Göktepe: Hani Milas için siyaset yapıyordun?

Yarımada Gazetesi 14/11/2019 - 07:33:56 Bu haber 2377 kere okundu
Göktepe: Hani Milas için siyaset yapıyordun?

CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen salı toplantısında konuşan CHP İlçe Başkanı İlgin Göktepe, 31 Mart seçilerinde AK Parti’den Milas Belediye Başkan Adayı olan Barış Saylak’ın Muğla Tarım ve Orman Müdürü olarak atanmasını eleştirerek, “Bugün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde görüyoruz ki bu arkadaş Milas için değil, kendisi için siyaset yapmış. İl Tarım Müdürü arkadaş, hani Milas için siyaset yapıyordun? Hadi bunu da inkar et.” diye konuştu. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise “Türkiye’de ilk defa İl Tarım Müdürü seçimle belirlenecek demiştik. Seçimi kaybeden İl Tarım Müdürü olacak demiştik ki zaten oldu.” dedi.
 
Cumhuriyet Hak Partisi İlçe Başkanlığı, geleneksel salı toplantısını bugün 12.00’de ilçe başkanlığında gerçekleştirdi. Eski CHP Muğla Milletvekilleri Fevzi Topuz ve Fahrettin Üstün,  Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, MİTSO eski Başkanı Enver Tuna, Milas Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Özay Sabancı ve partililerin katılımıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını yapan CHP Milas İlçe Başkanı İlgin Göktepe, Eski Dışişleri Bakanı ve Anayasa Profesörü Mümtaz Soysal’ın ölümünden duyduğu üzüntüyü belirterek, “Benim de hocam olan büyük Anayasa Profesörü  Mümtaz Soysal’ı saygıyla anıyorum. Bakanlık yapmış, anayasa çalışmalarında görev almıştı. Belki ülkenin en demokratik anayasasının birinde görev almış, katkı sağlamış bir isimdir.” dedi.
 
Ülke gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Göktepe, ocak 2020’de Meclis Genel Kurulu’na ceza indirimi ile ilgili bir dosya geleceğini söyleyerek şunları kaydetti:
 
“Öyle gözüküyor ki, Ocak 2020’de Meclis Genel Kurulu’na ceza indriimi ile ilgili bir dosya gelecek. Bu dosyada bugüne kadar kendilerinin terör örgütü olarak ifade ettiği FETÖ yanlılarını, FETÖ’cüleri cezai indirimle dışarıya bırakacaklar. Görünen o ki; çocuk tecavüzcülerini, hırsızlık yapanları vs. hepsini cezaevinden çıkarmayı planlıyorlar. Bu indirimi af olarak adlandırmayacaklar. Ama şimdiden söyleyelim Ocak 2020 Genel Kuruluna gelecek bu. Şimdiden söyleyelim, sizler de göreceksiniz. Ülkemizde maalesef 4 kardeş el ele intihar ediyorlar, otizmli çocuklar yuhalanıyor. LOSANTE’ye ruhsat çıkmıyor. Ülkemizdeki son saatler maalesef bunlarla uğraşmakla geçiyor. ‘Ekonomi kötü’ demek suç kapsamına alınacak belki de. Bugün burada belki de son kez ‘ekonomi çok kötü’ diyoruz. Bu ifadeleri kullandıktan sonra sizlere bir şeyi hatırlatmak istiyorum. Yıl, 2002. Sayın Recep Tayyip Erdoğan bir konuşmasında diyor ki, ‘Benim vatandaşım ev kirasını, elektriğini, suyunu ödeyemiyorsa, yüzde 50’si yoksulluk sınırının altında yaşıyorsa; ülkeyi bu hale mevcut hükümet getirmiştir.  Ben de diyorum ki; Dört kardeş 407 liralık elektrik borcunu ve kira borcunu ödeyemediği için el ele intihar ediyorlar. Bunun sorumlusu da mevcut hükümettir.”
 
MÜDÜRLÜK İDDİALARI YALANLANMIŞTI
 
Esas gündemi Barış Saylak’ın, Muğla Tarım ve Orman Müdürlüğü görevine atanması olduğunu kaydeden Göktepe, 31 Mart seçimlerinde AK Parti’den Milas Belediye Başkan Adayı olan Barış Saylak ile bir yarışa girdiklerini ve bu süreçte Saylak’ın seçimi kaybetmesi halinde Muğla Tarım ve Orman Müdürü olacağını ifade ettiklerini hatırlattı.
 
