Sivrisinekten yakınanlar bu haberi okumalı!

Yarımada Gazetesi 09/06/2017 - 12:37:44 Bu haber 684 kere okundu
Sivrisinekten yakınanlar bu haberi okumalı!

Bodrumlular, son haftalarda beklenmeyen yağmurlarla birlikte sayıları birden artan sivrisinekler yüzünden yakınıyor. Muğla Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü’ne bağlı Vektörle Mücadele Birimleri de yoğun şikâyetler üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı.

Gündüz ayrı, akşam ayrı ilaçlama

Zamansız yağan yağmurlar ve havaların hemen yağmurun ardından ısınması nedeniyle sivrisineklerin üremesi uygun bir ortam oluştuğunu belirten Vektörle Mücadele Birimi uzmanları vatandaşların rahat bir yaz geçirebilmesi için gündüzleri larva ilaçlaması, akşamları ise araç üstü ULV mücadelesi ile sivrisinekleri yok etmeye çalışıyor. Vektörle Mücadele Birimi uzmanları, fosseptik, sarnıç, kuyu, havuz gibi sivrisinek üremesine sebep olan alanların kış boyunca ilaçlandığını ve yağmurların azaldığı Nisan ayının ardından da sazlık, dere yatağı, gölet ve benzeri alanlarda gerekli ilaçlamaların yapıldığını belirtiyor.

Mücadeleye vatandaş katkısı

Sivrisinekle mücadelede Bodrumluların katkılarının da çok önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar vatandaşları evlerinin etrafında kendi önlemlerini almaları için uyarıyor. Vektörle Mücadele Birimi’nin çevreye ve diğer canlılara zararlı olmayan larva ilaçlaması ve araç üstü ULV mücadelesine ek olarak evlerin etrafındaki kap kacak içlerinde duran suyun boşaltılması ve üstlerinin kapatılması gerekiyor.

 

Çiçekleriniz de sivrisinek kaynağı olabilir!

Sivrisineklerin durgun sularda ürediklerini hatırlatan uzmanlar; üstü açık su depoları, hayvanlar için bırakılan sular ya da saksıların dibindeki tabaklarda biriken suların sivrisineklerin üremesi için çok önemli kaynaklar olduğunu söylüyor. Bir sivrisineğin ortalama 200 yumurta bıraktığını belirten uzmanlara göre önlem alınmadığı taktirde 1 dişi sivrisinekten 1 ayda yaklaşık 1 milyon sivrisinek üreyebiliyor. Bu riskleri ortadan kaldırmak için evlerin etrafındaki durgun su kaynaklarının boşaltılması, üstlerinin kapatılması, düzenli olarak ilaçlanması veya suyun en az 4-5 günde bir tazelenmesi gerekiyor.

Haber: Ekin Anıl  

 

Benzer Haberler

Yorum