Süzer Holding karavanlarını Gökova’dan çekiyor

Yarımada Gazetesi 04/01/2022 - 08:26:47 Bu haber 1935 kere okundu
Süzer Holding karavanlarını Gökova’dan çekiyor

Ula ilçesine bağlı Akçapınar Mahallesinde 2020 yılında Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde Nitelikli Doğa Koruma Alanı statüsündeki alanda Süzer Holding tarafından yerleştirilen 14 adet karavan çevrecilerin tepkisini toplamıştı. Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Yasalara aykırı olarak Süzer Holding tarafından yerleştirilen 14 adet karavan 2021’in son günü nihayet kaldırılmaya başlandı” denildi.
 
Gökova’da 2020 yılında Süzer Holding tarafından yerleştirilen 14 adet karavan Gökova Sulak Alanını tahrip ettiği gerekçesiyle işgal eylemi bölge halkı tarafından yoğun tepki çekmişti.
 
MUÇEP Gökova Meclisi’nce yapılan yazılı basın açıklamasında, Süzer Holding tarafından yerleştirilen 14 adet karavanın 2021’in son günü kaldırılmaya başlandığı açıklandı.
 
MUÇEP Gökova Meclisi’nce, “Karavanların yerleştirildiği alanda 15 Ekim 2020 tarihinde bir basın açıklaması yapmış ve ‘Süzer Holding Gökova’dan elini çek!’ demiştik. Sosyal medya üzerinden de karavanların kaldırılması için düzenlenen kampanya ile 500’den fazla imza toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve Ula Belediyesi’ne iletilmişti. Ula Belediyesi de bir kamuoyu açıklaması yaparak yasadışı inşaatların mühürlendiğini, para ceza uygulandığını, belediye encümeninde yıkım kararı alındığını ve suç duyurusunda bulunulduğunu duyurmuştu. MUÇEP Gökova Meclisi olarak, Belediye’nin aldığı kararın nihayet uygulanarak işgale son veriliyor olmasını memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.
 
“BİR KEZ DAHA GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMIŞTIR”
 
Gökova Sulak Alanında işgallerin ve tahribatlar durmadığını kaydeden MUÇEP Gökova Meclisi, “Yaptırım uygulanmamasından cesaret alan işgalciler her geçen gün Gökova sulak alanını biraz daha doldurarak kullanım alanına dönüştürüyor, koruma altında olması gereken flora ve fauna yok ediliyor. Akçapınar sahilinde kitesurf sporunun yapıldığı alanda inşa edilen 6 adet kaçak bungalov için şikayetlerimiz sonucunda 31.7.2019 tarihinde Ula Belediyesi tarafından yıkım kararı alınmış, ancak 2,5 yıl geçmesine rağmen hala uygulanmamıştır. Açıkca görev ihmali olan bu tutum karşısında suç duyurusunda bulunulması sonucunda nihayet adım atılmış, ancak bungalovların kaldırılması yerine plaj üzerinde yerleri değiştirilerek sanki kaldırılmış gibi tutanak tutulmuştur. Belediye bu tutumu ile yasaya aykırı yapılaşmaya yol vererek bir kez daha görevini kötüye kullanmıştır” ifadeleri kullanıldı.
 
“GÖKOVA SULAK ALANI KESİN KORUNACAK HASSAS ALAN STATÜSÜNE ALINSIN”
 
Ula Belediyesi’ne ve Muğla Valiliği’ne bir kez daha seslenen MUÇEP Gökova Meclisi, “Bu hukuksuzluklara daha ne kadar izin vereceksiniz? Süzer Holding’in karavanları kaldırılırken ortaya konan irade neden Akçapınar Sahilinde ortaya konulamıyor? Şunun iyi bilinmesini isteriz ki, herşey kamuoyunun gözü önünde gerçekleşiyor ve tuzun koktuğu noktaya geldik. Artık yasaları uygulayın ve işgallere son verin. Bu vesile ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na ve Cumhurbaşkanlığı’na iki yıl önce sivil toplum örgütleri olarak verdiğimiz dilekçeyi de bir kez daha hatırlatmak ve çağrımızı yenilemek istiyoruz: Gökova Sulak Alanı gerçekten korunabilmesi için “kesin korunacak hassas alan” statüsüne alınsın. Zira uluslararası sözleşmelerle korunması gereken bu alanda biyolojik çeşitliliği yok eden uygulamalara izin vererek iklim değişikliği ile mücadele edildiği, hele bu konuda ülkemizin dünyada öncü olduğu iddiası, doğayı seven insanlarda ancak acı bir gülümsemeye yol açabiliyor. MUÇEP Gökova Meclisi olarak yeni yılın tüm insanlığın başka bir dünya olmadığının farkına vardığı ve doğanın korunması için kararlı adımların atıldığı bir yıl olmasını diliyoruz” dedi.

Yorum