Göktepe, Saylak’ın seçim dönemindeki müdürlük iddialarını yalanladığını söyleyerek, “Bu arkadaşımız Meşelik’teki konuşmasında demişti ki; ‘Ben kendim için değil Milas için siyaset yapıyorum. Milas için siyaset yapmak için adayım.’ Biz de demiştik ki ‘Sen bunun pazarlığını yaptın, bu seçimleri kaybedeceksin, Muğla’ya İl Tarım Müdürü olacaksın’ demiştik. O zaman herkes hatırlar, bu arkadaş bizi yalancılıkla suçladı, inkar etti. Ama bugün Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde görüyoruz ki bu arkadaş Milas için değil, kendisi için siyaset yapmış. İl Tarım Müdürü arkadaş, hani Milas için siyaset yapıyordun? Hadi bunu da inkar et. Bunların hepsi yazılı basında, görsel medyada, sosyal medyada var. Yarıştığımız insanlar insan mı? Buna bir bakın arkadaşlar. Biz bu adamla yarıştık seçimde. Adam gibi adam yanımda duruyor. İşte böyle zemini oynak adamlar ‘hayır’ dediği şeyi sonra gelip yapıyor.” diye konuştu.
Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat ise Türkiye’de ilk defa İl Tarım Müdürünün seçimle belirlendiğini söyleyerek şunları kaydetti: “Seçimden önce ilçe başkanlarıyla bizi ziyarete geldiklerinde biz o zaman kendilerine ifade etmiştik. Türkiye’de ilk defa İl Tarım Müdürü seçimle belirlenecek demiştik. Seçimi kaybeden İl Tarım Müdürü olacak demiştik ki zaten oldu. Hayırlı olsun.”
 
“TASARRUF TEDBİRLERİ İLE ÖDEME DENGESİNİ DÜZENLEDİK”
 
Milas Belediyesi’nin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Tokat, Kuzyaka ve Kısırlar ile Gürçamlar’daki çalışmaları tamamladıklarını, ekiplerin birkaç gün içerisinde Balcılar’da çalışmaya başlayacaklarını duyurdu.
 
Açıklamasında katı atık vergisinin su faturalarına yansıtılarak toplanmaya başladığını ve belediyeye aktarıldığını hatırlatan Tokat, “Daha önce de belirttiğimiz gibi Dibekdere, Kızılağaç, Çukur , Baharlı ve Yaka’da çalışmalarımız devam edecek. Uyguladığımız tasarruf tedbirleriyle ödeme dengesini düzenledik. Şu an itibariyle maaşları ve ödemeleri yapıyoruz. Biliyorsunuz bu ay başı itibariyle katı atık vergisi geldi. Bu herhangi bir şekilde su zammı değil, yeni ortaya çıkmış bir şey değil, belediyelerin kendilerinin yarattığı bir şey değil. Devlet, hükümet, meclis bir kanun çıkardı. Bu kanuna göre de ‘kirleten öder’  mantığıyla katı atık vergisi getirdi. Bu konuda bilgi kirliliği var. Sanki suya zam yapılmış gibi polemik yaratılmaya çalışıyor. Suya zam yapılmadı sadece bu vergi su faturaları vasıtasıyla toplanıyor.” diye konuştu.
 
Toplantıda söz alan Eski CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz, katı atık vergilendirmesiyle ilgili bazı işletmelere su faturasının 3-4 katı vergi geldiğini belirterek, bunun vatandaşın serzenişine sebep olduğunu söyledi.
 
Topuz’un açıklamasına cevap veren Tokat, “Uygulama başladıkça bir mağduriyet varsa düzeltme yolu da vardır. Ama bu belediyelere bir gelir olarak değil aslında. Belediye harcamasının abonelere yüklenmesidir.” diye konuştu.
 
