Muğla’da 112’ye gereksiz çağrılar basın sayesinde azaldı

Yarımada Gazetesi 10/02/2017 - 15:20:30 Bu haber 979 kere okundu
Muğla’da 112’ye gereksiz çağrılar basın sayesinde azaldı

Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ile bir araya geldi. Ziyarette bürokrasi ile Muğla basını arasındaki ilişkiler ve basının bilgiye ulaşabilme süreci konuşuldu. Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Karakaya toplantıda basının önemine değinerek 112’ye gelen gereksiz çağrılarda basın sayesinde önemli bir düşüş yaşandığını belirtti.
 
Doğru bilgiye ulaşmanın yolu
Bürokrasi ile basın arasındaki ilişkilerin ele alındığı ziyarette konuşan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, basının bilgiye ulaşma aşamasında yaşadığı sıkıntıları anlattı. Akbulut, “Muğla basınında kaliteyi arttırmamız gerekiyor. Kalitenin artmasındaki anahtar ise bilgi eksikliğini gidermek. Bürokrasi ile basın arasındaki ilişkilerin gelişmesi bu aşamada çok önemli. Muğla basını bilgiye ne kadar rahat ulaşırsa, haberlerdeki doğru bilgi oranı ve haberlerin kalitesi o kadar artacaktır. Gazetecilerin kamuoyunu bilgilendirme görevlerini bu şekilde daha rahat yapabilecekleri bir gerçektir. Bizim Muğla’daki bürokratlardan isteğimiz budur” dedi.
 
Muğla 112 Türkiye’nin en iyisi
Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Kamil Karakaya ise basının önemini, aldıkları gereksiz çağrı oranındaki düşüşle bağdaştırdı. Karakaya, yapılan haberler sonrası gereksiz çağrı sayısında yüzde 40 düşüş yaşadıklarını belirterek, “Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi şuan Türkiye’nin en iyi çağrı merkezi. Ambulansın çıkış süresi Muğla’da şuan 27 saniye. Çünkü biz çağrı sırasında tam adresi almak yerine bilinen bir noktayı alıyoruz. Bu şekilde olaylara müdahale hızımız Türkiye’de bir numara.” diye konuştu. Çağrı merkezi çalışanlarının psikolojik sürecini anlatan Karakaya, “Muğla 112 Acil Çağrı Merkezi’nde 30 kişi çağrı alıyor. Günlük ortalama çağrı sayısı ise 2 bin ile 3 bin arasında. Ben çalışanlarıma iş yerine girdikleri andan itibaren duygularını bir kenara bırakmaları gerektiğini söylüyorum. Çünkü biz insanların en kötü anında onların yanında olmaya çalışıyoruz. Bu sorumluluk güçlü bir bünye ve psikoloji gerektiriyor” dedi.  
 
Ekim 2016’da Muğla Valiliği’nce yapılan açıklamaya göre Muğla'da 112 Acil Çağrı Merkezinin (AÇM) hizmete girmesinin ardından acil çağrı birimlerine yapılan gereksiz aramalar yüzde 93'ten yüzde 49'a indi. AÇM'ye 30 Haziran-30 Eylül arasında 367 bin 81 çağrı geldi. Bu çağrıların 72 bin 770'inin sağlık, 21 bin 941'nin jandarma, 5 bin 712'sinin itfaiye, 7 bin 426'sının orman ve milli park, 3 bin 978'inin sahil güvenlik, 4 bin 262'sinin emniyet, 87'sinin ise AFAD kurumlarına yönlendirildi. 116 bin 176 çağrıya yanıt verildi.
Haber: Yeliz Yavaş

Yorum