Güney Ege 9. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Yarımada Gazetesi 09/03/2018 - 08:26:28 Bu haber 194 kere okundu
Güney Ege 9. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada tarımı gelişen ülkelerin eğitim meselesini çözdüğünü belirterek, "Bizler bu fuarları bu manada önemsiyoruz. Bir kaç yıl içerisinde ziraat odalarımız 700 bin çiftçiyi bu fuarlara taşıdı."dedi.

Bayraktar, Muğla'nın Milas ilçesinde açılan Güney Ege 9. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nda Ege Bölgesi'nin tarım sektöründe hasılanın yüzde 18'ini tek başına sağladığını, Muğla'nın dağlarından yağ, ovalarından bal aktığını söyledi. 

Tarım sektöründeki kadınların çok zahmetli işler yaptığını aktaran Bayraktar, kadınların tarım sektöründe zahmet çektiğini, günde 16-17 saat mesai harcadıklarını, kadınların yüzde 94'ünün kayıt dışı çalıştığını dile getirdi.

Bunların primlerinin yüzde 50'sinin devlet tarafından ödemesi için taleplerinin olduğunu, bunun için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından söz aldıklarını anlatan Bayraktar, şunları kaydetti:

"Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ve Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile önümüzdeki günlerde bir proje hazırlayacağız. Tarım sektöründe dünyada önemli çalışmalar yapıldı. Dünyada tarım önemli. Bu nedenle fuarları önemsiyoruz. Dünyada kara alanlarının ancak yüzde 10'unu kullanabiliyoruz. Mevcut olan toprakları dünya kaybediyor. Hedeflerimiz çok daha farklı ve ileride. Dünya ne yapıyorsa biz de onu yapmaya çalışıyor, gelişen teknolojiye ayak uyduruyoruz. Bu coğrafyayı besleme fırsatı sunacak sektörü destekleyip gayri safi hasılaya daha büyük destek vermeye çalışıyoruz.  Dünyada tarımı gelişen ülkeler eğitim meselesini çözdü. Bizler bu fuarları bu manada önemsiyoruz. Bir kaç yıl içerisinde ziraat odalarımız 700 bin çiftçiyi bu fuarlara taşıdı. Bugüne kadar 424 bin çiftçimize eğitim verdik. Bunun 174 bini kadın çiftçilerimizden oluşuyor. Eğitim çalışmalarına daha da hız vereceğiz. Türkiye'nin her tarafında bu eğitim çalışmalarına devam edeceğiz."

Muğla Valisi Esengül Civelek,  kentin uygun iklim yapısı, tarıma elverişli verimli arazileri, tarımsal üretim çeşitliliği ve üretim miktarıyla güçlü bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

Muğla'nın bin 480 kilometre uzunluğundaki kıyı şeridiyle deniz kültür balıkçılığında lider konumda olduğunu vurgulayan Civelek, her alanda olduğu gibi tarım ve hayvancılık sektöründe sürdürülebilir gelişimi sağlayabilmek adına ilgili tüm taraflarla iş birliği içerisinde olduklarını ifade etti.

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, Muğla'nın turizmin ve tarımın başkenti olduğunu söyledi. Milas'ın da  tarih, kültür, turizm ve tarımın başkenti olduğunu kaydeden Öztürk, iktidar olarak tarıma bugüne kadar büyük destek verdiklerine dikkati çekti.

Açılışını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yaptığı fuar, 11 Mart'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

 

Yorum