefleyen Uluslararası Slow Cheese Peynir Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Oasis Bodrum’da 7-10 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek IV. Slow Cheese Bodrum Peynir Festivali’nde, coğrafi işaret almış ve Anadolu’nun farklı yörelerinde üretilen lezzetli ve yöresel peynir çeşitleri beğeniye sunulacak. Festival boyunca; tüketici eğitimleri, peynir temalı kitap yazarları ile imza günü etkinlikleri gerçekleşecek ve gerçek gıdaya ulaşmanın zorlaştığı günümüzde artık aktarılamayan peynir yapımı bilgisi uzmanlarca aktarılacak.

 

Doğal ortamlarında, mağaralarda, toprakta olgunlaştırılan, çiğ ve kaynamış süt ile yapılan desti, deri tulum, göğermiş peynir, yanık yoğurt gibi yok olmaya yüz tutmuş birçok süt ürününün olağanüstü lezzetleri, yöresel bal ve zeytinyağları eşliğinde ziyaretçilere sunulacak. Fast food ve sanayileşmiş yiyecek tüketimi yerine, doğal ve yerel gıdalarla beslenmeyi bununla birlikte kaybolmaya yüz tutmuş yiyeceklerimizi korumak ve yaşatmak için, çiftçi aileleri ve üreticilerini desteklemek adına birçok katılımcı firma festivalde yerini alacak.

 

Festival kapsamında, Bodrum’un köylerinden ve Bodrumluların evlerinden toplanan yaklaşık 300 yıla kadar geçmişi olan mutfak gereçlerine ışık tutan ‘Bodrum Geleneksel Mutfak Gereçleri Sergisi’ Oasis Sanat Galerisi’nde ( Oasis Yönetim Fuaye Alanı) 10 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 

 

IV. SLOW CHEESE BODRUM ULUSLARARASI PEYNİR FESTİVALİ PROGRAMI;

PEYNİR FESTİVALİ / 7 NİSAN – 10 NİSAN – OASIS MEYDAN

BODRUM GELENEKSEL MUTFAK GEREÇLERİ SERGİSİ / 2– 10 NİSAN – OASIS SANAT GALERİSİ

(OASIS YÖNETİM FUAYE ALANI)

KİTAP İMZA GÜNÜ / 8-9 NİSAN -11.00 -12.00 – OASIS MEYDAN

MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ BERNA SEVİNÇ İLE KARYA’NIN AĞIRŞAKLARINDAN BODRUM VE MİLAS KİLİMLERİNE DOKUMANIN YOLCULUĞU SÖYLEŞİSİ

8 NİSAN- 14.30-15.30 (OASIS YÖNETİM FUAYE ALANI)

ÇOCUKLARLA PEYNİR YAPIMI ATÖLYESİ / 9 NİSAN – 13.00 -14.00 – OASİS ÇOCUKÇA İŞLER

 

Yorum