“PARTİ İÇİNDE BAZI UYGULAMALAR KIRICI OLUYOR” İDDİASI…
 
Kurultay sürecinin ve takvim gereği de çalışmaların başladığını söyleyen Topuz, parti içinde bazı uygulamalarda kırıcı olunduğu yönünde açıklamaların olduğunu belirterek, “Biz dün arkadaşlarımızla bir yerde yemek yerken bazı konular gündeme geldi. Eski başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, milletvekillerimiz; dediler ki ‘Partimizin içerisinde bazı uygulamalarda biraz kırıcı olunmaya başlandı.’ Bu delege seçimindeki arkadaşlarımızın ‘olursun, olmazsın’ şeklinde kamuoyundan da çeşitli şikâyetler geldi. Biz hem ilçe başkanımızdan, ilçe yönetim kurulumuzdan, bizim siyasetin meyvesi dediğimiz belediye erkinden de biraz daha adil olmasını bekliyoruz. Böyle bir hatalar yapılırsa –zaten partiye her geçen gün artan bir saldırı var- zaman zaman bireysel menfaatleri düşünen arkadaşlar hemen parti değiştiriyorlar. Biraz önce örneğini gördük. Partide yıllarca annesini, babasını veya bütün aile bireylerini tanıdığımız kişi, gidip başka partiden aday oluyor ve bireysel menfaati dolayısıyla İl Müdürü de olabiliyor. İşte böyle insanlar aç olunca arayış içine girerler, yeni kulvarlara geçebilirler. Bunun önüne geçmenin tek yolu var, kucaklamak. Bu kucaklamayı da erkin başındaki olan arkadaşlar yapacak. Biz kendilerinden daha dengeli, daha adil, daha hoşgörülü olsun, kim olursa olsun. Bize gelen bilgiler doğrultusunda isimlerin boş kâğıtlara imzalatılıp, burada doldurulduğunu söylediler. Ayrıca oradaki seçim tutanak altına alınmış, değiştirildiğini söylediler.” dedi.
 
GÖKTEPE: “EN DEMOKRATİK YÖNTEMİ UYGULAMAYA ÇALIŞIYORUM”
 
Topuz’ın açıklamaları üzerine konuşan Göktepe, en demokratik yöntem olan seçimi uygulamaya çalıştığını belirterek, “Arkadaşlar 4 tane farklı grup; yönetim kurulu, gençlik kolları, kadın kollarından oluşan 10’ar kişilik olmak üzere 4 kişiyle çalışıyoruz. Seçimlere hiçbir şekilde müdahil olmak veya isim telaffuz etmek gibi bir şey yok. Bu arkadaşlarımız içinde 40 kişiden herhangi birisi, bir isim telaffuz ederse komisyondan çıkarırım. Ben sandığı koyarım, bütün üyelere telefonla, mesaj yöntemiyle ulaşırım. O yöntemle ulaşmak istediğim insanlar gelirler, orada kendileri içerisinden delegesini seçerler, kendileri seçerler ve bakın ben ilçe başkanı olarak herhangi bir sandığa gittiğimde ekiplerle beraber geziyorum. Kesinlikle sandığın olduğu yerde değilim. Oradaki üyemi selamlıyor, ayrılıyorum. Delegeyi tamamen üye seçiyor. Ne isim telaffuz ediyorum ne de başka bir şey. Yani delege tamamıyla üyenin inisiyatifiyle sandıktan çıkan isimler.” dedi.
 
TOKAT: “ ‘DELEGE OLMAK İSYEYENİ, DELEGE YAPIN’ DEDİM”
 
Partinin en demokratik şekilde biçimlenmesini arzu ettiğine vurgu yapan Tokat da konuyla ilgili bir açıklama yaparak şunları belirtti: “Bu anlamda yerel seçimler öncesinde de Milas’ta tarihinde ilk defa üyeyle seçim yaparak adaylarımızı, belirledik. Hiçbir şekilde delegasyona ve üyeye müdahil olmadan yaptık bunu. Bu süreçte de hiçbir şekilde delegasyona müdahale etmiş değiliz. Bir müdahaleden bahsedildi geldim ona da müdahale ettim. Geçen hafta bir toplantı yapıldı bana görüşüm sorulduğunda, ‘delege olmak isteyenleri delege yapın arkadaşlar’ dedim. İşte gören arkadaşlar burada. Rahatsızlığı anlayamadım.”
 
Konuşmanın ardından partiye katılan isimler için rozet takma töreni düzenlendi. Göktepe’nin, CHP rozeti takan muhtarların eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarına devam ettiklerini ifade etmesinin ardından; CHP’ye katılan Akyol Mahalle Muhtarı Durmuş Akyol, Pinar Mahalle Muhtarı Gürdal Kaya ve diğer isimlere  parti rozeti takıldı.
 
Toplantı, rozet töreni ardından gerçekleştirilen fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Yorum