Karahan; Olumlu Raporlar Elimizde

Yarımada Gazetesi 24/05/2022 - 09:11:00 Bu haber 717 kere okundu
Karahan; Olumlu Raporlar Elimizde

MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi’nin Tuzla Sulak Alanı ile ilgili iddialarına yanıt veren CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, “Bütün olumlu raporlar elimizde mevcuttur. Ne zaman isterseniz sizinle paylaşırız.” diye konuştu.
 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Karahan,  tesislerden çıkan suyun ayda bir defa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından denetlendiğini dile getirerek şu sözlere yer verdi:
 
“MHP Bodrum İlçe Başkanı Sayın İbrahim Bilgi Tuzla Sulak Alanındaki kirliliğin sebebinin tam olarak bilgi sahibi olmadan fikir beyan ederek MUSKİ’yi sorumlu göstermiş. 
 
İddialara göre kanalizasyonun büyük oranda arıtılmadan Mazı Çayı’na bırakıldığını, bu atık suyun dünyanın sayılı doğal cennetlerinden biri olan Kuş Cenneti’ne ulaştığı ve bu yüzden son yıllarda kuş çeşitliliğinin ve kuş popülasyonunun azaldığı iddialarına yer verilmiştir. 
Biz yine de halkımızın gerçek bilgiye ulaşması ve akıllarda soru işareti kalmaması adına gereken açıklamayı yapalım. Belirtilen atık su arıtma işlemi Bodrum İlçemizde bulunan Mumcular Atıksu Arıtma Tesisi ile yapılmaktadır. Bilindiği üzere atık su arıtma tesislerindeki çıkış suyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Tesis çıkış suyundan ayda 1 defa ilgili Bakanlıkça akredite laboratuvarlar tarafından numune alınmakta olup ve bugüne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Bütün olumlu raporlar elimizde mevcuttur. Ne zaman isterseniz sizinle paylaşırız.
 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan denetlemelerde, işletme açısından herhangi bir sorun olmadığı ve çıkış suyunun standartlar dâhilinde olduğu tespit edilmiştir. Yani sonuç olarak MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen atık su arıtma tesisi çevrenin korunması için çok önemli bir tesis ve önemli bir işletmedir. Bu bölgede arıtılan atık su asla Tuzla Sulak alanına zarar vermemektedir.
 
Eğer ki bir olumsuzluk olsaydı hükümetin CHP’li belediyelere neler yapabileceğini bütün kamuoyu bilmektedir. Tuzla Sulak Alanı’na hangi tesislerin zarar verdiğini iyi biliyorsunuz. İl Çevre Müdürlüğü gerekli incelemeleri detaylı yaparsa yanından kokudan geçemeyeceğiniz tesisleri çok kolay tespit eder. 
 
Yakın zamanda ortağı olduğunuz AKP iktidarının Muğla’daki çevre karnesi zayıf. Bodrum Yarımadası’ndaki kamu arazilerinin haraç mezat satışına karşı Bodrum halkı ile beraber verdiğimiz mücadelede sizleri de bekliyoruz Sayın İbrahim Bilgi. 

Yorum