KARİA ROTARY KULÜBÜ LOZAN 98 YAŞINDA ETKİNLİĞİ

Yarımada Gazetesi 27/07/2021 - 10:16:53 Bu haber 175 kere okundu
KARİA ROTARY KULÜBÜ LOZAN 98 YAŞINDA  ETKİNLİĞİ

 

Rotary 2440.Bölge Federasyonu’na bağlı Karia Rotary Kulübü, Lozan’ın 98.Yıldönümünü Kutlama etkinliğini Dibeklihan’da Gülsün Bilgehan’ın Söyleşisi ile gerçekleştirdi.

Etkinliğin Açılış Konuşmasını yapan Karia Rotary Kulübü Başkanı Saide Kurt, Lozan Antlaşması’nın önemini anlatarak misafirlere hoş geldiniz dedi.  Ardından Rtn. Türkan Ulubaş “Barış” konulu bir şiir ile girizgah yaptı ve Gülsün Bilgehan’ın özgeçmişini sundu.

Söyleşinin kahramanı Saygıdeğer Gülsün Bilgehan’ın Merhaba konuşması ve İnönü Vakfı tarafından hazırlanan Lozan adlı animasyon filmi gösterildi.

Gülsün Bilgehan İsmet Paşa’yı, askeri disiplinini, başarısını anlatarak söze başladı. Daha sonra Lozan Konferansı görüşmelerini, Lozan Antlaşması’nın imzalanmasını,  Mustafa Kemal ve İsmet İnönü ilişkilerini anlattı. 

İsmet Paşa ile aynı evde büyüyen bir çocuk olarak, anneannesi  Mevhibe hanım ve Paşa Dedesi İsmet İnönü’ye ilişkin anılarını o sıcacık üslubuyla dile getirdi.

Söyleşinin her saniyesini konuklar büyülenerek izledi.

Karia Rotary Kulübü’nün düzenlediği bu etkinliğe Uluslararası Rotary Geçmiş Dönem Direktörü Şafak Alpay, Rotary 2420. Bölge Federasyon Başkanı Gülperi Gürpınar,  Rotary 2430.Bölge Geçmiş Dönem Guvernörü Murat Öz, Rotary 2430. Bölge Geçmiş Dönem Guvernörü Nezih Bayındır, Yeniköy Rotary Kulübü Başkanı Banu Eraslan , Rotaryenler ve aileleri, kalabalık seçkin misafirler katıldılar.

Gecenin sonunda Karia Rotary Kulübü Baskanı Saide Kurt Gülsün Hanıma  ve konuklara teşekkür etti.

Bu anlamlı gecenin anısına İnönü Vakfı  Bursiyerleri İçin yaptıkları katkıyı ve Rotary Barış Ormanında Gülsün Bilgehan adına yaptıkları 10 adet fidan bağışının sertifikalarını takdim etti.

Geceden herkes mutlu ayrıldı.

 

Yorum