İasos’ta ÇED bilgilendirmesinde protesto

Yarımada Gazetesi 30/06/2021 - 09:31:03 Bu haber 2497 kere okundu
İasos’ta ÇED bilgilendirmesinde protesto

Milas’a bağlı Kıyıkışlacık Mahallesi’nde yapımı planlanan yükleme limanıyla ilgili düzenlenen ÇED raporu bilgilendirme toplantısı, vatandaşlar ve çevreciler tarafından protesto edildi. Yetkililer, gerekli bilgilendirmeyi yapamadan alandan ayrılmak zorunda kaldı.
 
Milas’ta Arkeolojik SİT bölgesi olan antik İasos kentinin bulunduğu Kıyıkışlacık’ta Ayıldız Madencilik ve Yükleme AŞ tarafından projelendirilen 135.000 DWT’luk gemilerin yanaşabileceği “Yük Tahmil ve Tahliye İskelesi ve Dip Tarama Projesi”yle ilgili ÇED raporu bilgilendirmesi için Kıyıkışlacık Pazar yerinde toplantı düzenlendi.
 
Toplantıya bilgilendirme için gelen yetkililerin yanı sıra; Milas Belediye Başkan Yardımcısı Gülşen Gökçe, CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Kıyıkışlacık Mahalle Muhtarı Halis Şahin, Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, MUÇEP üyeleri, çevreciler ve Kıyıkışlacık’ta oturan vatandaşlar katıldı.  
 
Gerekli bilgilendirme için alana gelen Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ellerinde liman projesine tepki gösteren pankart ve döviz getiren çok sayıda vatandaş tarafından protesto edildi.
 
Vatandaşlar, bilgilendirme yapmak isteyen yetkilileri ıslık ve düdük çalak, tencere tava ile ses çıkararak protesto etti.
 
ZEYNEP VE CAN ÇİFTİ DE PROTESTOLARA DESTEK VERDİ
 
Kıyıkışlacık’ta yaşayan sanatçı Zeynep Türkeş ve eşi Can Yalman da alana gelerek, liman projesine karşı olduklarını bildirdi. Jandarma ekipleri de alanda gerginlik oluşmaması için geniş kapsamlı güvenlik önlemi aldı. Jandarma ekipleri, vatandaşlar ve yetkililer arasında barikat kurdu.
 
Yaklaşık 1,5 saat süren protesto sonrasında bilgilendirme yapılamaması üzerine yetkililer jandarma koridoru eşliğinde araçlarına binerek alandan ayrıldı.

Yorum